Co oznaczają poszczególne symbole na kosmetykach?

symbole na kosmetykach trzy kremy do rąk resibo happy hands

Symbole na kosmetykach — co one oznaczają?

Title: Co oznaczają poszczególne symbole na kosmetykach?

Description: Kupując kosmetyki, warto wiedzieć, co oznaczają poszczególne symbole umieszczone na opakowaniach. Dowiedz się, jak czytać etykiety.

Tytuł: Symbole na kosmetykach — co one oznaczają?

Lid: Zanim kupimy kosmetyk, ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykietę na jego opakowaniu. Dlaczego? Po pierwsze, poznamy skład produktu. Po drugie, znajdujące się na etykiecie symbole zawierają ważne – z punktu widzenia konsumenta  informacje.

Jakie informacje obowiązkowo muszą znaleźć się na opakowaniach kosmetyków?

Zgodnie z przepisami, na opakowaniach kosmetyków powinno się znaleźć siedem informacji. Oto one:

  1. Nazwa produktu, marka, dane producenta i/lub dystrybutora odpowiedzialnego za jego dystrybucję na danym rynku.
  2. Masa, waga lub objętość produktu (wyjątek stanowią bezpłatne próbki poniżej 5 g lub 5 ml).
  3. Data trwałości lub tzw. znak PAO, czyli Period After Opening, tj. symbol otwartego słoiczka z wpisaną liczbą i literą M, która oznacza miesiąc (ang. month), np. 6M oznacza, że produkt należy zużyć w ciągu 6 miesięcy od otwarcia.
  4. Informacja o szczególnych środkach ostrożności, np. „unikaj kontaktu z oczami”, „chronić przed dziećmi”.
  5. Numer partii, z której pochodzi dany produkt, ewentualnie inne oznaczenie, które pozwoli w razie potrzeby to zidentyfikować.
  6. Skład (INCI).
  7. Funkcja kosmetyku, o ile nie wynika jednoznacznie z jego formy (ten wymóg nie dotyczy np. szminki czy mascary, których funkcja jest oczywista).

Co oznaczają poszczególne symbole na kosmetykach?

Kupując kosmetyki, często widzimy na nich charakterystyczne symbole. Co oznaczają poszczególne symbole na kosmetykach i dlaczego są na nich umieszczane? Wyjaśniamy poniżej.

Symbol CE

Wskazuje, że kosmetyk zawiera substancje chemiczne, takie jak barwniki lub konserwanty, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską. 

Trójkąt ze strzałkami

Oznacza on, że opakowanie można poddać recyklingowi. Jednocześnie dzięki dodatkowemu oznakowaniu wskazuje, z jakiego materiału zostało wykonane opakowanie, np. aluminium (ALU), PET. 

Dwie strzałki wpisane w koło

Jeśli producent umieszcza taki symbol na opakowaniu, oznacza to, że ma podpisaną umowę z organizacją zajmującą się odzyskiem odpadów. 

Litry UVA wpisane w okrąg

Oznaczają, że kosmetyk zawiera filtr SPF i spełnia wymogi Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przeciwsłonecznej.

Znaczek z króliczkiem

Ten symbol wskazuje, że produkt jest cruelty-free, czyli nietestowany na zwierzętach. Kosmetyki oznaczone tym symbolem są przyjazne dla zwierząt i zostały przetestowane w badaniach in vitro lub na ludziach.

Symbol „PAO” (Period After Opening)

Informuje nas, jak długo możemy bezpiecznie używać kosmetyku od momentu otwarcia opakowania. Warto pamiętać, że nieprawidłowe przechowywanie produktów lub ich ekspozycja na działanie czynników zewnętrznych może skrócić okres ich przydatności.

Płomień

Oznacza, że produkt znajdujący się w opakowaniu jest łatwopalny. Taki symbol umieszczany jest, np. na opakowaniach kosmetyków w aerozolu.

Człowiek i kosz na śmieci

Symbol „Dbaj o czystość. Wyrzuć do kosza”, zachęcający do wyrzucenia opakowania po jego zużyciu do kosza, a nie np. na ulicę.

Kula ziemska w okręgu z napisem „Bezpieczny dla OZON-u”

Symbol ten oznacza, że dany produkt nie zawiera freonu i jego pochodnych, które niszczą warstwę ozonową.

Opakowanie biodegradowalne

Taki znaczek na opakowaniu oznacza, że rozkłada się ono podczas kompostowania i nie uwalnia szkodliwych substancji.

Symbol Vegan Society

Wskazuje, że produkty nim oznakowane przeszły szczegółową certyfikację najstarszego stowarzyszenia wegan na świecie – Vegan Society. Potwierdza, że kosmetyki nie stosują ani substancji odzwierzęcych, ani testowanych na zwierzętach. 

Jak prawidłowo odczytywać etykiety na kosmetykach?

Odczytywanie etykiet na kosmetykach może być nieco skomplikowane, szczególnie jeśli chcemy zapoznać się ze składem. Nazewnictwo składników kosmetycznych w Unii Europejskiej zostało zunifikowane. Dlatego często zamiast nazw „skład”, „składniki” możemy zobaczyć na polskich etykietach skrót INCI, czyli International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (ang. Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych). Nazwy są zapisywane po łacinie (najczęściej tak zapisuje się składniki roślinne) lub po angielsku (najczęściej związki chemiczne), a ich rozszyfrowanie może być dla przeciętnego człowieka kłopotliwe. Niemniej producenci często wymieniają w opisie kosmetyku przynajmniej te najważniejsze. A jeśli jesteśmy dociekliwi i chcemy dokładnie zapoznać się ze składnikami, wystarczy wpisać łacińskie lub angielskie nazwy w wyszukiwarkę i z pewnością szybko znajdziemy wyjaśnienie.

Czytając na etykiecie skład kosmetyku, pamiętajmy, że zgodnie z wytycznymi UE, na początku listy zawsze znajdują się substancje, których w produkcie jest najwięcej, a na końcu – te, których jest najmniej. Najczęściej pierwszym składnikiem, jaki zobaczymy, jest woda (Aqua), która stanowi bazę dla większości kosmetyków. Oprócz niej znajdują się w nich także składniki aktywne (np. Hyaluronic acid – kwas hialuronowy) oraz substancje pomocnicze (stabilizatory, konserwanty, substancje zapachowe).

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?