Akcesoria do pielęgnacji włosów. Jakie najlepiej wybrać?

Jakie akcesoria wybierać do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów?

Pielęgnacja włosów, jeśli ma być skuteczna, wiąże się nie tylko z wyborem odpowiednich kosmetyków, ale też ze stosowaniem wspomagających pielęgnację akcesoriów. I nie chodzi o to, żeby kupować coraz nowszy model szczotki czy grzebienia, ale o to, by postawić na jakość, skuteczność i trwałość. Nie chcemy zaśmiecać naszej planety, więc stawiamy na pielęgnację w duchu zero waste, a przynajmniej – less waste.

Na czym polega pielęgnacja włosów w duchu zero waste?

Duch zero waste to kilka zasad, których należy się trzymać, aby do minimum ograniczać powstawanie odpadów, szkodliwość dla środowiska i zużycie zasobów naturalnych. Zasady te nazwano w skrócie 6R – to sześć angielskich słów opisujących, jak powinna postępować w życiu osoba chcąca żyć w tym duchu:

Rethink – przemyśl, czyli zanim coś kupisz, zastanów się, czy na pewno tego potrzebujesz, być może grzebień czy szczotkę wystarczy porządnie wyszorować, zamiast kupić nowe,

Refuse – odmawiaj, czyli odmów sobie czegoś, jeśli nie jest ci to niezbędne do życia,

Reduce – ograniczaj, czyli rób mniejsze zakupy, nie wyrzucaj (np. jedzenia), zużywaj mniej wody i prądu, 

Reuse – używaj ponownie, np. jeśli zużyjesz opakowanie po jakimś produkcie, nie wyrzucaj go, tylko pomyśl, jak możemy użyć go jeszcze raz, 

Recycle – odzyskuj – tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, recykling jest dziś czymś normalnym, segreguj odpady i wyrzucaj je do odpowiednich pojemników,

Recover – naprawiaj – mnóstwo rzeczy, szczególnie elektronicznych, da się naprawić, dlatego zanim wyrzucisz cokolwiek, poszukaj kogoś, kto może to naprawić.

Oto kilka naszych wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów w duchu zero waste, zgodnej z zasadą 6R:

  • stosuj mniej kosmetyków do pielęgnacji włosów, ale za to dobrej jakości – wystarczą szampon i odżywka, odpowiednio dobrane do potrzeb skóry głowy i włosów, a od czasu do czasu peeling, który możesz zrobić w domu z naturalnych składników, 
  • postaw na kosmetyki naturalne w ekologicznych, bezpiecznych dla środowiska, biodegradowalnych lub wielokrotnego użytku opakowaniach,
  • wybieraj produkty o dużej wydajności, których już niewielka ilość pozwoli skutecznie umyć i odżywić włosy,
  • szukaj ekologicznych i trwałych akcesoriów do włosów, a jeśli to możliwe – wykorzystuj to, co masz w domu,
  • ogranicz stosowanie produktów do stylizacji, 
  • jeśli nie musisz, nie włączaj suszarki, prostownicy lokówki – dzięki temu oszczędzisz energię,
  • pamiętaj też, aby myjąc włosy zakręcać wodę, jeśli nie jest ci akurat potrzebna do spłukiwania.

Dlaczego warto wybierać naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów?

Naturalne kosmetyki do włosów są z zasady elementem ruchu zero waste (lub co najmniej less waste). Każdy naturalny produkt, szczególnie gdy jego składniki pochodzą z dobrych, certyfikowanych źródeł, to dążenie do ograniczenia szkodliwego wpływu chemikaliów na środowisko. Roślinne i mineralne surowce są nie tylko bezpieczne dla naszej skóry (o ile nie mamy alergii na konkretny owoc, warzywo czy orzech), ale też dla planety. 

Ponadto producenci dobrej jakości kosmetyków naturalnych do włosów dbają nie tylko o ich skład i skuteczność, ale też o to, by były pakowane w bezpieczne dla środowiska opakowania.

Naturalna pielęgnacja włosów sama w sobie jest zdecydowanie zdrowsza dla włosów i skóry głowy, a działanie kosmetyków nie jest krótkotrwałe, tylko długofalowe, ponieważ wspomagają naturalne procesy zachodzące w skórze i łodydze włosa.

H2: Przykładowe akcesoria przydatne w pielęgnacji włosów w duchu zero waste

Chcąc pielęgnować włosy w duchu zero waste, trzymajmy się choćby kilku z przedstawionych wyżej zasad. Nie zawsze da się zastosować wszystkie, zwłaszcza nie naraz, ale jeśli wdrożymy choćby dwie, trzy, to już będzie dużo.

Oto kilka przykładów działań w duchu zero waste, które bez trudu możemy wdrożyć już od zaraz.

Bawełniana koszulka do odsączania wody z włosów

Stosujemy tu zasadę „używaj ponownie” – zamiast wyrzucać stary T-shirt, zróbmy sobie z niego ręcznik. Cienka bawełna koszulki jest dla włosów znacznie lepsza niż gruby ręcznik frotte (mimo że też jest bawełniany). Pasma włosów są mniej ściśnięte, a głowa – luźniej owinięta, dzięki czemu włosy nie ulegają mocnym zagnieceniom i nie ma obaw, że zostaną uszkodzone. 

Pojemnik po odżywce jako akcesorium do spieniania szamponu

Łączymy zasady „ograniczaj” i „używaj ponownie”. Zanim nałożymy szampon na głowę, spieniamy go zwykle w rękach, co jest mniej wydajne. Jeśli wymieszamy go z wodą w naczyniu, zużyjemy mniej i szamponu, i wody, bo nie będzie długo odkręcona.

Drewniane szczotki i grzebienie

Przemyślmy swoje zakupy i gdy szczotka lub grzebień będą wymagać wymiany, zrezygnujmy z plastiku na rzecz produktów z drewna. To akcesoria nie tylko ekologiczne, ale też zdrowe dla naszych włosów.

Wielorazowe gumki do włosów typu scrunchies

Jeśli używamy gumek do włosów, wybierajmy tylko te wielorazowego użytku, wykonane z materiału, nie z plastiku. Najlepiej kupmy lub – jeszcze lepiej – uszyjmy samodzielnie gumki typu scrunchies, które nie zaginają włosów w taki sposób, jak wszystkie cienkie gumki, dzięki czemu unikamy ich łamania.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?