Blizny potrądzikowe: jak je usunąć? Skuteczne sposoby

serum naturalnie wygładzające w słoiczku na blizny potrądzikowe

Jak sobie radzić z bliznami potrądzikowymi?

Nieestetyczne, trudne do ukrycia pod makijażem blizny potrądzikowe to dla wielu z nas powód do kompleksów, czasem stresu, a bywa i tak, że te niedoskonałości są przyczyną zaburzeń emocjonalnych, w tym nerwicy czy nawet depresji. Jak sobie z nimi radzić i czy można się ich pozbyć?

Dlaczego powstają blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe to skutek niewygojonych lub źle wygojonych wyprysków trądzikowych. Gdy w wyniku zatkania nadmiarem sebum, martwych komórek skóry i bakterii dochodzi do ich zapalenia, pory pęcznieją i pękają ich ściany. Tak powstaje blizna, która ma charakter przebarwienia. Często zmiany trądzikowe są niewielkie i nawet jeśli powstaną blizny, to są niewielkie, płytkie i szybko zanikają. Czasem jednak przebarwienie rozlewa się do otaczającej je tkanki, powodując głębsze blizny, przypominające wgniecenia, czasem nawet kratery. Skóra próbuje wtedy odbudować, „połatać” swoją niedoskonałą strukturę poprzez tworzenie nowych włókien kolagenowych. Niestety, w tej sytuacji tylko pogarsza się jej wygląd, ponieważ tekstura cery staje się nierówna.

Czy można zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych?

Można i zapobiegać, i leczyć. A nawet trzeba. Jest kilka zasad, których należy się trzymać, aby uniknąć powstawania blizn potrądzikowych. Pamiętajmy tylko, że ich powstaniu nie zawsze da się zapobiec całkowicie, ale można zminimalizować ryzyko ich rozwoju. A to już bardzo dużo.

Leczmy przyczynę, czyli trądzik

O leczenie trądziku zadbajmy, kiedy tylko się rozwinie. W wielu przypadkach sprawdzi się odpowiednia pielęgnacja w domu, z wykorzystaniem kosmetyków, które pomogą ograniczyć produkcję sebum w skórze, a także będą działać przeciwzapalnie, antybakteryjnie i kojąco. Gdy jednak pielęgnacja nie pomoże, jak najszybciej udajmy się do dermatologa. Pamiętajmy, że zapobieganie trądzikowi to jednocześnie zapobieganie potencjalnym bliznom.

Unikajmy powstawania stanów zapalnych

Pamiętajmy, że to wypryski objęte stanem zapalnym najczęściej pozostawiają blizny. Dlatego dbajmy o regularne odkażanie cery trądzikowej, stosując do tego naturalne kosmetyki o łagodnym działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Aby nie przenosić zapalenia, należy stosować łagodne produkty myjące, np. żele, które nie wymagają szorowania, a także unikać peelingów mechanicznych.

Wyciskanie to nie sposób na pryszcz

Choć nieestetyczna zmiana często kusi, żeby się jej natychmiast pozbyć poprzez wyciśnięcie, jest to najgorsza z możliwych metod. Usunięcie wyprysków w sposób mechaniczny (zwłaszcza w domowych warunkach i nieprofesjonalnie) może tylko pogorszyć stan porów, pogłębiając zapalenie, a co za tym idzie – zwiększa się prawdopodobieństwo powstania trwałej i rozległej blizny.

Nie należy także pozbywać się strupków, które powstają w trakcie gojenia. Taki strup to rodzaj plastra, który chroni ranę i pozwala jej się szybciej wygoić. Zerwanie go wydłuży czas gojenia i zwiększy ryzyko powstania blizny potrądzikowej.

Jak się pozbyć blizn potrądzikowych?

Pojawienie się trądziku nie musi oznaczać powstania blizn. Po pierwsze, nie każdy, kto boryka się z tym problemem, ma skłonności do bliznowacenia. Po drugie, jeśli odpowiednio dbamy o pielęgnację i wspieramy skórę, zmniejszając ryzyko powstawania wyprysków czy tworzenia się stanów zapalnych, rzadziej staniemy przed koniecznością pozbycia się blizn. 

Blizny potrądzikowe nie zanikają same, ale nie wszystkie są głębokie i trwałe, więc często domowe zabiegi potrafią być skuteczne w ich zwalczaniu. 

Na te bardziej oporne (choć niestety, nie wszystkie) są zabiegi specjalistyczne. Wiele jednak zależy od rodzaju blizny. Jest ich kilka:

  • blizny przerostowe – to grube, twarde, wypukłe guzki,
  • blizny zanikowe – to mniej lub bardziej rozległe wgłębienia, lub pofałdowana, nierówna skóra,
  • przebarwienia pozapalne – to różowe lub jasnobrązowe plamy na skórze.

Stosunkowo najłatwiej poradzić sobie z tymi ostatnimi, ponieważ działają na nie wszelkie substancje rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry. Niektóre kosmetyki, na przykład serum naturalnie wygładzające, wykazują wysoką skuteczność w leczeniu nie tylko blizn przebarwieniowych, ale też przerostowych. Serum zawiera olej marula, który skutecznie goi rany i przyspiesza proces regeneracji. To składnik sprawdzający się walce zarówno z trądzikiem, jak i bliznami potrądzikowymi. Zawartość bardzo skutecznej pochodnej witaminy C sprawia, że serum skutecznie ogranicza powstawanie przebarwień, a jednocześnie hamuje utlenianie sebum, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się wyprysków.

Nieco gorzej sytuacja wygląda z bliznami zanikowymi. Choć przy odpowiedniej pielęgnacji i poprawie elastyczności skóry ich wygląd może się poprawić, to jednak z wiekiem mogą stać się bardziej widoczne, ponieważ ilość kolagenu produkowanego w skórze zmniejsza się.

Niemniej kosmetologia i medycyna estetyczna stale się rozwijają, a na rynku pojawia się też wiele naturalnych kosmetyków o formułach tak zaawansowanych, że radzą sobie z naprawdę trudnymi niedoskonałościami. I chociaż niektórych blizn potrądzikowych nie da się pozbyć całkiem, to jednak można znacząco poprawić ich stan i wygląd całej skóry.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Domowych, naturalnych sposobów na blizny po trądziku nie brakuje. Wszystkie one mają na celu złuszczenie martwego naskórka, pobudzenie produkcji kolagenu w skórze, a także jej rozjaśnienie, odżywienie i nawilżenie. 

Produkty, które znajdziemy w naszej kuchni, a które mogą pomóc w niwelowaniu blizn potrądzikowych, to sok z cytryny czy ocet jabłkowy – jeden i drugi wspomagają złuszczanie martwego naskórka, jednocześnie nie wymagając pocierania skóry. Dla niektórych jednak kwasy w nich zawarte mogą być za silne. Można jednak złagodzić ich działanie, choćby mieszając z oliwą z oliwek czy żelem aloesowym, który sam w sobie silnie nawilża, łagodzi i regeneruje. Innym domowym surowcem, który możemy wykorzystać na blizny trądzikowe, jest olej kokosowy, który ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, ponadto poprawia elastyczność skóry i stymuluje produkcję kolagenu. 

Sprawdzonym sposobem jest nakładanie na blizny witaminy E w kroplach, której działanie na skórę jest wielorakie. Przede wszystkim wspiera produkcję włókien kolagenowych, jest też bardzo silnym antyutleniaczem, ponadto uelastycznia skórę, nawilża ją i wspomaga regenerację. Dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych.

Specjalistyczne metody usuwania blizn potrądzikowych 

Gdy domowe sposoby zawodzą, a kosmetyki nie dają sobie rady z naszymi niedoskonałościami, warto rozważyć specjalistyczne zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych i u dermatologów. Oto niektóre z nich (od najmniej inwazyjnych):

Leki podawane na skórę

Zwykle w formie maści, żelu lub kremu, które zawierają zestaw substancji wspierających regenerację naskórka, łagodzących podrażnienia, nawilżających i wyrównujących koloryt skóry. Najczęściej są to kolagen, kwas hialuronowy, witamina C i alantoina.

Peelingi chemiczne

Specjalne mieszanki substancji, które głęboko złuszczają martwy naskórek i pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Wykonuje się je w gabinetach kosmetycznych, choć niektóre, te łagodniej działające peelingi, można wykonać także w warunkach domowych.

Mikrodermabrazja

Nieinwazyjny zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu martwego i zrogowaciałego naskórka z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Element złuszczający to np. głowica diamentowa lub tlen i sól fizjologiczna. Efektem jest skuteczne zlikwidowanie przebarwień, pozbycie się zaskórników i drobnych blizn, a także zmarszczek. Zabieg ten pomaga także ograniczyć wydzielanie sebum w przypadku cery tłustej i mieszanej. 

Laserowe usuwanie blizn

To zabieg, podczas którego wiązka światła jest kierowana precyzyjnie w zmienione miejsca. Światło lasera przenika w głąb skóry, aż do tkanki podskórnej i skóry właściwej, gdzie powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia. W wyniku tego działania zachodzi w tkankach reakcja fototermiczna, czyli znajdująca się w nich woda zostaje podgrzana i odparowuje. Skóra w odpowiedzi zaczyna proces regeneracji, pobudzając przede wszystkim produkcję kolagenu.

Czy kosmetyki na blizny potrądzikowe są skuteczne?

Wiele zależy od składu takich kosmetyków, reakcji naszej skóry na składniki i oczywiście od wspomnianego wyżej rodzaju blizn potrądzikowych. W przypadku mniejszych blizn, zwłaszcza przebarwieniowych, skuteczne mogą okazać się nawet domowe metody. Natomiast w przypadku dużych i rozległych blizn, nawet zabiegi w salonach mogą się okazać niewystarczające.

Często najlepsze efekty daje połączenie wielu metod, począwszy od ogólnego zapobiegania powstawaniu trądziku, a w efekcie – potencjalnych blizn, poprzez sposoby domowe, wspierane odpowiednią dietą (zwłaszcza bogatą w składniki zawierające witaminę E), a skończywszy na stosowaniu kosmetyków o sprawdzonym działaniu zarówno na trądzik, jak i blizny potrądzikowe.

W kosmetykach szukajmy m.in. następujących składników:

  • retinoidy, 
  • witamina E, 
  • witamina C, 
  • olej marula, 
  • ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, 
  • niacynamid,
  • azeloglicyna.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?