Ekstrakt z lawendy motylej. Jak stoechiol działa na skórę?

lawenda hiszpańska na polu

Ekstrakt z lawendy motylej. Jakie są jego właściwości?

Ekstrakt z lawendy motylej (stoechiol) działa na skórę w wyjątkowy sposób. Nic dziwnego, że znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, w szczególności w pielęgnacji anti-aging.

Jakie właściwości ma ekstrakt w lawendy motylej? 

Najważniejszą cechą ekstraktu z lawendy motylej (Lavandula stoechas) jest to, że działa na skórę podobnie jak toksyna botulinowa, tyle że jest to surowiec roślinny i wegański. Ekstrakt z tego gatunku lawendy (stoechiol) podwójnie rozprawia się ze zmarszczkami mimicznymi:

1.     Działa na naskórek jak taśma klejąca – hamuje skurcze mięśni, przez co rozluźnia zmarszczki i wygładza je; po 24 godzinach zmarszczki są wyraźnie płytsze.

2.     Unieruchomienie zmarszczek ułatwia późniejszą odbudowę naskórka, bo stoechiol również stymuluje podział keratynocytów.  Przywracając gęstość naskórka, wzmacnia on syntezę cementu lipidowego do odbudowy warstwy rogowej i stymulację syntez białek adhezyjnych w celu poprawy spójności warstwy rogowej naskórka.

Ponadto ekstrakt z lawendy motylej pobudza produkcję beta-endorfin w skórze, przez co dodatkowo rozluźnia mięśnie, spłycając zmarszczki. Pierwsze efekty działania tego składnika widać już po 24 godzinach, a po 7 dniach stosowania efekt staje się długotrwały.

Jak się pozyskuje stoechiol?

Stoechiol pozyskiwany jest z lawendy motylej (inaczej lawendy hiszpańskiej) – najdelikatniejszego gatunku tej rośliny. Pierwotnie rosła w rejonie Morza Śródziemnego, obecnie jest uprawiana także w innych rejonach Europy. Stała się też popularną rośliną ogrodową czy balkonową. 

Egipcjanie używali oleju z lawendy motylej do balsamowania zwłok, Fenicjanie stosowali go w swoich perfumach, a Rzymianie wlewali do kąpieli. Zanim odkryto właściwości kosmetyczne lawendy motylej, była chętnie stosowanym olejkiem eterycznym do produkcji perfum. 

Produkcja stoechiolu, czyli ekstraktu z tego gatunku lawendy, to połączenie zaawansowanego technologicznie procesu, jakim jest nadkrytyczna ekstrakcja dwutlenku węgla, oraz prastarych rytuałów kosmetycznych.

Kto powinien stosować kosmetyki z ekstraktem z lawendy motylej?

Po kosmetyki z ekstraktem z lawendy motylej powinny sięgnąć osoby z pierwszymi oznakami starzenia, a także te, u których zmarszczki pojawiły się jakiś czas temu. W obu przypadkach możemy liczyć na widoczne spłycenie zmarszczek, wygładzenie i napięcie skóry oraz poprawę jej zwartości. 

Mimo swojej skuteczności w pielęgnacji anti-aging ekstrakt z lawendy motylej nie jest jeszcze często spotykanym składnikiem kosmetycznym. Znajdziemy go np. w serum naturalnie wygładzającym The One, gdzie jego właściwości uzupełnia cała gama innych składników przeciwstarzeniowych, takich jak ujędrniający ekstrakt z żywicy drzewa pistacjowego (pobudza produkcję tzw. białka młodości, dzięki czemu skóra odzyskuje gęstość i jędrność), czy olej z nasion ogórecznika (ujędrnia, napina i poprawia sprężystość skóry, dodaje jej blasku, a także wygładza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu).

Jak stoechiol działa na skórę – badania

Wyjątkowe działanie stoechiolu na skórę potwierdzają testy in vivo przeprowadzone na grupie 20 wolontariuszy w wieku od 46 do 59 lat. Część grupy przez 7 dni aplikowała dwa razy dziennie na kurze łapki stoechiol w stężeniu 0,25%, a część – 1%. Każda z grup aplikowała także placebo.

W trakcie testów mierzono u badanych głębokość zmarszczki głównej oraz stopień szorstkości skóry po godzinie od pierwszej aplikacji, następnie po 24 godzinach oraz po 7 dniach od zakończenia badania (czyli po 14 dniach) i porównano z placebo. 

Wyniki były oszałamiające. Stoechiol w stężeniu 0,25% już po godzinie spłycił główną zmarszczkę o 1,2% w porównaniu z placebo. Po 24 godzinach różnica wynosiła już 7,7%, a po 14 dniach od zakończenia testów efekt spłycenia zmniejszył się, ale nadal był wyższy niż po 1 godzinie, tj. 2,3%.

W przypadku stoechiolu w stężeniu 1% po godzinie wynik był identyczny, czyli 1,2%, natomiast po 24 godzinach wynosił aż 17,4% w stosunku do placebo. Wyższa była też jego trwałość – 7,5% po 14 dniach.

Podsumowując, wykazano natychmiastowe działanie przeciwzmarszczkowe połączone z długotrwałym efektem przeciwstarzeniowym, który utrzymywał się nawet po zakończeniu kuracji.

 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?