Ekstrakt z wierzbownicy Fleischera. Dlaczego jest ważny w pielęgnacji skóry głowy? 

Szampony z ekstraktem z wierzbownicy Fleischera – dlaczego warto je stosować? 

Wierzbownica Fleischera jest piękną, fioletową rośliną, która kwitnie w centralnej części Alp. Składnik ten inhibituje aktywność 5-alfa-reduktazy, który jest wiodącym enzymem odpowiedzialnym za produkcję sebum. Jakie jeszcze właściwości ma ekstrakt z wierzbownicy Fleischera? Jak wpływa ona na naszą skórę głowy? 

Wierzbownica Fleischera – jaki to gatunek rośliny i jakie posiada właściwości?

Wierzbownica Fleischera należy do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae Juss.). Epilobium Fleischeri wykazuje następujące właściwości: 

 • reguluje wydzielanie sebum,  
 • wykazuje działanie łagodzące, 
 • działa przeciwzapalnie. 

Ten gatunek rośliny obfituje we flawonoidy i oenoteinę B, substancję, która ma charakter garbnikowy. Garbniki z kolei mają działanie prozapalne i łagodzą podrażnienia.  

Ekstrakt z wierzbownicy Fleischera znajdziemy w szamponie mocno oczyszczającym Deep Wash Resibo. Kompozycja specjalnie dobranych składników sprawi, że skóra głowy będzie oczyszczona oraz uzyska balans. Jednym z tych składników, który zasługuje na szczególną uwagę obok wyciągu z wierzbownicy Fleischera jest kompleks hydrolizowanych glikozaminoglikanów.  

Glikozaminoglikany (GAG) są heterogenną grupą polisacharydów, które wchodzą w skład substancji podstawowej tkanki łącznej (macierz pozakomórkowa, ECM – extracellular matrix), czyli bezstrukturalnej części substancji pozakomórkowej. Prawidłowe stężenie wpływa na stymulację wzrostu włosów, zmniejszenie łojotoku, ograniczenie nadmiernego łuszczenia owłosionej skóry głowy, a także działa wspomagająco w leczeniu łysienia androgenowego. Do glikozaminoglikanów zalicza się kolejno: 

 • kwas hialuronowy,  
 • siarczan heparanu, 
 • heparynę, 
 • siarczan chondroityny,  
 • siarczan dermatanu, 
 • siarczan keratanu.  

Kosmetyki z ekstraktem z wierzbownicy Fleischera i z glikozaminoglikanami – dlaczego warto je stosować?

W szamponie Deep Wash Resibo jest zawarty kompleks hydrolizowanych glikozaminoglikanów z następujących składników: 

 • protein owsianych, 
 • hialuronianu sodu.  

W wyniku zastosowania kompleksu hydrolizowanych glikozaminoglikanów, są zauważalne pozytywne właściwości na keratynę znajdującą się w łodydze. Kompleks niweluje jej ujemny ładunek i tworzy w zamian ładunek dodatni, a włosy będą się dobrze rozczesywały.

W skład skóry właściwej wchodzą m.in. kolagen (włókna kolagenowe) i glikozaminoglikany (GAG, w istocie podstawowej substancji międzykomórkowej).  Związki te mogą wiązać ogromne ilości wody. Szacuje się, że GAG są w stanie w ten sposób wiązać kilkaset, a nawet tysiąc razy więcej wody, niż wynosi ich własna masa. 

Jeśli Twoje włosy często się przetłuszczają, masz problem z zapanowaniem nad ilością sebum i często używasz produktów do stylizacji włosów, w wyniku czego możesz sięgnąć po szampon mocno oczyszczający Deep Wash Resibo

Jaki enzym odpowiada za produkcję sebum? 

Za produkcję sebum jest odpowiedzialny enzym 5-alfa-reduktazy. Wydzielina gruczołów łojowych (sebum), wyprowadzana poprzez mieszek włosowy na powierzchnię włosów i skórę głowy, reguluje równowagę wodno-tłuszczową skóry i włosów. W zależności od ilości tej wydzieliny włosy przetłuszczają się szybciej lub wolniej. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych powoduje wydzielanie zbyt dużej ilości tłuszczu, przenikająca z nasady włosa woda nie odparowuje i włosy stają się wiotkie.  

Na pracę gruczołów łojowych wpływają:  

 • czynniki genetyczne, 
 • czynniki hormonalne,
 • czynniki zewnętrzne, 
 • dieta. 

W fazie egzogennej następuje rozkład sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. 

Jak wygląda skóra głowy po zastosowaniu szamponu Deep Wash?

W związku z tym, że wspominamy o szamponie mocno oczyszczającym Deep Wash Resibo, przyjrzyjmy się jak wygląda skóra głowy po zastosowaniu szamponu.

Warto pamiętać o tym, aby myć skórę głowy za każdym razem dwukrotnie. Dobrym rozwiązaniem będzie również przytrzymanie powstałej piany ze spienionego szamponu na skórze głowy przez kilka minut. Możesz w tym czasie wziąć prysznic lub wykonać dwuetapowe oczyszczanie twarzy.

Poniżej znajduje się zdjęcia skóry głowy, które wykonałam przed myciem:


Drugie zdjęcie zostało przeze mnie wykonane na drugi dzień, po myciu szamponem Deep Wash Resibo:

Źródła: 

1. Arct J., Pytkowska K., ,,Kosmetologia włosów’’, Edra Urban&Partner, Wrocław 2020 

3. Kołodziejczyk A.,,Kosmetologia tom 1’’, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019 

2. Słupek W.P., ,,Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów’’, Wydawnictwo FT Concept Warszawa 2016 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?