Jak dbać o paznokcie i skórki? Poznaj najważniejsze zasady

Jak pielęgnować paznokcie, by były zdrowe i piękne?

Paznokcie odgrywają ważną rolę nie tylko w estetyce naszych dłoni, ale także są wskaźnikiem naszego ogólnego stanu zdrowia. Aby były zdrowe i piękne, wymagają regularnej pielęgnacji. Jak dbać o nie w odpowiedni sposób?

Jak dbać o paznokcie, by były zdrowe?

Stan paznokci odzwierciedla ogólną kondycję naszego organizmu i jest ściśle związany z tym, co jemy. Aby były zdrowe, mocne i lśniące, potrzebują odpowiednich składników odżywczych, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Poniżej lista składników, które mają wpływ na zdrowie paznokci:

  • białka – ich doskonałym źródłem są m.in. orzechy, nasiona i rośliny strączkowe,
  • biotyna, czyli witamina B7 – znajdziemy ją m.in. w produktach, takich jak orzechy, soja, pełnoziarniste zboża, banany i brokuły,
  • cynk – znajdziemy go m.in. w orzechach i produktach pełnoziarnistych,
  • kwasy omega-3 – obecne m.in. w orzechach włoskich, siemieniu lnianym i olejach roślinnych,
  • witamina C – jej bogate źródła to m.in. owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, brokuły, brukselka, truskawki, papryka, kiwi, pomarańcze i inne cytrusy,
  • żelazo – jego bogate źródła to m.in.: szpinak, nasiona sezamu, soczewica, fasola i inne produkty pełnoziarniste.

Poza odpowiednią dietą, która sprawi, że nasze paznokcie będą mocne, powinniśmy regularnie wykonywać manicure, unikając metalowych narzędzi, które mogą je uszkodzić. Ponadto warto pamiętać o nawilżaniu dłoni i stosowaniu odżywek wzmacniających, zwłaszcza gdy natura obdarzyła nas niezbyt mocnymi paznokciami.

Jak dbać o skórki przy paznokciach?

Pamiętajmy, że zdrowe i ładne paznokcie to nie tylko sama płytka, ale też okalające ją skórki. Fachowo nazywamy je obrąbkami naskórkowymi. Jest to warstwa rogowa tzw. wału paznokciowego, która zachodzi na płytkę i zabezpiecza macierz paznokcia przed uszkodzeniami, bakteriami, infekcjami czy dostaniem się zanieczyszczeń. Nadmierna ingerencja w obrąbek naskórkowy, np. poprzez niewłaściwe wycinanie czy zrywanie, może prowadzić do infekcji i problemów z paznokciem. Właściwa pielęgnacja skórek jest więc bardzo ważna dla zdrowia i wyglądu paznokci. Jak o nie dbać? 

Przede wszystkim zapewnijmy im dobre nawilżenie. Regularnie stosujmy krem do rąk, najlepiej po każdym umyciu dłoni. Nie zapominajmy przy tym, by wetrzeć go także w skórki paznokci. Raz w tygodniu warto wykonać delikatny peeling dłoni, który usunie martwy naskórek, w tym zrogowaciałe skórki, a następnie wmasować w dłonie, w tym okolice paznokci, olejek, który zapewni ochronę i nawilżenie. Świetnie sprawdzi się np. olejek z drzewa herbacianego.

Czego nie robić w pielęgnacji paznokci?

Jeśli samodzielnie dbamy o nasze paznokcie, warto nauczyć się je prawidłowo przycinać, ponieważ nieumiejętne ich skracanie może prowadzić do łamania i rozdwajania płytki. Zamiast nożyczek czy obcinaczy lepiej wybrać do tego celu pilniki o różnej ziarnistości. Warto sięgnąć po takie, które pomagają również wygładzić płytkę paznokcia. Unikajmy jednak pilników metalowych, ponieważ mogą uszkadzać paznokcie. Ważna jest również odpowiednia metoda piłowania – najlepiej robić to w jednym kierunku, dzięki czemu uchronimy płytkę paznokcia przed rozdwajaniem. 

W pielęgnacji skórek unikajmy ich głębokiego wycinania. Zdecydowanie lepsze będzie ich zmiękczenie za pomocą przeznaczonych do tego celu kosmetyków, a następnie odsunięcie za pomocą patyczka. Wystrzegajmy się też obgryzania paznokci i skórek. To nie tylko je osłabia, ale także może być przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Jeśli malujemy paznokcie, wybierajmy do tego celu dobrej jakości kosmetyki, a przed nałożeniem kolorowego lakieru zawsze zabezpieczajmy płytkę za pomocą odżywki lub lakieru ochronnego. To nie tylko pomoże w pielęgnacji paznokci, ale też ochroni je przed przebarwieniami. Do usuwania lakieru stosuj delikatne zmywacze, koniecznie bez acetonu, który wysusza i osłabia płytkę.

Damskie i męskie paznokcie – czy ich pielęgnacja się różni?

Pielęgnacja paznokci u kobiet i mężczyzn niczym się nie różni. W obu przypadkach chodzi o to samo – by były one odpowiednio przycięte (u panów zwykle krótko), pozbawione suchych skórek i wypolerowane, po prostu zadbane. Jedyna różnica może wynikać z faktu, że męskie paznokcie bywają grubsze niż damskie, a skórki twardsze, zatem ich pielęgnacja może wymagać użycia mocniejszego pilnika lub silniej działających kosmetyków, np. do zmiękczenia skórek. Ale nie jest to regułą.

Jakie kosmetyki warto stosować w pielęgnacji rąk i paznokci?

Do pielęgnacji rąk i paznokci warto sięgnąć po produkty bogate w składniki nawilżające, odżywcze i regenerujące. Idealnym przykładem może być krem do rąk i paznokci, który nie tylko odżywi skórę dłoni, ale także wzmocni płytkę paznokcia. Regularne stosowanie takich kosmetyków pomaga utrzymać dłonie w doskonałym stanie i chroni paznokcie przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?