Jak dbać o siwe włosy? 4 najważniejsze zasady

Jak pielęgnować siwiejące włosy?

Siwienie to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich. Dla niektórych jest to jednak powód do niepokoju, więc próbują ukrywać siwe pasma pod farbą. Inni natomiast traktują je jako przejaw dojrzałości. Dowiedz się, jak dbać o siwe włosy.

Włosy są jednym z naszych najważniejszych atutów, jednak z biegiem lat zmienia się ich kolor, struktura, a także potrzeby. Niezależnie od naszego podejścia do pojawiających się na głowie siwych pasemek, dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy sprawić, że siwe włosy będą wyglądały zdrowo i pięknie bez farbowania.

Dlaczego włosy siwieją?

Siwienie włosów to naturalna część starzenia się organizmu. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym genetyka, hormony i stres oksydacyjny. Podstawowym mechanizmem odpowiedzialnym za siwienie jest spadek produkcji melaniny – pigmentu, który nadaje włosom kolor. Wraz z wiekiem, komórki mieszka włosowego tracą zdolność do jej produkowania, co właśnie prowadzi do pojawienia się siwych włosów.

Kiedy i jak włosy zaczynają siwieć?

Siwienie to proces, który zazwyczaj zaczyna się w trzeciej dekadzie życia, chociaż niektóre osoby mogą zauważyć pierwsze siwe włosy nawet w wieku dwudziestu lat. W rzeczywistości siwienie jest bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, a jego przebieg zależy od wielu czynników.

Siwienie związane jest z postępującym spadkiem produkcji melaniny w mieszkach włosowych. Melanina to pigment odpowiedzialny za kolor włosów. Istnieją dwa główne rodzaje melaniny w ludzkich włosach: 

  • eumelanina (czarna lub brązowa),
  • feomelanina (czerwona lub żółta). 

W miarę upływu lat aktywność melanocytów, komórek produkujących ten barwnik w mieszkach włosowych, maleje. Kiedy tracą one zdolność do tworzenia melaniny, włosy zaczynają siwieć.

Kluczową rolę w procesie siwienia włosów odgrywają nasze geny. Jeśli nasi rodzice czy dziadkowie zaczęli siwieć wcześnie, jest duże prawdopodobieństwo, że i u nas pierwsze siwe włosy pojawią się w młodym wieku. 

Proces siwienia jest również przyspieszany przez czynniki zewnętrzne, takie jak stres (nie bez powodu powstało powiedzenie „można osiwieć”, które podkreśla związek stresu z siwieniem włosów), palenie tytoniu czy ekspozycja na słońce. Na zdolność skóry do produkcji melaniny mogą wpływać również szkodliwe czynniki środowiskowe.

Siwe włosy w młodym wieku – jakie mogą być przyczyny?

Siwienie we wczesnym wieku może być spowodowane wieloma czynnikami, nie tylko genetyką. Niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy, stres, działanie niekorzystnych czynników środowiskowych, czy niektóre leki mogą przyspieszyć ten proces. Często siwienie w młodym wieku jest sygnałem, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem. Warto wówczas zgłosić się do dermatologa (lub trychologa), który zaleci odpowiednie badania.

Czy siwienie można zatrzymać?

Chociaż istnieją produkty i zabiegi obiecujące zatrzymanie siwienia, nie istnieje żadna pewna metoda, która całkowicie zatrzymałaby ten naturalny proces. Możemy jedynie próbować opóźnić jego nadejście, dbając o zdrowie, prowadząc zdrowy tryb życia i unikając czynników, które przyspieszają siwienie.

Jak dbać o siwe włosy?

Siwe włosy są z natury bardziej suche, mało sprężyste i mogą wydawać się szorstkie. Dlatego dostarczajmy im dodatkowego nawilżenia i składników odżywczych poprzez stosowanie odżywek, masek i olejowanie. Oto kilka ważnych punktów, które powinniśmy wdrożyć do pielęgnacji, gdy mamy siwe włosy:

  1. Nawilżajmy – siwe włosy są bardziej podatne na przesuszenie, dlatego ważne jest regularne nawilżanie ich za pomocą wysokiej jakości humektantowych odżywek oraz zabezpieczanie ich przed utratą wody np. poprzez regularne olejowanie, czy aplikowanie emolientowych odżywek i masek. 
  2. Wzmacniajmy – mając siwe włosy, warto wzmocnić skórę głowy, np. poprzez stosowanie wcierek, które nie tylko poprawią kondycję skóry, ale też wpłyną na porost włosów, dzięki czemu – jeśli zdecydujemy się na przejście na naturalny kolor – nastąpi to szybciej.
  3. Unikajmy agresywnych zabiegów i stylizacji – częste prostowanie, suszenie gorącym powietrzem suszarki oraz inne inwazyjne zabiegi mogą osłabić włosy i przyczynić się do ich uszkodzenia.
  4. Stosujmy produkty z filtrem UV – promieniowanie słoneczne może osłabić strukturę siwych włosów, dlatego warto stosować kosmetyki zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV.

Jakie kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji siwych włosów?

Kluczowe w pielęgnacji tracących barwnik włosów są kosmetyki nawilżające i odżywcze. Szampony i odżywki przeznaczone specjalnie dla siwych lub jaśniejszych włosów często zawierają fioletowe pigmenty, które neutralizują żółte tony. 

Do pielęgnacji siwych włosów wybierajmy kosmetyki o delikatnej formule, bogate w składniki odżywcze i nawilżające. Szczególnie polecane są produkty zawierające witaminy B, C i E oraz minerały, takie jak cynk, czy selen. Możemy je także suplementować.

Jak przestać farbować włosy?

Decyzja o zaprzestaniu farbowania włosów i akceptacji ich naturalnego koloru to poważny krok, na który wiele osób, zwłaszcza kobiet, nie potrafi się zdobyć. Jeśli jednak ją podejmiemy, róbmy to stopniowo, aby powoli przyzwyczaić się do naturalnej barwy. Możemy zacząć od technik, takich jak balejaż czy sombre, które łagodnie połączą siwe włosy z resztą fryzury. W miarę wzrostu nowych włosów możemy coraz krócej obcinać farbowane końcówki. Pomocna może być też konsultacja z doświadczonym fryzjerem, który doradzi najlepsze dla nas rozwiązanie. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?