Jak pielęgnować skórę po treningu? Najważniejsze zasady

regenerujący balsam do ciała

Skóra po treningu. Jak ją odpowiednio pielęgnować?

Fitness, bieganie, jazda na rowerze i inne formy aktywności fizycznej zyskują coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego –pozytywnych efektów ćwiczeń jest bardzo dużo, a negatywnych w zasadzie brak. Warto jednak pamiętać o tym, by odpowiednio zadbać o skórę. 

Co się dzieje podczas treningu ze skórą?

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też na stan całego naszego organizmu, w tym także skóry. Regularny ruch to lepsza kondycja i zwiększona odporność, a także stymulowanie produkcji kolagenu w skórze, przez co ciało staje się jędrniejsze, cellulit zmniejsza się, sylwetka smukleje, a cera jest zdrowsza. 

Wybierając poszczególne rodzaje aktywności, możemy wpływać na konkretne obszary naszego wyglądu i samopoczucia. Na przykład ćwiczenia cardio przyspieszają krążenie w całym organizmie oraz w skórze, dzięki czemu do jej komórek szybciej docierają tlen oraz składniki odżywcze. To poprawia koloryt i zwiększa jędrność oraz poziom odżywienia skóry i włosów. 

Wysoko intensywny trening interwałowy (tzw. HIIT), a także ćwiczenia wytrzymałościowe podnoszą poziom telomerazy. To enzym odpowiedzialny za lepszy wzrost komórek. Z kolei treningi siłowe, które przyczyniają się do powstawania mikrouszkodzeń w tkankach mięśniowych, pobudzają włókna mięśniowe do odnawiania się w mocniejszej postaci. 

Aktywność, zwłaszcza intensywna, to także pot. Złożony głównie z wody, kwasu mlekowego i mocznika poprawia nawilżenie skóry. Ponadto uwalnia peptyd nazywany dermicydyną, który stanowi pierwszy stopień ochrony przed szkodliwymi bakteriami. Kiedy się pocimy, częściowo wydalamy wolne rodniki. Z drugiej strony wraz z potem wydzielane są toksyny oraz inne szkodliwe substancje, których nasz organizm w ten sposób – właśnie przez skórę – się pozbywa. Oznacza to, że przez pory naszej skóry w trakcie i po treningu przepływają substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na naszą cerę. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie skóry do treningu i odpowiednia pielęgnacja po jego zakończeniu.

Konsekwencje nieprawidłowego przygotowania skóry do treningu

Trudno zachęcać do brania prysznica przed treningiem (chyba że jest to pływanie), natomiast bezwzględnie przed rozpoczęciem aktywności fizycznej powinniśmy zmyć makijaż. W szczególności powinny o to dbać osoby, które mają skłonność do zapychania porów, problemy z trądzikiem zwykłym, trądzikiem różowatym oraz łojotokowym zapaleniem skóry, a także właściciele cery wrażliwej, która może nadmiernie reagować na pot i zawarte w nim toksyny.

Obawy o stan swojej skóry po intensywnym i długim wysiłku fizycznym mogą też mieć osoby, które cierpią na choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym, np. łuszczycę. Trening to w dużym stopniu mobilizacja całego organizmu, a więc także leukocytów, których aktywność może wpływać na nasilenie stanów zapalnych i dotyczy to także skóry.

Jeśli w czasie naszej aktywności fizycznej długo przebywamy na powietrzu, powinniśmy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ narażamy się skórę na długotrwałą ekspozycję na promieniowanie UV.

Duży wpływ na stan naszej skóry po treningu ma także ubranie, jakie mamy na sobie podczas ćwiczeń. Wybierajmy odzież z materiałów przewiewnych i oddychających, np. bawełny, lub przeznaczonych do uprawiania aktywności fizycznej. Jeśli w czasie ruchu będziemy mieć na sobie tkaniny nieprzepuszczające powietrza, możemy narazić się na pojawienie zmian skórnych, zwłaszcza w niektórych partiach, takich jak plecy czy dekolt.

Pielęgnacja skóry po treningu. Krok po kroku

Jak zadbać o skórę po treningu, żeby pozostały nam po nim tylko pozytywne rezultaty? Oto kilka wskazówek.

Oczyszczanie i regeneracja

Po zakończonym wysiłku fizycznym jak najszybciej zdejmijmy ubrania i weźmy prysznic. Jeśli tego nie zrobimy, żyjące naturalnie na naszej skórze bakterie zaczną się rozmnażać, a drożdże fermentować, co może skończyć się zatkaniem porów i pojawieniem niedoskonałości. Umyjmy ciało łagodnym żelem, a następnie dokładnie  je spłuczmy. 

Rozgrzana po treningu skóra idealnie nadaje się do tego, by ją złuszczyć i zregenerować za pomocą peelingu do ciała. Pory są rozszerzone, więc łatwiej będzie usunąć nagromadzone w nich zanieczyszczenia. Ponadto peeling wzmoże ukrwienie i dotlenienie skóry, przyspieszając detoksykację i regenerację.

Nawilżanie i odżywianie

Po zmyciu peelingu czas na zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia i składników odżywczych. To doskonały moment, by nałożyć na skórę balsam lub masło do ciała, zawierające mocniej działające substancje aktywne. W rozgrzaną po treningu i złuszczoną peelingiem skórę wnikną one szybciej i głębiej.

Masowanie

Czas po treningu to również idealny moment na to, by zadbać o jędrność i napięcie skóry. Najlepszym sposobem jest masaż. Możemy wykorzystać do tego własne dłonie i specjalistyczny balsam ujędrniający, który wmasowujemy w całe ciało lub te jego partie, które wymagają ujędrnienia. 

NASZ TIP

Zamiast peelingu i masażu możemy tuż po treningu, a jeszcze przed prysznicem, zastosować szczotkowanie ciała na sucho. Wówczas nie tylko złuszczamy skórę i masujemy ją, ale także pobudzamy do samooczyszczania układ limfatyczny.
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?