Jak prawidłowo myć włosy? Krok po kroku. 8 metod 

Jak prawidłowo myć włosy? 

Mycie włosów to czynność, którą wykonujemy tak często, że pewnie wielu z nas nie zastanawia się nad tym, czy robi to prawidłowo. Tymczasem sposób, w jaki myjemy i pielęgnujemy włosy, ma ogromne znaczenie dla ich kondycji i wyglądu.

Dlaczego trzeba myć włosy i jak często trzeba to robić?

W ciągu dnia włosy brudzą się, tak samo jak wszystkie odkryte części naszego ciała. Osiadają na nich zanieczyszczenia z powietrza, pyły, kurz i mikroorganizmy. Ponadto w skórze głowy znajduje się bardzo duża ilość gruczołów łojowych i potowych. Wytwarzają sebum, które jest częścią ochronnego płaszcza hydrolipidowego, i pot, który schładza skórę. Jednak sebum plus pot plus zanieczyszczenia osadzające się na włosach równa się brud. Dlatego właśnie trzeba myć nie tylko całe ciało, ale też włosy i oczywiście skórę głowy. Jak często to robić?

To już jest sprawa bardzo indywidualna, a częstotliwość mycia włosów zależy od wielu czynników. Dobry trycholog, czyli specjalista od włosów i skóry głowy, odpowie na to pytanie, że tak często, jak tego potrzebują. A tu już musimy wkroczyć my, po prostu obserwując siebie. 

Warto przy okazji odpowiedzieć na jeszcze kilka pytań:

Czy należy myć włosy codziennie?

Nie. Optymalne odstępy to 2-3 dni między każdym myciem. Są jednak osoby, które potrzebują myć włosy codziennie, bo czują i dostrzegają, że są brudne. Są też takie, których włosy wyglądają dobrze nawet po tych trzech dniach. Nie znaczy to jednak, że nie powinno się ich myć. Przeciwnie. Przez tych kilka dni włosy z pewnością mocno się zabrudziły. 

Gdy zbyt rzadko myjemy włosy, możemy doprowadzić do rozwinięcia się łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Z kolei codzienne mycie może być ryzykowne, szczególnie dla osób ze skórą suchą, ze względu na fakt, że w trakcie mycia (zwłaszcza mocnymi szamponami) usuwamy sebum, a pewna jego ilość jest niezbędna do ochrony oraz utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry głowy i włosów.

Kiedy powinno się myć włosy?

To także jest sprawa indywidualna i nie ma reguły, która pasowałaby do wszystkich osób. Jedni lubią myć włosy rano, inni wieczorem. Ale w jednym i drugim przypadku upodobanie może się okazać niedobre dla włosów. Mycie włosów rano wymaga zwykle użycia suszarki do włosów. Jeśli włosy są zdrowe i mocne, suszarka im nie zaszkodzi. Ważne tylko, aby starać się nie używać zbyt gorącego powierza. Jeśli natomiast włosy są słabe i łamliwe, ich suszenie może pogłębić uszkodzenia. 

Mycie włosów na noc też nie każdemu będzie służyć. Z jednej strony mogą dzięki temu wyschnąć w naturalny sposób, co jest dla nich bardzo zdrowe. Mamy też więcej czasu na ich pielęgnację, np. zastosowanie dodatkowych odżywek. Z drugiej strony, jeśli położymy się spać z wilgotnymi włosami, narazimy je na uszkodzenia, bo są wtedy na nie bardziej podatne. Wynika to z faktu, że łuska włosa domyka się dopiero po całkowitym wyschnięciu.

Czy trzeba myć włosy więcej niż raz?

Zwykle na etykietach szamponów znajdziemy zalecenie, aby po jednym umyciu głowy i spłukaniu czynność tę powtórzyć. Czy drugi raz jest konieczny? I tak, i nie. 

Tak – jeśli stosujemy produkty do układania włosów lub nasze włosy mocno się przetłuszczają. Ale i tu można uniknąć dwukrotnego mycia, stosując specjalistyczny szampon przeznaczony do głębokiego oczyszczania. 

Nie – jeśli nie używamy produktów do stylizacji lub nasze włosy są suche. W takich sytuacjach warto sięgnąć po szampony łagodnie myjące.

Jakie są metody mycia włosów? 8 rodzajów

Większość z nas po prostu je myje, zgodnie lub niezgodnie z zaleceniami producenta szamponu, a zwykle zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami. Jednak istnieje wiele metod mycia włosów, a każda z nich daje inne efekty.

Metoda M, czyli mycie włosów samym szamponem

To metoda, którą wciąż stosuje wiele osób. Po prostu myją włosy szamponem i pozostawiają do wyschnięcia lub suszą suszarką. Szampon jednak pozostaje na włosach tylko chwilę, więc nawet jeśli jest najbogatszy w składniki aktywne, skóra i włosy nie zaabsorbują ich tyle, ile potrzebują. A potrzebują substancji odżywczych, tak samo jak skóra twarzy czy ciała.

Metoda O, czyli mycie włosów samą odżywką

Jedną z metod jest mycie włosów z zastosowaniem samej odżywki. Nakłada się ją na wilgotne włosy, masuje, a następnie spłukuje. Metoda ta chętnie stosowana jest przez osoby z kręconymi włosami, bo podkreśla ona skręt loków, a także przez osoby z suchymi i zniszczonymi włosami. Niemniej chcąc ją wprowadzić do swojej pielęgnacji, warto pamiętać o tym, by przynajmniej od czasu do czasu umyć głowę szamponem, by dokładnie oczyścić skórę głowy i włosy z brudu i nadmiaru sebum.

Metoda MO, czyli mycie szamponem i aplikacja odżywki

To chyba najpopularniejsza z metod. Po umyciu włosów dobranym do ich potrzeb szamponem, spłukujemy go, a następnie nakładamy i pozostawiamy na kilka minut odżywkę, którą następnie także spłukujemy. Tych kilka minut to czas potrzebny do tego, by skóra głowy i włosy mogły wchłonąć składniki aktywne zawarte w odżywce.

Metoda MOO, czyli mycie szamponem i dwukrotna aplikacja odżywki

To przypadek, jak opisany powyżej, tyle że po nałożeniu i spłukaniu pierwszej odżywki nakładamy na włosy drugą, wybierając taką, której nie trzeba spłukiwać. Taką odżywką może być na przykład żel aloesowy. Taka pielęgnacja skuteczniej zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami, ale też ułatwia stylizację. Jest to metoda wskazana raczej dla osób z suchą skórą głowy i suchymi włosami.

Metoda OM, czyli odżywka plus mycie szamponem

Jest to metoda podobna do MO, ale kolejność jest odwrotna. Najpierw nakładamy na zwilżone włosy odżywkę i trzymamy ją dłużej, nawet do godziny, a dopiero po tym czasie spłukujemy i myjemy włosy szamponem. Nie nakładamy kolejny raz odżywki. Jest to dobra metoda dla osób z włosami przetłuszczającymi się. Warto pamiętać, aby w tej metodzie stosować łagodne szampony, ponieważ silniejsze detergenty mogą wypłukać substancje aktywne, które pozostawiła na włosach odżywka.

Metoda OMO, czyli odżywka plus mycie plus odżywka

To połączenie dwóch metod MO i OM. Mycie włosów metodą OMO polega na tym, że najpierw nakładamy odżywkę na dłużej, następnie ją spłukujemy i myjemy włosy szamponem, a na koniec nakładamy tę samą albo inną odżywkę. Tu już nie ma znaczenia, czy będzie ona z włosów spłukana, czy nie. To świetna metoda dla osób z włosami suchymi, zniszczonymi i łamliwymi.

Metoda MOMO, czyli mycie plus odżywka plus mycie plus odżywka

Czteroetapowa metoda, w której najpierw myjemy włosy szamponem, następnie nakładamy bogatą odżywkę do włosów, którą następnie spłukujemy. Ponownie myjemy włosy szamponem, a na koniec, po odciśnięciu nadmiaru wody z włosów aplikujemy odżywkę o lżejszej konsystencji, bez spłukiwania.

Metoda kubeczkowa (MK)

W tej metodzie szamponu nie nakładamy ani bezpośrednio na włosy, ani nie spieniamy na dłoniach, tylko mieszamy z wodą w kubeczku. Powstałą w ten sposób pianę nakładamy na włosy. Taki proces osłabia działanie detergentów obecnych w szamponie i jest on łagodniejszy dla włosów. Kolejne czynności zależą od metody, którą wybierzemy z opisanych powyżej.

Jak prawidłowo myć włosy? Krok po kroku

Poniżej przedstawiam Wam, jak powinien przebiegać zabieg prawidłowego mycia włosów. Pamiętajmy przy tej okazji o opisanych wyżej metodach.

KROK 1. Odpowiedni szampon

Nie ma dobrego mycia bez odpowiedniego do naszych potrzeb szamponu. To ważne – dobieramy go zawsze pod kątem rodzaju skóry głowy, a nie włosów. A więc jeśli mamy suchą skórę, szukajmy szamponu nawilżającego, a jeśli przetłuszczającą się – takiego, który jest przeznaczony do skóry wymagającej uregulowania produkcji sebum.

KROK 2: Rozczesanie włosów przed myciem

To często pomijany element pielęgnacji włosów. Tymczasem jeśli dokładnie rozczeszemy włosy przed myciem, po pierwsze, już częściowo usuwamy z nich zanieczyszczenia, a po drugie – będzie je znacznie łatwiej umyć, a potem rozczesać po myciu. W wielu przypadkach, szczególnie u osób z włosami niskoporowatymi, nawet nie trzeba ich drugi raz rozczesywać. 

Uwaga! Jeśli masz włosy kręcone, nie rozczesuj ich przed myciem. Rób to na mokro, po nałożeniu odżywki.

KROK 3: Dokładne namoczenie włosów wodą

To ważne, bo działanie szamponu polega na wytworzeniu myjącej piany, która usuwa zanieczyszczenia. Aby kosmetyk mógł się porządnie zapienić, potrzebuje dużej ilości wody. 

KROK 4: Mniej znaczy więcej

Szampon ma właściwości pieniące i to piana myje włosy. Dlatego nie trzeba go używać dużo. W zależności od długości włosów, wystarczy kropla o wielkości od 1 do maksymalnie 2 ziaren fasoli.

KROK 5: Aplikowanie szamponu

Szamponu nie wylewamy bezpośrednio na głowę. Najpierw wylejmy go na dłoń, rozprowadźmy go aż do uzyskania piany. Dopiero wtedy nakładajmy na skórę głowy.

KROK 6: Na głowę, nie włosy

To ważne. Szamponem myjemy najpierw skórę głowy. Robimy to delikatnymi, kulistymi ruchami od przodu do tyłu głowy. Nie drapiemy skóry, nie trzemy mocno. To piana ją myje, a nasze dłonie tylko w tym pomagają. Wytworzona na skórze głowy piana umyje włosy w czasie jej spłukiwania, ale możemy też przesunąć ją dłońmi na włosy, głaszczącym ruchem od nasady do końcówek, a następnie spłukać.

Ważne! Jeśli nie stosujemy środków do stylizacji, a nasze włosy nie przetłuszczają się, nie ma potrzeby dwukrotnego mycia. Wystarczy skoncentrować się na dokładnym pierwszym myciu.

KROK 7: Spłukiwanie

Pianę wytworzoną przez szampon spłukujemy bardzo dokładnie, zaczynając od skóry głowy i kierując się ku końcówkom. Stosujemy do tego ciepłą wodę, stopniowo ją schładzając, aż do chłodnej, jednak jeszcze nie zimnej. Zwróćmy uwagę, czy na skórze albo włosach nie pozostały resztki szamponu. Takie pozostałości mogą przyczynić się do podrażnienia skóry czy przesuszenia końcówek.

KROK 8: Jak wycierać włosy?

Nadmiar wody zbieramy z włosów, delikatnie ją wyciskając, nie pocierając (!). Następnie owijamy głowę ręcznikiem. Bardzo częsty błąd to ciasne zawiązywanie ręcznika (można w ten sposób uszkodzić włosy). Gdy włosy są mokre, są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia. Do odciskania włosów warto zastosować miękki ręcznik z bawełny, muślinu lub po prostu zwykłą bawełnianą koszulkę.

 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?