Jak ujędrnić skórę na brzuchu po ciąży? Kilka sposobów

jak ujędrnić skórę na brzuchu po ciąży resibo balsam work work work

Jak ujędrnić skórę na brzuchu po ciąży?

Skóra brzucha podczas ciąży ulega znacznemu rozciągnięciu, co przyczynia się do utraty jej elastyczności i sprężystości. Po porodzie, z biegiem czasu, skóra wraca do stanu sprzed ciąży, niemniej u większości kobiet proces ten wymaga wsparcia. Jak ujędrnić skórę na brzuchu?

Dlaczego skóra po porodzie potrzebuje ujędrnienia?

Skóra w trakcie ciąży ulega różnym zmianom wynikającym ze zmian hormonalnych oraz fizjologicznych procesów zachodzących w tym czasie w organizmie kobiety. Jak zmienia się skóra kobiety w ciąży?

Wzrost produkcji hormonów

W czasie ciąży organizm kobiety produkuje większe ilości hormonów, takich jak estrogeny i progesteron. Mają one wpływ na funkcjonowanie skóry i mogą prowadzić do różnych zmian, m.in. hiperpigmentacji czy zaburzeń w funkcjonowaniu gruczołów łojowych.

Rozciąganie skóry

Skóra w czasie ciąży rozciąga się, często bardzo mocno, szybko i nadmiernie, co prowadzi do powstania rozstępów. Jest to efekt uszkodzenia włókien kolagenowych i elastycznych w naskórku. Cienkie paski o jasnym kolorze najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, biodrach i udach.

Skutkiem rozciągania skóry jest również jej nadmierne rozluźnienie, przez co po porodzie jest ona obwisła i luźna. Choć w większości przypadków skóra z biegiem czasu samoczynnie powraca do stanu sprzed ciąży, często brakuje jej jędrności. Dlatego wiele młodych mam potrzebuje dodatkowego wsparcia, by odzyskać dawną sylwetkę.

Jak można ujędrnić skórę brzucha?

Na szczęście zarówno przemysł kosmetyczny, jak i salony urody i kliniki medycyny estetycznej znają wiele sposobów na ujędrnienie skóry brzucha, nie tylko po ciąży.

Ćwiczenia fizyczne

Regularne wykonywanie ćwiczeń, które wymagają napięcia mięśni brzucha, może pomóc w ujędrnieniu skóry. Deski, brzuszki i ćwiczenia na przywodziciele ud to tylko niektóre z wielu możliwości. Ważne, by zanim zaczniemy bardzo intensywnie ćwiczyć, dać ciału trochę czasu, by odnalazło się w nowej rzeczywistości.

Masaże

Skutecznym sposobem na poprawę elastyczności skóry, a przy okazji – stymulację krążenia krwi – mogą być masaże. Efekt może wzmocnić zastosowanie balsamu o działaniu ujędrniającym i wysmuklającym sylwetkę.

Szczotkowanie ciała na sucho

To forma trochę bardziej intensywnego masażu, tyle że jednocześnie ma działanie złuszczające, drenujące i pobudzające krążenie. Szczotkowanie ciała na sucho jest jedną z bardziej skutecznych domowych metod ujędrniania skóry. Ważne jednak, aby było wykonywane regularnie.

Czy kosmetyki mogą pomóc w ujędrnianiu skóry brzucha po ciąży?

Niektóre kosmetyki mogą wspomagać proces ujędrniania skóry. Ważne jest wybieranie takich, które zawierają składniki aktywne pobudzające mikrokrążenie podskórne, przyspieszające odnowę komórkową i wspomagające spalanie tłuszczu. Są to m.in.:

  • algi, np. jednokomórkowa alga Tisochrysis lutea, która ma zdolność przekształcania komórek tłuszczowych magazynujących tłuszcz w komórki spalające go, 
  • kofeina,
  • retinol,
  • witamina E,
  • masło shea,
  • masło mango,
  • peptydy,
  • kwas hialuronowy,
  • wyciąg z guarany.

Jak pozbyć się rozciągniętej skóry na brzuchu po ciąży?

Czasem domowa pielęgnacja, masaże i ćwiczenia to za mało. Gdy mimo wysiłku, skóra nadal jest luźna i obwisła, bywa, że trzeba udać się po pomoc do salonu kosmetycznego lub nawet do kliniki medycyny estetycznej. Jakie zabiegi mogą pomóc pozbyć się rozciągniętej skóry na brzuchu?

Laseroterapia

Światło lasera, np. frakcyjnego, poprawia kondycję skóry, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu struktury tych białek przebudowują się, a skóra staje się zwarta i jędrna.

Peeling chemiczny

Peelingi chemiczne głęboko złuszczają martwy naskórek, tym samym pobudzają skórę do produkcji nowych komórek. Efekt to ujędrnienie i poprawa wyglądu. 

Dermatologiczne zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi takie jak mezoterapia igłowa, mikronakłuwanie czy termolifting wykonywane przez profesjonalistów również mogą wpłynąć na poprawę elastyczności i wyglądu skóry na brzuchu po ciąży.

Nie da się ukryć, że skóra po ciąży, tak jak i cały organizm młodej mamy, potrzebuje specjalnej uwagi i troski, aby wrócić do stanu sprzed urodzenia dziecka. Jeśli chcemy szybko odzyskać formę, warto skorzystać z opisanych wyżej podpowiedzi.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?