Jak zmyć wodoodporny makijaż? Krok po kroku 

twarz kobiety uśmiechnięta z nałożonym kosmetykiem

Demakijaż wodoodpornego makijażu. Co najlepiej się sprawdzi?

Makijaż wodoodporny jest trwały i świetnie sprawdza się latem lub gdy lubimy dobrze wyglądać nawet po treningu czy po pływaniu w basenie. Jest on jednak znacznie bardziej wymagający od tradycyjnego makijażu, jeśli chodzi o zmywanie. Jak to zrobić bez szkody dla naszej cery?

Jak działają kosmetyki wodoodporne?

Działanie kosmetyków wodoodpornych opiera się na ich składnikach, które mają charakter hydrofobowy, czyli odpychają cząsteczki wody i nie wchodzą z nią w reakcje. Są to najczęściej składniki roślinne, takie jak oleje, woski, polimery, żywice, lub syntetyczne, takie jak oleje mineralne czy silikony, uzupełnione o substancje pielęgnacyjne. W rezultacie nałożony na skórę, rzęsy czy brwi produkt będzie opierał się działaniu wody, a makijaż pozostanie trwały nawet po intensywnym treningu czy kąpieli.

Wśród produktów tego typu wyróżniamy dwa rodzaje, z których tylko jeden faktycznie jest wodoodporny. Kosmetyki opisane jako „water resistant” nie spłyną, gdy się spocimy, zalejemy łzami, czy gdy mamy do czynienia z bardzo wysoką wilgotnością powietrza. Powinny także wytrzymać kontakt z niewielkim deszczem. Jeśli jednak szukamy produktów, które pozostaną w stanie nienaruszonym, nawet gdy zanurzymy głowę w basenie, szukajmy opisu „waterproof”. Warto jednak zwrócić uwagę, że trwałość takiego kosmetyku często zależy od jego jakości i rodzaju zastosowanych w nim substancji hydrofobowych. 

Czym można zmyć makijaż wodoodporny?

Kluczem do pozbycia się makijażu wykonanego kosmetykami wodoodpornymi jest usunięcie warstwy hydrofobowej. Najlepiej sprawdza się tu znana z chemii zasada, zgodnie z którą tłuszcze najlepiej rozpuszczają się w innych tłuszczach. Dlatego chcąc pozbyć się takiego make-upu, powinniśmy sięgnąć raczej po produkty o bogatszych konsystencjach, które pomogą nam w tym szybko i skutecznie, bez konieczności długiego pocierania skóry, co może wywołać podrażnienia. Choć zdarzają się także płyny micelarne przeznaczone do tego rodzaju demakijażu, warto w miarę możliwości przetestować je przed zakupem, bo może okazać się, iż nie poradzą sobie z wodoodpornym kosmetykiem. 

Oleje 

Oleje, w tym gotowe olejki do demakijażu, z łatwością rozpuszczą warstwę hydrofobową i pomogą usunąć kosmetyki wodoodporne, jednocześnie nie podrażniając skóry. Taki olej można zmyć zmoczoną w ciepłej wodzie miękką ściereczką, np. z mikrowłókna czy muślinu, przykładając ją delikatnie do twarzy. Można także pozbyć się oleju i resztek makijażu, stosując dodatkowy produkt, np. łagodny żel myjący.

Mleczka 

Popularnymi produktami i równie skutecznymi w zmywaniu makijażu wodoodpornego są różnego rodzaju mleczka. Mają one jednak jeden minus. Nakłada się je na płatki kosmetyczne. Przy zmywaniu makijażu pocieramy skórę, a to może prowadzić do podrażnienia.

Płyny dwufazowe 

Stanowią połączenie tzw. fazy wodnej i oleistej, które przed użyciem mieszamy, wstrząsając opakowaniem. Taka mieszanka doskonale radzi sobie z wodoodpornymi kosmetykami. Jednak, podobnie jak mleczko, również wymaga stosowania wacików. Niemniej producenci płynów dwufazowych często zalecają jedynie ich przyłożenie do oka czy ust i odczekanie, aż makijaż się rozpuści. 

Balsamy 

Świetnym i niezwykle skutecznym, choć jeszcze nie tak popularnym, produktem do zmywania wodoodpornych kosmetyków jest balsam do demakijażu. Jego działanie jest podobne do oleju (tłuszcz rozpuszcza tłuszcz), jednak ma on stałą konsystencję, która w kontakcie z ciepłem naszego ciała zamienia się w olej. Taki balsam jest bardzo łagodny dla skóry, a jego zmycie jest bardzo łatwe – wystarczy ciepła woda i nasze dłonie.

Jak zmyć makijaż wodoodporny? Krok po kroku

Makijaż wodoodporny, ze względu na swoją trwałość, wymaga specjalnego podejścia przy usuwaniu, jednak w zależności od kosmetyku, który do tego celu wybierzemy, demakijaż może być bardziej lub mniej czasochłonny.

Demakijaż oczu

Jeśli do demakijażu wybieramy mleczko czy płyn dwufazowy, zacznijmy od demakijażu oczu. Przyłóżmy nasączone kosmetykiem waciki do oczu i przytrzymajmy dłuższą chwilę, delikatnie dociskając. Następnie lekko, przesuwając po linii rzęs, ściągnijmy waciki. Jeśli stosowaliśmy pomadkę wodoodporną, podobny proces powtarzamy, zmywając pomadkę.

Jeśli stosujemy olejek lub balsam do demakijażu, ten krok możemy spokojnie pominąć i zacząć od kolejnego.

Demakijaż twarzy

W przypadku mleczka i płynu dwufazowego nasączonym płatkiem kosmetycznym delikatnie ściągamy pozostałe kosmetyki kolorowe ze skóry. 

W przypadku oleju lub balsamu – rozprowadzamy je w dłoniach i masujemy okrężnymi ruchami całą twarz, w tym oczy i usta, tak długo, aż zauważymy, że kolorowe kosmetyki nie trzymają się już w miejscu, w których były nałożone. To właśnie moment, gdy zostają rozpuszczone i cały makijaż można zmyć.

Oczyszczanie właściwe

Gdy już pozbyliśmy się makijażu, czas na gruntowne mycie, czyli faktyczne oczyszczanie skóry. Na tym etapie wybierzmy delikatne kosmetyki myjące do twarzy, takie jak żel, pianka czy mleczko. Ich zadanie to umycie skóry do czysta i pozbycie się resztek po demakijażu.

Tonizowanie

To krok, którego nie można pominąć w żadnym oczyszczaniu skóry, nawet jeśli nie stosujemy kosmetyków kolorowych. Tonizowanie przywróci cerze naturalny, kwaśny odczyn pH, pomoże jej szybciej zregenerować się po demakijażu i oczyszczaniu, a substancjom aktywnym zawartym w kremie czy serum pomoże wniknąć szybciej i głębiej.

Aplikacja serum i kremu

Ostatni etap to aplikacja serum na noc i ulubionego kremu lub samego kremu, w zależności od tego, jakie aktualnie potrzeby ma nasza skóra.

Warto na koniec podkreślić, że wybierając zarówno wodoodporne produkty do makijażu, jak i kosmetyki, za pomocą których będziemy go zmywać, sięgajmy po kosmetyki naturalne. Są one bezpieczne dla skóry, a ich działanie ma charakter długofalowy, co ma szczególne znaczenie w produktach pielęgnacyjnych.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?