Kobiety widzą więcej – jak biologia wpływa na naszą percepcję?

oko kobiety w zbliżeniu krem pod oczy

Mówi się, że kobiety widzą więcej – dostrzegają detale, niuanse w otoczeniu, zmiany w zachowaniu innych. Ale czy to tylko kwestia czujnego oka i intuicji, czy może stoi za tym coś więcej? Okazuje się, że biologia rzeczywiście sprawia, że kobiety widzą więcej – zarówno w kontekście postrzegania świata, jak i… swojej skóry. I właśnie dlatego drobne zmarszczki mimiczne, cienie pod oczami czy subtelne oznaki zmęczenia są dla nas bardziej widoczne.

Na szczęście, skoro dostrzegamy więcej, to i dbamy lepiej. A z pomocą odpowiedniej pielęgnacji, np. dobrze dobranego kremu pod oczy, można skutecznie zadbać o delikatną skórę wokół oczu i cieszyć się zdrowym, promiennym wyglądem.

Biologia na pierwszym planie – dlaczego kobiety lepiej rozróżniają kolory?

Zacznijmy od podstaw. To, że kobiety lepiej rozróżniają kolory, to nie mit, a efekt różnic genetycznych. Receptory barwne, które odpowiadają za widzenie odcieni czerwieni i zieleni, znajdują się w chromosomie X. Ponieważ kobiety mają dwa chromosomy X, potencjalnie mają szerszy zakres receptorów, co pozwala im dostrzegać subtelniejsze różnice kolorystyczne.

Większość ludzkości to tzw. trichromatycy, czyli osoby widzące trzy podstawowe barwy i ich kombinacje.    Te barwy to:

  • czerwony – odpowiadający długim falom światła,
  • zielony – odpowiadający średnim falom światła,
  • niebieski – odpowiadający krótkim falom światła.

Ale według badań 12% kobiet doświadcza tetrachromatyzmu, czyli zdolności widzenia czterech podstawowych kolorów zamiast trzech. U takich kobiet czwarty typ czopków, czyli elementów siatkówki, które są odpowiedzialne za widzenie barw i ostrość widzenia, jest zazwyczaj wrażliwy na długości fal światła, które znajdują się między czerwienią a zielenią. Oznacza to, że osoby z tetrachromatyzmem mogą dostrzegać odcienie, które dla trichromatów (większości ludzi) wyglądają identycznie lub bardzo podobnie. A to z kolei sprawia, że mogą dostrzegać nawet 100 milionów odcieni. Dla porównania, przeciętny człowiek widzi „zaledwie” milion.

Jak to się przekłada na pielęgnację? Kobiety szybciej zauważają zmiany kolorytu skóry, cienie pod oczami czy zaczerwienienia. I właśnie dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do dbania o skórę twarzy, szczególnie tę delikatną, jak ta wokół oczu.

Czy kobiety widzą szerzej? Fakty i mity o widzeniu peryferyjnym

W Internecie często można się natknąć na informacje o tym, że kobiety widzą szerzej niż mężczyźni, czyli że mają lepsze widzenie peryferyjne. Tu już sprawa jest mniej jednoznaczna niż w przypadku widzenia barw. Niektóre teorie sugerują, że kobiety mogą mieć szersze pole widzenia, co miałoby mieć swoje korzenie w ewolucji. Podczas gdy mężczyźni koncentrowali się na polowaniu i skupianiu wzroku na odległych punktach (dzięki temu mężczyźni wykazują większą zdolność dostrzegania i śledzenia szybko poruszających się obiektów), kobiety miały obserwować otoczenie, dbając o bezpieczeństwo dzieci i zasobów.

Jednak badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie tej teorii. Różnice, jeśli istnieją, są minimalne i często nieistotne statystycznie. To, co jest pewne, to fakt, że kobiety zauważają więcej szczegółów i subtelnych zmian – zarówno w otoczeniu, jak i na swojej skórze.

Skóra pod lupą – dlaczego kobiety szybciej dostrzegają zmiany w wyglądzie?

Nie trzeba być naukowcem, by zauważyć, że kobiety częściej zauważają drobne zmarszczki, zmiany kolorytu czy oznaki zmęczenia. To efekt zarówno wspomnianych zdolności do rozróżniania kolorów, jak i większej świadomości swojego wyglądu.

Dostrzeganie tych subtelnych zmian nie jest jednak powodem do niepokoju. Wręcz przeciwnie – to szansa, by odpowiednio wcześnie zadbać o skórę i wprowadzić skuteczną pielęgnację, zanim drobne niedoskonałości staną się większym problemem. Dziś skupię się na oczach, bo – skoro mówimy o widzeniu więcej – są one „zwierciadłem duszy”. Ale też po prostu są tym miejscem na naszej twarzy, wokół którego najszybciej pojawiają się widoczne oznaki starzenia.

Jak pielęgnować delikatną skórę wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna – jak wspomniałam, to właśnie tam pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki mimiczne pod oczami czy cienie. Dlatego wymaga szczególnej troski i odpowiednio dobranych kosmetyków.

Dobry krem pod oczy powinien zawierać składniki aktywne, które nawilżają, wygładzają i wzmacniają skórę. Wybierając kosmetyki, które najlepiej zadbają o okolice oczu, szukajmy takich składników jak peptydy, antyoksydanty, witamina C czy kofeina, które poprawiają elastyczność skóry i redukują oznaki zmęczenia.

Bardzo skutecznym produktem jest superodżywczy krem pod oczy Mango Eye Lift. Ten krem działa wielopoziomowo: redukuje zmarszczki mimiczne, nawilża i rozjaśnia delikatną skórę wokół oczu. Dzięki lekkiej konsystencji świetnie sprawdza się pod makijażem, a przy regularnym stosowaniu poprawia kondycję skóry, sprawiając, że spojrzenie staje się świeże i promienne.

Jak zredukować cienie i oznaki zmęczenia?

Cienie pod oczami to zmora wielu z nas – często są efektem zmęczenia, odwodnienia czy genetycznych predyspozycji. Na szczęście, odpowiednia pielęgnacja może zdziałać cuda. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednią ilość snu i nawodnienie organizmu. Ale to nie wszystko – warto wprowadzić do pielęgnacji składniki, które rozjaśniają i wzmacniają skórę. Witamina C i kofeina pomagają zmniejszyć cienie, a peptydy wzmacniają skórę, poprawiając jej elastyczność. Jeśli do tego nałożymy pod oczy specjalne płatki, składniki te wnikną głębiej i będą działać skuteczniej. Zamiast stosowania płatków jednorazowych, bardzo polecam te wielorazowe. Są eko, są łatwe to utrzymania w czystości i mamy je zawsze pod ręką! Świetnym wyborem są wielorazowe płatki pod oczy Wake Me Up.

Warto też wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej delikatny masaż okolic oczu, który pobudza krążenie i pomaga w redukcji opuchlizny. Możemy wykonywać go podczas aplikacji kremu, używając opuszków palców lub specjalnych rollerów.

Widzimy więcej, więc dbamy lepiej

To, że kobiety widzą więcej, to nie tylko metafora, ale również biologia. Nasza zdolność do dostrzegania subtelnych różnic w odcieniach skóry czy zmian w wyglądzie sprawia, że bardziej świadomie podchodzimy do pielęgnacji.

Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom, takim jak skuteczny krem pod oczy, możemy skutecznie zadbać o delikatną skórę wokół oczu, redukując oznaki zmęczenia i pierwsze zmarszczki. Bo skoro natura dała nam zdolność zauważania najdrobniejszych szczegółów, warto to wykorzystać i pielęgnować swoją skórę z jeszcze większą troską.W końcu piękno tkwi w szczegółach, prawda?

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *