Kofeina w pielęgnacji. Na czym polega jej działanie?
Kochamy kawę za jej aromat i smak, a także doceniamy jej walory zdrowotne, choć może tych ostatnich nie do końca jesteśmy świadomi. To właśnie z kawą kojarzy nam się kofeina, choć występuje ona także w innych produktach. Gdzie ją znaleźć? Jakie ma właściwości? I czemu jest tak ceniona w kosmetyce?
Jakie właściwości ma kofeina?
Kofeina to substancja chemiczna występująca nie tylko w ziarnach kawy, ale też m.in. w orzechach kola, ziarnach kakaowca, yerba mate czy guaranie. Kofeina, tyle że pod nazwą teina, znajduje się także w liściach herbaty.
Kofeina działa pobudzająco na korę mózgową i ośrodkowy układ nerwowy. Efekty obserwowane po jej zażyciu to poprawa koncentracji i refleksu, zmniejszenie zmęczenia i senności, a także poprawienie nastroju (to dzięki uwalnianiu dopaminy, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia). Substancja ta wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu, przez co pomaga w łagodzeniu objawów migreny. Ponadto zażycie kofeiny przyspiesza czynność serca, zwiększając siłę i częstotliwość skurczów, co w efekcie podnosi tempo przemiany materii w organizmie.
Ze względu na swoje właściwości kofeina jest związkiem często stosowanym w różnych lekach, np.:
· przeciwbólowych (łagodzi napięcie i ból),
· przeciwhistaminowych (przeciwalergicznych),
· środkach na astmę (rozszerza oskrzela).
Warto dodać, że na całkowite wchłonięcie kofeiny dostarczonej organizmowi potrzeba od 30 do 45 minut. Jej działanie mocno słabnie w ciągu trzech kolejnych godzin po spożyciu. Substancja nie gromadzi się w organizmie, jest całkowicie przez niego wydalana.
Zwróćmy jeszcze uwagę na kwestię podnoszenia ciśnienia krwi przez kofeinę – długo uważano, że jest to przeciwwskazanie do picia kawy czy herbaty przez osoby z nadciśnieniem. Dziś wiadomo, że umiarkowane picie kawy czy herbaty w żaden sposób nie wpływa na rozwój choroby nadciśnieniowej. Jeśli nie ma dodatkowych czynników, zdecydowana większość osób chorych na nadciśnienie tętnicze może bez obaw wypijać dziennie jedną, a nawet dwie filiżanki nie za mocnej kawy.
Jak działa kofeina na skórę?
Kofeina działa także wielofunkcyjnie na skórę. Stosowana w kosmetyce m.in.:
· działa antyoksydacyjnie (zawarty w niej kwas chlorogenowy skutecznie neutralizuje wolne rodniki),
· opóźnia proces rozkładu witaminy C w skórze (dzięki zawartości polifenoli), przyczyniając się do jej wygładzenia i spowalniając powstawanie nowych zmarszczek,
· redukuje objętość istniejących komórek tłuszczowych i hamuje proces powstawania nowych,
· pobudza rozpad trójglicerydów w tkance, przyspieszając proces spalania tłuszczów – efekty to mniej widoczny cellulit, a także poprawa elastyczności, napięcia i jędrności oraz wygładzenie skóry,
· zmniejsza suchość skóry,
· pobudza mikrocyrkulację krwi w naskórku, pomagając zmniejszyć objawy zmęczenia i obrzęki, m.in. pod oczami,
· poprawia koloryt skóry.
Jak kofeina działa na włosy i skórę głowy?
Kofeina ma niezwykle pozytywny wpływ także na skórę głowy i włosy. Stosowana miejscowo (nie tylko samodzielnie, ale też jako składnik kosmetyków), pobudza krążenie, przez co zapobiega wypadaniu włosów, a nawet może zahamować łysienie.
Kofeina stosowana w produktach do włosów , m.in.:
· odżywia i dotlenia skórę głowy,
· poprawia porost włosów i zapobiega ich wypadaniu,
· wzmacnia strukturę łodygi włosa,
· wygładza włosy i sprawia, że są bardziej lśniące.
W jakich kosmetykach można znaleźć kofeinę?
Działanie kofeiny na skórę sprawiło, że jest ona chętnie stosowanym składnikiem kosmetyków o bardzo różnym przeznaczeniu. Znajdziemy ją m.in. w:
· kosmetykach przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych,
· kremach do cery dojrzałej,
· kremach do skóry wokół oczu,
· produktach antycellulitowych, ujędrniających i modelujących,
· szamponach i odżywkach na porost włosów,
· szamponach na porost włosów.
Rodzajów kosmetyków zawierających kofeinę jest bardzo wiele – od żelów pod prysznic poprzez szampony i odżywki do włosów aż po kremy do twarzy czy pod oczy i balsamy do ciała.
Przepis na kawowy peeling do ciała
Fusy z kawy, które mimo zaparzania, zawierają kofeinę, stanowią świetną bazę (w duchu zero-waste) do wykonania domowego peelingu. Dlatego po zaparzeniu kawy nie wyrzucajmy ich. Wystarczy zebrać fusy po kilku kawach, dodać do nich oliwę z oliwek (ilość zależy od ilości zgromadzonych fusów – mieszając warto sprawdzić konsystencję, aby peeling nie był ani zbyt suchy, ani zbyt wodnisty) i ulubiony aromat lub choćby szczyptę cynamonu, aby mieszanka ładnie pachniała.
Takim peelingiem masujemy całe ciało lub te partie, które wymagają ujędrnienia i wygładzania albo objęte są cellulitem (zwykle występuje to łącznie). Mimo zabrudzeń w łazience, efekty regularnego stosowania takiego peelingu potrafią naprawdę mile zaskoczyć.
Czy wszyscy mogą stosować kosmetyki z kofeiną?
Produkty, które zawierają kofeinę silnie pobudzają krążenie krwi. Dlatego, podobnie jak sama kawa, nie są wskazane dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową. Nie znaczy to, że są zakazane, jednak należy uważać z ich stosowaniem, ponieważ mogą wywołać niepożądane skutki, takie jak silne zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Kofeiny w kosmetykach powinny także unikać kobiety w ciąży, bo ich skóra jest wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych.