Koper morski w kosmetyce. Jakie jest jego zastosowanie?

Właściwości kosmetyczne kopru morskiego

Koper morski to podwodna roślina o właściwościach leczniczych, znana od wieków. Jednak jego dobroczynne działanie na naszą skórę zostało odkryte stosunkowo niedawno. Na czym ono polega? Wyjaśniamy.

Ekstrakt z kopru morskiego – co to za składnik?

Koper morski (łac. Fucus vesiculosus) jest gatunkiem morskiej rośliny, która występuje w wodach w strefie umiarkowanej na całym świecie. Jest to bardzo popularny wodorost występujący na skalistych wybrzeżach mórz i oceanów. Ma oliwkowozielony kolor i charakterystyczny, pęcherzykowaty kształt. Roślina ta może osiągać nawet do 2 m długości. O jej wyjątkowości świadczy to, że jest bardzo odporna na działanie soli i innych degradujących czynników środowiska morskiego. Dzięki temu jest w stanie przetrwać nawet w bardzo w trudnych warunkach. To z kolei sprawia, że również ekstrakt z tej rośliny jest bardzo odporny na działanie środowiska, w którym się znajduje, a jednocześnie zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak jod, żelazo, wapń, magnez, sód, potas i witaminy A, C i E. 

Jakie właściwości ma wyciąg z kopru morskiego?

Wyciąg z kopru morskiego ma korzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na urodę. Jako bogate źródło naturalnego jodu wspiera prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a tym samym wydzielania przez nią hormonów, które odpowiadają m.in. za syntezę białek i procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Jod ma także udowodnione działanie przeciwzapalne. Ekstrakt z kopru morskiego, dzięki m.in. zawartości alginianów i chlorofilu, wspiera również detoksykację organizmu. Ekstrakt ten zawiera także antyoksydanty, m.in. fukoksantynę (naturalny barwnik, dający roślinie charakterystyczny brązowozielony kolor), polifenole, a także witaminę E, zwaną witaminą młodości, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. 

Jak koper morski działa na skórę?

Oprócz dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie, koper morski świetnie działa na skórę. Dzięki zawartości witamin A i C, a także żelaza, wapnia, magnezu, cynku i selenu oraz polisacharydów, wspiera nawilżenie skóry i zwiększa jej elastyczność. Jod pomaga wzmocnić skórę, poprawia jej strukturę i hamuje procesy zapalne. Podobnie działają zawarte w koprze morskim kwasy tłuszczowe omega-3.

Ekstrakt z kopru morskiego pomaga utrzymać wilgotność skóry i zapobiega jej wysuszaniu, dzięki czemu staje się ona bardziej miękka, gładka i elastyczna, a także poprawia się jej koloryt. Dzięki zawartości witamin i minerałów wyciąg wspiera regenerację skóry, a zawarte w nim antyoksydanty chronią cerę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia się skóry.

Ze względu na przeciwzapalne właściwości kopru morskiego, po kosmetyki z tym składnikiem powinny sięgnąć osoby borykające się ze stanami zapalnymi skóry, takimi jak trądzik czy łuszczyca.

W jakich kosmetykach stosuje się wyciąg z kopru morskiego?

Wszechstronne działanie ekstraktu z kopru morskiego sprawia, że jest on stosowany w różnych kosmetykach – zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów. Znajdziemy go m.in.:

  • w kremach do twarzy i balsamach do ciała (odżywia i nawilża skórę, poprawia jej elastyczność),
  • w tonikach do twarzy (pomaga nawilżyć skórę, a także łagodzi stany zapalne i przyspiesza regenerację),
  • peelingach i maskach (oczyszcza i detoksykuje, łagodzi stany zapalne, wspiera regenerację),
  • szamponach i odżywkach do włosów (zwiększa poziom nawilżenia i wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu),
  • mydłach i żelach pod prysznic (oczyszcza i nawilża, a także łagodzi stany zapalne).
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?