Kosmetyki dla kobiet karmiących piersią. Na co zwracać uwagę?

kobieca dłoń wyciska balsam ujędrniający resibo na drugą dłoń

Jakie kosmetyki mogą stosować kobiety karmiące piersią?

Okres karmienia piersią to dla wielu kobiet czas pełen wyzwań i zmian, zarówno emocjonalnych, jak i fizycznych. W trakcie ciąży i karmienia piersi przechodzą przez wiele transformacji, stając się pełniejsze i często bardziej wrażliwe. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która pomoże w zachowaniu ich zdrowia i komfortu. Jak pielęgnować biust w okresie karmienia piersią? Jakie kosmetyki są bezpieczne i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak pielęgnować biust w okresie karmienia piersią?

Zmiany, jakie zachodzą w piersiach podczas ciąży i karmienia piersią, wymagają szczególnej uwagi kobiety. Już od pierwszego trymestru ciąży, aż do zakończenia karmienia trwa tzw. przerost ciążowy piersi. Jest on nieco podobny do tego, który zachodzi w okresie dojrzewania. Kobiety spodziewające się dziecka mogą zaobserwować m.in. zwiększoną widoczność naczyń krwionośnych, obrzęk, a nawet doświadczać dyskomfortu, bólu, nadwrażliwości czy świądu skóry[i]

Często też w tym okresie dochodzi do przyciemnienia brodawek i otoczek brodawki sutkowej. Z kolei znaczny wzrost masy piersi może prowadzić do ich opadania, utraty elastyczności skóry, pojawiania się rozstępów i zmiany kształtu piersi[ii]

Wszystkie te zmiany są związane z działaniem hormonów i stanowią naturalny element przygotowania ciała kobiety do karmienia dziecka. Niemniej, aby niektóre z nich, takie jak utrata elastyczności, nie utrwaliły się lub w przypadku rozstępów – nie powstały (a jeśli już do tego dojdzie, nie rozrosły się), ważna jest odpowiednia pielęgnacja biustu już od pierwszego trymestru ciąży. Z kolei w okresie karmienia kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację brodawek. 

Poniżej zebrałam kilka wskazówek.

Pielęgnacja biustu

Zwiększony rozmiar i ciężar piersi u kobiet w ciąży mogą prowadzić do powstania rozstępów i utraty jędrności. Aby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie, wzmocnienie i poprawę elastyczności skóry biustu. Stosujmy do tego celu kosmetyki naturalne, które pomogą utrzymać elastyczność skóry i zapewnić jej jędrność.

Pielęgnacja brodawek

W okresie karmienia piersią brodawki są szczególnie wrażliwe, dlatego zaleca się stosowanie łagodzących i regenerujących kremów lub maści. Ważne, aby produkty te były bezpieczne dla dziecka. Dobry wybór to preparaty na bazie naturalnych składników, przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla dziecka. Jako środki łagodzące i kojące podrażnienia świetnie sprawdzą się własne mleko matki oraz okłady z naparu pozyskanego z mieszanki szałwii lekarskiej, rumianku i nagietka.

Jakie kosmetyki mogą stosować kobiety karmiące piersią?

Kobiety karmiące piersią powinny wybierać kosmetyki naturalne, które jednocześnie są delikatne dla skóry i bezpieczne dla dziecka (bezwzględnie powinny mieć odpowiednie badania i atesty!). Warto szukać produktów przeznaczonych dla kobiet w ciąży i karmiących, wolnych od szkodliwych substancji. 

Szczególną uwagę zwróćmy na obecność składników, takich jak parabeny, silikony, czy sztuczne barwniki, które mogą być szkodliwe dla dziecka.

Czy należy myć piersi przed karmieniem dziecka?

Nie ma konieczności mycia piersi przed każdym karmieniem, chyba że stosowano na nich kosmetyki, które mogą być szkodliwe dla dziecka. Skóra piersi naturalnie wytwarza substancje, które są bezpieczne i nawet korzystne dla niemowlęcia. Występujące w otoczkach brodawek tzw. gruczoły Montgomery’ego wytwarzają sebum, dzięki czemu są one naturalnie chronione i nawilżane. Regularne mycie z użyciem mydła może prowadzić do przesuszenia skóry i podrażnienia brodawek.

Karmiąc piersią, unikaj tych kosmetyków i składników 

Kobiety karmiące piersią powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol, retinoidy, silne kwasy, na przykład salicylowy czy glikolowy, a także silne olejki eteryczne. Te substancje mogą bowiem przenikać do mleka matki lub podrażniać delikatną skórę dziecka.

Odpowiednia pielęgnacja podczas karmienia piersią jest ważna, aby zapewnić komfort zarówno mamie, jak i dziecku. Dlatego wybierając kosmetyki, zwracajmy uwagę na ich bezpieczeństwo i łagodne działanie. 


[i] Anna Kołodziejczak, Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 503.

[ii] Ibidem.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *