Kosmetyki dla nastolatków. Jak pielęgnować młodą cerę?

twarz w kwiatach kobieta młoda

Jakich kosmetyków pielęgnacyjnych potrzebują nastolatki?

Pielęgnacja młodej cery to najczęściej walka z kaprysami dojrzewającego organizmu, które niestety, lubią objawiać się szczególnie na twarzy. Wahania hormonalne, zaburzenia pracy gruczołów łojowych, przetłuszczanie się skóry, wypryski, zaskórniki i inne niedoskonałości to dla wielu nastolatków trudna do zaakceptowania codzienność, z którą muszą się zmagać.

Cera w okresie dojrzewania

Zacznijmy od tego, co się dzieje z cerą, a właściwie z całym organizmem w okresie dojrzewania. Ogarnia go istna hormonalna burza. Gdy się ona skończy, ciało będzie gotowe na wejście w dorosłość. Gdy jednak trwa, organizm człowieka, w tym także cera znajduje się niemal całkowicie we władzy hormonów. Zwiększa się nagle produkcja hormonów płciowych, które pobudzają pracę gruczołów łojowych, przyczyniając się do zwiększenia produkcji sebum. Skutki to:

·      przetłuszczanie się skóry,

·      nadmierne błyszczenie się skóry,

·      rozszerzone pory,

·      powstawanie zaskórników,

·      pojawianie się wyprysków,

·      zmiany trądzikowe.

Powyższe objawy są typowe dla cery tłustej, a jeśli dotyczą strefy T – mieszanej. Ten ostatni typ cery najczęściej występuje u nastolatków. 

Jakich kosmetyków potrzebują nastolatki?

Nastolatki potrzebują przede wszystkim kosmetyków oczyszczających oraz takich, które uregulują wydzielanie sebum i „uspokoją” cerę, a także spowodują jej zmatowienie. Czy muszą to być kosmetyki typowe dla osób młodych? Niekoniecznie. Ale powinny to być zdecydowanie kosmetyki naturalne, lekkie i niekomedogenne, czyli niezapychające dodatkowo porów. Stosowanie w tak młodym wieku preparatów chemicznych, w szczególności zawierających wysuszający alkohol, raczej maskujących niedoskonałości niż faktycznie wspierających skórę w walce z nimi, może spowodować, że zmiany skórne, takie jak trądzik, pozostawią trwałe ślady w postaci blizn. 

Naturalne kosmetyki dla dziewczynek

Na półce nastolatki, która dostrzega, że jej cera się przetłuszcza, powinny znaleźć się naturalne kosmetyki łagodnie oczyszczające skórę, regulujące wydzielanie sebum, a także tonizujące, nawilżające i matujące. W okresie dorastania często mamy do czynienia z wysychaniem i pierzchnięciem skóry, szczególnie w przypadku ust. Skóra w tej okolicy zaczyna objawiać potrzeby, jakich dotąd nie było – usta są przesuszone, pojawiają się suche skórki, a młode osoby, nie wiedząc, jak sobie z tym poradzić, odruchowo oblizują usta, pogarszając tym samym ich stan. Z tego powodu warto mieć zawsze pod ręką balsam do ust, który szybko ukoi podrażnienia i zregeneruje skórę.

Naturalne kosmetyki dla chłopców

Chłopcy w wieku nastoletnim rzadziej niż dziewczynki przejmują się swoim wyglądem. Niemniej warto pamiętać, że brak pielęgnacji, szczególnie w przypadku, gdy pojawiają się zmiany zapalne i trądzik, może być równie szkodliwy co źle dobrana pielęgnacja. Dlatego w przypadku chłopców warto zadbać co najmniej o odpowiednie oczyszczanie skóry oraz jej nawilżenie. Nie wystarczy twarzy umyć wodą (a już zdecydowanie nie wodą z mydłem) – sięgnijmy po łagodne żele, emulsje czy pianki myjące. Nie zapominajmy o tonizowaniu. Do nawilżania stosujmy lekkie, naturalne kremy.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry u nastolatków?

Pielęgnacja cery nastolatków nie różni się niczym od pielęgnacji cery osób dorosłych. Często nie są potrzebne nawet inne kosmetyki. Okres dojrzewania to czas, w którym wypracowujemy sobie nasze pielęgnacyjne rytuały, dlatego już wtedy warto stosować kilka najważniejszych kroków:

Krok 1. Demakijaż i oczyszczanie

We wczesnym okresie dojrzewania nastolatki raczej rzadko się malują, niemniej stosowanie kosmetyków kolorowych staje się w tej grupie wiekowej coraz bardziej powszechne. Dlatego uogólnię tę część, pisząc o obu tych elementach oczyszczania.

Zadbajmy o to, aby demakijaż i oczyszczanie były wykonywane naturalnymi, delikatnymi kosmetykami i co najmniej dwuetapowo. To pozwoli dokładnie oczyścić i domyć skórę oraz pozbyć się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

Krok 2. Tonizowanie

Uczmy się tego od najmłodszych lat. Tonik to łącznik między oczyszczaniem a aplikacją kremów i innych kosmetyków ze składnikami aktywnymi. Tonizowanie przywraca skórze jej naturalny, kwaśny odczyn pH, a ponadto łagodzi podrażnienia, odświeża skórę i przygotowuje ją do przyjęcia substancji odżywczych. Co więcej, dzięki tonikowi, wnikają one głębiej, przez co działają skuteczniej.

Krok 3. Aplikacja kremu

Odpowiednio dobrany, lekki, nawilżający i łagodzący podrażnienia krem to podstawa pielęgnacji skóry nastolatków. Sięgajmy po kremy naturalne, bazujące na ekstraktach roślinnych, niezawierające składników komedogennych (które mogą zapychać pory, przyczyniając się do powstawania niedoskonałości). W przypadku nastolatków nie ma potrzeby stosowania różnych kremów na dzień i na noc, zatem jeden krem aplikowany rano i wieczorem w zupełności wystarczy.

W przypadku wystąpienia niedoskonałości, koniecznie poszukajmy produktów, które regulują wydzielanie sebum i działają antyseptycznie. Gdy problem się zaogni, nie próbujmy zażegnać go na własną rękę, tylko szukajmy pomocy u specjalistów. A jeśli czujemy, że stan naszej cery wpływa na naszą kondycję psychiczną, koniecznie zwróćmy się do psychodermatologa.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?