Kremy przeciwsłoneczne – dlaczego warto je stosować cały rok?

uśmiechnięta opalona twarz kobiety

Dlaczego powinnaś używać kremu SPF przez cały rok?

Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji, bez względu na porę roku. Niestety, nie jest to powszechny zwyczaj, więc czas wyjaśnić, dlaczego jest to takie ważne.

Ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego jest ważna przez cały rok?

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, niezależnie od pogody czy pory roku, jest bardzo ważne, aby jak najdłużej zachować zdrowie i młodzieńczy wygląd skóry. Stosowanie kremu z filtrem SPF powinno stać się nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji z wielu powodów.

Wpływ promieniowania UV na skórę

Promienie UV dzielą się na UVA i UVB. Pierwsze (UVA) są odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry – przyczyniają się do powstawania zmarszczek, utraty elastyczności oraz pojawienia się plam starczych. Ponieważ przenikają przez chmury, szkło i ubrania, nasza skóra jest narażona na ich działanie niemal przez cały czas. 

Z kolei promienie UVB to główna przyczyna oparzeń słonecznych, a dodatkowo – czynnik istotnie zwiększający ryzyko rozwoju nowotworu skóry. Ich intensywność zmienia się w ciągu dnia, ale nawet zimą, czy w pochmurne dni, kiedy słońce wydaje się mniej intensywne, promienie UVB wciąż mogą szkodzić skórze. Na szczęście, w przeciwieństwie do UVA, nie mają one zdolności przenikania przez chmury, szkło czy ubrania.

Promieniowanie słoneczne a pory roku

Jesienią i wiosną, kiedy dni są dłuższe, a słońce często przebija przez chmury, nasza skóra narażona jest na działanie UVA i UVB przez większą część dnia. Ale zimą to promieniowanie również może nam szkodzić, mimo że słońce wydaje się wtedy słabsze. Dzieje się tak dlatego, że śnieg i lód potrafią odbijać nawet do 80% promieni UV, zwiększając tym samym ryzyko uszkodzenia skóry.

Jak widać, niezależnie od pogody, nasza skóra potrzebuje ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Regularne stosowanie kremu z filtrem SPF jest najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na taką ochronę.

Jakie kosmetyki przeciwsłoneczne stosować w codziennej pielęgnacji?

Przed promieniowaniem UV powinniśmy zabezpieczać całe ciało, zwłaszcza części, które są cały czas odsłonięte, czyli twarz i dłonie. To właśnie te dwie części ciała starzeją się najszybciej i najprędzej zobaczymy na nich ślady tego procesu. Biorąc to pod uwagę, warto na stałe wdrożyć do pielęgnacji krem do twarzy z filtrem SPF oraz krem do rąk z filtrem SPF.

Latem, a także podczas wakacji w ciepłych krajach, koniecznie zaopatrzmy się w balsam lub krem z filtrem SPF przeznaczony do ochrony całego ciała. 

Czy trzeba stosować krem przeciwsłoneczny pod makijaż?

Kremy przeciwsłoneczne nie tylko można, ale nawet trzeba stosować pod makijaż. Wiele baz i podkładów zawiera już filtry SPF. Przed wyjściem z domu warto najpierw nałożyć preparaty pielęgnacyjne, które zwykle stosujemy, a następnie zastosować krem przeciwsłoneczny. Na końcu, gdy wcześniej nałożone preparaty się wchłoną, należy wykonać makijaż.  W ten sposób zapewnimy sobie ochronę przeciwsłoneczną i będziemy pięknie wyglądać. 

Jak często stosować kremy SPF w ciągu dnia?

Zdecydowana większość z nas nie ma możliwości reaplikowania kremu SPF w ciągu dnia, zwłaszcza gdy nałożymy na niego makijaż, więc nie dajmy się zwariować. Raz dziennie, ale przez cały rok w zupełności wystarczy. Jeśli jednak jesteśmy na wakacjach, kąpiemy się, czy pocimy, bo jest gorąco, to należy zwiększyć częstotliwość aplikacji. W takich sytuacjach dla zapewnienia skutecznej ochrony kremy z filtrem SPF powinny być aplikowane co dwie, trzy godziny, zwłaszcza w przypadku dłuższej ekspozycji na słońce. Czasem częściej, na przykład po każdej kąpieli w basenie czy morzu. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *