Który kosmetyk lepiej stosować na noc: krem czy serum?

Krem czy serum – który kosmetyk stosować na noc?

Noc to bardzo ważny czas dla całego naszego organizmu. Czas na odpoczynek oraz regenerację naszych narządów, układów i komórek, w tym komórek skóry. Dlatego pielęgnacja, jaką stosujemy na noc, jest bardzo ważna, bo tę odnowę wspiera.

Czym się różni krem do twarzy od serum do twarzy?

Jest kilka ważnych różnic między kremem do twarzy a serum. Choć oba kosmetyki zawierają (a przynajmniej powinny, jeśli mają być skuteczne) spore ilości składników aktywnych, to jednak ich działanie na skórę jest nieco inne. 

Krem to codzienny kosmetyk pielęgnacyjny o konsystencji emulsji, który najczęściej aplikujemy na dzień. Powinien też wieńczyć naszą pielęgnację nocną. Kremy na noc zawierają substancje aktywne, które zapewniają skórze odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych jej składników, tak by mogła ona się zregenerować, jednak nie tak dużą, by efekty były zauważalne natychmiast. To kosmetyki, które dobieramy do rodzaju cery, a na pojawienie się efektów ich stosowania trzeba czekać dłuższy czas. Inaczej jest z serum.

Serum do twarzy to preparat zawierający dużą ilość skoncentrowanych składników aktywnych. Zwykle ma konsystencję żelu lub oleju, choć zdarzają się także emulsje, zwłaszcza w przypadku dużo lżejszego serum na dzień. Wysoka koncentracja substancji aktywnych sprawia, że serum aplikujemy w dużo mniejszej ilości niż krem. Ponadto tego typu preparaty dobieramy pod kątem konkretnego problemu, np. serum nawilżające, aby intensywnie nawodnić cerę, serum wygładzające – na zrelaksowanie skóry i wygładzenie zmarszczek oraz nierówności itd. Efekty stosowania serum są widoczne bardzo szybko, czasem pierwsze oznaki jego intensywnego działania widoczne są już po jednym zastosowaniu.

Skąd podział na kosmetyki do stosowania na noc i na dzień?

Podział kosmetyków na te, które stosujemy na dzień, i te aplikowane na noc nie jest fanaberią kosmetologów ani producentów kosmetyków. Wynika on z cyklu funkcjonowania naszego organizmu, w tym także skóry, oraz z tego, co jej musimy zapewnić w ciągu dnia i nocą. W dzień, gdy cera jest narażona na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, takich jak suche lub wilgotne powietrze, wiatr, mróz lub upał, promieniowanie UV, zanieczyszczenia obecne w powietrzu itd., musimy jej zapewnić maksymalną ochronę przed tymi wszystkimi czynnikami. Ponadto skóra za dnia potrzebuje głównie nawilżenia, nocą zaś – substancji odżywczych i wspomagających regenerację.

Pielęgnacja nocna różni się od dziennej, bo w nocy nasz organizm funkcjonuje inaczej. W tej części doby nie tylko odpoczywa, ale też pozbywa się toksyn i regeneruje się, a także dużo lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w kremach czy serum. Produkty na noc mają więc zwykle bogatszą, a zatem również cięższą konsystencję w porównaniu do tych na dzień.

Warto pamiętać, że niektóre preparaty, na przykład kremy zawierające retinol, aplikujemy wyłącznie na noc, ponieważ ich stosowanie za dnia niesie ryzyko fotouczulenia lub innych niechcianych problemów.

Co jest lepsze na noc krem czy serum?

Zacznijmy od najważniejszego – serum nie zastąpi kremu, a krem nie zastąpi serum. Są to kosmetyki o zupełnie różnych funkcjach i nie należy ich rozpatrywać w kategoriach, który z nich jest lepszy. Krem na noc stosujemy codziennie, serum – kiedy potrzebujemy konkretnego, intensywnego i mocno skoncentrowanego działania, np. przeciwzmarszczkowego, nawilżającego, wygładzającego itd. Serum, ze względu na skoncentrowane działanie, wystarczy stosować 2-3 razy w tygodniu, choć są produkty, które możemy aplikować codziennie, lub robić sobie dłuższe kuracje. 

Z kremu na noc rezygnować nie należy, z serum – można, jeśli nasza skóra nie potrzebuje jakiegoś intensywnego działania. Jeśli jednak stosujemy obydwa kosmetyki, pamiętajmy o zasadzie: najpierw serum, potem krem. Po aplikacji serum odczekajmy, aż się wchłonie (w przypadku olejowego może to potrwać dłużej), a następnie nałóżmy krem. Niektóre rodzaje serum można na dłoni zmieszać z kremem, choć wówczas nieco osłabiamy działanie skoncentrowanego preparatu.

Jak wybrać dobry kosmetyk na noc?

To trudne pytanie, bo kosmetyki dobieramy pod kątem rodzaju naszej cery i jej aktualnych potrzeb, które w ciągu naszego życia, a nawet w ciągu roku, mogą się zmieniać. Warto pamiętać, że dobre kosmetyki to te, które wspierają naturalne procesy zachodzące w naszej skórze, a nie maskują problemy. Dlatego wybierajmy preparaty naturalne, zawierające roślinne ekstrakty i zimnotłoczone oleje. Natura nie bez powodu dała nam rośliny bogate w niemal wszystkie potrzebne naszemu organizmowi i skórze składniki. Korzystajmy z tego!

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?