Kwas fitowy w kosmetyce – jakie ma działanie na skórę?

ziarna i orzechy rozsypane na stole

Kwas fitowy – jak działa na skórę?

Kwas fitowy znany ze swoich unikalnych właściwości pielęgnacyjnych i odżywczych, jest coraz częściej wykorzystywanym składnikiem w kosmetyce. Ten organiczny związek, pozyskiwany z ziaren i orzechów, przynosi wiele korzyści dla skóry. Jak na nią działa, do jakiego typu cery jest polecany, a także, z jakimi składnikami nie powinien być łączony? Wyjaśniamy loans-cash.net.

Kwas fitowy w kosmetyce – jakie ma działanie?

Kwas fitowy działa na skórę głównie jako delikatny środek złuszczający. Pomaga w usuwaniu martwych komórek naskórka, co przyczynia się do poprawy tekstury skóry, jej rozjaśnienia i wyrównania kolorytu. Ponadto, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne, kwas fitowy pomaga chronić skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i zanieczyszczeń środowiskowych. Jak widać, jego działanie na skórę jest wszechstronne i przynosi wiele korzyści, m.in.:

 • sprawia, że skóra staje się gładsza, jaśniejsza i bardziej promienna – dzieje się tak, ponieważ kwas fitowy, jako naturalny środek złuszczający, delikatnie usuwa martwe komórki naskórka,
 • pomaga wyrównać koloryt, redukując widoczność plam i przebarwień – jest to możliwe dzięki właściwościom rozjaśniającym (co jest szczególnie korzystne w przypadku hiperpigmentacji),
 • pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy,
 • ma wpływ na regulowanie produkcji sebum, więc jest korzystny dla osób z cerą tłustą i skłonną do wyprysków.

Co więcej, kwas fitowy wspiera działanie innych składników aktywnych obecnych w produktach kosmetycznych, tym samym zwiększając ich efektywność.

W kosmetyce kwas fitowy często występuje w formie serum, toników, kremów i masek. Jego delikatne działanie sprawia, że jest odpowiedni dla wielu typów skóry, dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych i wspierając jej zdrowy wygląd.

Stosowanie kwasu fitowego – jakie efekty daje?

Kwas fitowy w kosmetyce, zwłaszcza stosowany regularnie, przynosi wiele korzyści. Dzięki swojemu delikatnemu działaniu złuszczającemu pomaga on w redukcji drobnych linii i zmarszczek, a także w leczeniu przebarwień skórnych. Kwas fitowy może również wspomagać leczenie trądziku, redukując wypryski i zapobiegając powstawaniu nowych.

Stosowanie kwasu fitowego w codziennej rutynie pielęgnacyjnej może przynieść szereg korzyści, które widoczne są zarówno po krótkim, jak i długotrwałym użytkowaniu. Oto niektóre z głównych efektów, które można zaobserwować:

 • poprawa tekstury skóry,
 • zmniejszenie przebarwień,
 • lepsza kondycja skóry,
 • kontrola nadprodukcji sebum, 
 • ochrona antyoksydacyjna,
 • długotrwałe efekty.

Produkty zawierające kwas fitowy często są polecane jako część codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Zaleca się jednak stopniowe wprowadzanie ich do pielęgnacji, aby skóra mogła się dostosować, szczególnie w przypadku osób z cerą wrażliwą.

Kwas fitowy – dla jakiej cery jest polecany?

Kwas fitowy jest uniwersalny, dlatego mogą go stosować zarówno osoby z cerą normalną, mieszaną, jak i tłustą oraz skłonną do trądziku. Ze względu na delikatne działanie jest również odpowiedni dla osób z cerą wrażliwą, choć w tym przypadku zawsze zaleca się wykonanie testu na małym fragmencie skóry.

Kwas fitowy jest wszechstronnym składnikiem kosmetycznym, który może przynieść korzyści różnym typom cery. Niemniej szczególnie zalecany jest dla niektórych stanów skórnych, takich jak:

 • cera tłusta i skłonna do trądziku,
 • skóra z przebarwieniami,
 • cera dojrzała,
 • skóra wrażliwa,
 • cera sucha.

W przypadku każdego typu cery, zwłaszcza przy cerze wrażliwej, ważne jest, aby obserwować reakcje skóry i dostosowywać częstotliwość stosowania produktów z kwasem fitowym. Warto również pamiętać, że podczas stosowania kwasu fitowego należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną, gdyż może on zwiększać wrażliwość skóry na słońce.

Kwas fitowy – z czym nie wolno go łączyć?

Choć kwas fitowy jest stosunkowo łagodny, nie powinien być łączony z niektórymi składnikami aktywnymi, takimi jak retinol, witamina C, czy produkty z wysokim stężeniem kwasów AHA i BHA. Połączenie tych składników może prowadzić do podrażnienia skóry lub zmniejszenia skuteczności działania kwasu fitowego.

Czy kwas fitowy można stosować na pękające naczynka?

Kwas fitowy delikatnie zmniejsza rozmiar rozszerzonych naczyń krwionośnych i efektywnie hamuje działanie jonów miedzi, które odgrywają istotną rolę w procesie melanogenezy.  Niemniej z racji tego, że skóra z widocznymi naczynkami jest często wrażliwa, kosmetyki z tym składnikiem powinny być stosowane z ostrożnością. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *