Kwas traneksamowy w kosmetykach: jakie ma działanie?

Kwas traneksamowy – jakie ma działanie i dlaczego warto go stosować w pielęgnacji?

Dobroczynne działanie kwasu traneksamowego na skórę odkryto przypadkiem. Stosowany pierwotnie w medycynie, od niedawna jest cenionym składnikiem kosmetycznym. Dowiedz się, jak wpływa na cerę i w czym może pomóc.

Kwas traneksamowy – co to?

Wprowadzony do medycyny w 1968 roku kwas traneksamowy to wytwarzany syntetycznie aminokwas o działaniu przeciwkrwotocznym i przeciwzapalnym. Od tamtej pory jest nieprzerwanie stosowany w medycynie jako środek zapobiegający krwotokom podczas różnych operacji, a także u osób chorych na hemofilię. 

Kilka lat później przypadkiem odkryto inne działanie tego kwasu. Stosując go na skórę u pacjenta chorującego na przewlekłą pokrzywkę, zauważono jednoczesne zmniejszenie melasmy, czyli przebarwień skóry będących wynikiem zmian hormonalnych. Najczęściej są to plamy na twarzy (czoło, policzki, skronie). Ponieważ kwas traneksamowy jest bardzo delikatny i bezpieczny dla skóry, natychmiast zainteresował się nim przemysł kosmetyczny.

Jak kwas traneksamowy działa na skórę?

Kwas traneksamowy działa na skórę na różnych etapach melanogenezy, czyli procesu wytwarzania barwników w skórze. Jest to proces, w którym istotną rolę odgrywają enzymy, głównie tyrozynaza. I to właśnie na nią działa kwas traneksamowy, zmniejszając jej aktywność. Jednocześnie obniża produkcję prostaglandyn, które odpowiadają za powstawanie stanu zapalnego. Co więcej, aktywność kwasu traneksamowego jest obserwowana na kilku etapach melanogenezy, przez co działa nie tylko na istniejące przebarwienia, ale jednocześnie zapobiega powstawaniu nowych.

Stosując kosmetyki z kwasem traneksamowym, możemy spodziewać się następujących efektów:

 • przebarwienia, w tym pozapalne i wywołane nadmierną ekspozycją na słońce, zostaną rozjaśnione,
 • koloryt skóry zostanie wyrównany,
 • objawy trądziku różowatego zmniejszą się,
 • stany zapalne zostaną złagodzone,
 • świąd i pokrzywka zmniejszą się,
 • skóra będzie nawilżona,
 • naczynia krwionośne zostaną wzmocnione.

Jak stosować kwas traneksamowy?

Mimo że można kupić roztwór czystego kwasu traneksamowego, to jednak ze względu na jego silne działanie odradzam samodzielne stosowanie takiego preparatu w domu. Jeśli borykamy się z silnymi przebarwieniami czy trądzikiem różowatym, udajmy się do gabinetu kosmetycznego, gdzie doświadczony kosmetolog dobierze odpowiednią terapię. W pozostałych przypadkach lepiej sięgnąć po bezpieczne, naturalne kosmetyki zawierające kwas traneksamowy, których producenci zadbali o to, by wszystkie składniki działały na naszą skórę komplementarnie, a skutki intensywnego działania tego, czy innych kwasów były natychmiast łagodzone.

Czy każdy może stosować kwas traneksamowy?

Kwas traneksamowy, mimo że jest bezpieczny i delikatny dla skóry, nie powinien być stosowany przez każdego, chyba że chcemy sobie wybielić skórę. Jest to składnik, po który powinny sięgnąć osoby, które borykają się z następującymi problemami:

 • nieustępliwe przebarwienia, np. plamy wątrobowe, plamy potrądzikowe, plamy posłoneczne, ostuda,
 • nierówny koloryt skóry, 
 • cera poszarzała i z oznakami zmęczenia, 
 • cera naczynkowa,
 • trądzik różowaty, a także wspomagająco – trądzik pospolity oraz trądzik osób dorosłych.

Uwaga! Piegi to też przebarwienia. Jeśli je mamy i lubimy – unikajmy kwasu traneksamowego w kosmetykach. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?