Masaż kobido – na czym polega i jak go prawidłowo wykonać?

zrelaksowana twarz kobiety podczas masażu

Na czym polega masaż kobido?

Masaż kobido to znany od starożytności japoński masaż twarzy. Ta metoda, nazywana również „liftingiem bez skalpela”, w ostatnich latach jest coraz bardziej popularna na świecie, w tym również w Polsce. Na czym polega kobido, jak przebiega i jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć?

Masaż kobido – co to jest i na czym polega?

Słowo „kobido” oznacza w języku japońskim „starożytna droga piękna”. To nazwa jednej z najstarszych i najbardziej wyrafinowanych metod masażu twarzy, która wywodzi się właśnie z Japonii. Opracowana ponad 500 lat temu technika pierwotnie była zabiegiem upiększającym, przeznaczonym wyłącznie dla japońskiej arystokracji. Dziś masaż kobido jest ceniony za efekty odmładzające, relaksujące oraz poprawę ogólnego wyglądu i kondycji skóry.

Japoński masaż twarzy kobido łączy w sobie elementy: 

 • shiatsu (dosłownie „nacisk palcem”) – jest to rodzaj terapii manualnej wywodzącej się z Japonii, polegającej na precyzyjnym uciskaniu określonych miejsc na skórze, dlatego nazywany jest też akupunkturą bez igły,
 • masażu relaksacyjnego, który koncentruje się na głębokim rozluźnieniu mięśni twarzy, stymulacji punktów energetycznych oraz poprawie krążenia,
 • masażu ujędrniającego,
 • drenażu limfatycznego.

Umiejętne połączenie tych metod przekłada się na natychmiastową poprawę kolorytu, jędrności oraz ogólnej kondycji skóry. Masaż ten jest nie tylko formą relaksu, ale również skutecznym sposobem na walkę z oznakami starzenia, ponieważ usuwa ze skóry toksyny i ujędrnia ją, pracując na mięśniach twarzy, szyi i głowy. Dodatkowo pobudza mikrokrążenie, zapewniając lepsze dotlenienie tkanek. 

Jak wygląda masaż kobido? Krok po kroku

Zabieg masażu kobido rozpoczyna się od starannego usunięcia makijażu. Dzięki temu na skórze możemy wykonać głębsze techniki masażu i tym samym zmaksymalizować jego efekty. Sama metoda składa się z następujących kroków.

Krok 1

Głęboka stymulacja tkanek, takich jak mięśnie oraz powięź SMAS. Masażysta wykonuje ruchy zdecydowane, ale powolne, które pozwalają głęboko odprężyć i przygotować tkanki na nadchodzące działania.

Krok 2

Po przygotowaniu, rozluźnieniu i rozgrzaniu tkanek terapeuta przechodzi do bardziej intensywnych technik. Wykonuje szybkie, mocne ruchy, uciskając, rozciągając i niekiedy delikatnie szczypiąc skórę twarzy, co ma na celu jej rewitalizację.

Krok 3

Kolejny etap to drenaż limfatyczny, podczas którego ruchy są dopasowane do kierunku przepływu limfy, pomagają one w usunięciu toksyn i nadmiaru płynów, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęków.

Krok 4

Czwarty etap to intensywne, skomplikowane ruchy, za pomocą których specjalista pracuje nad ujędrnieniem skóry i wzmocnieniem mięśni twarzy. Dzięki temu następuje lifting, a twarz zaczyna wyglądać na wypoczętą i młodszą.

Krok 5

Na zakończenie następuje akupresura, czyli celowana stymulacja określonych punktów na twarzy, która aktywuje nerwy twarzy i dodatkowo stymuluje skórę do regeneracji.

Każdy z tych etapów ma określony cel, ale połączone nie tylko poprawiają wygląd skóry, ale również zapewniają głęboki relaks i odprężenie.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki masażowi kobido?

Zacznijmy od tego, że trwalsze efekty, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych rodzajów masaży, osiągniemy tylko dzięki systematyczności. Regularne poddawanie się masażowi kobido przynosi liczne korzyści, takie jak:

 • poprawa elastyczności i jędrności skóry,
 • zmniejszenie widoczności drobnych linii i zmarszczek,
 • poprawa kolorytu skóry i zwiększenie jej promienności,
 • redukcja napięcia mięśniowego i zmniejszenie widoczności skutków stresu na twarzy,
 • wspomaganie pracy układu limfatycznego (drenaż), co przyczynia się do redukcji opuchlizny i worków pod oczami.

Jak często można wykonywać masaż kobido?

Częstotliwość zabiegów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i celów, jakie chcemy osiągnąć. Zazwyczaj, dla osiągnięcia najlepszych efektów, zaleca się rozpoczęcie od serii 10 masaży, które powinny odbywać się nie rzadziej niż co dwa tygodnie (najlepiej co tydzień). Później można przejść na tzw. zabiegi utrzymujące, które odbywają się raz w miesiącu.

Masaż kobido – przeciwwskazania

Mimo że masaż twarzy kobido jest korzystny, bezbolesny, nieinwazyjny, nie każdy i nie zawsze może z niego skorzystać. Przeciwwskazania do jego wykonania to m.in.:

 • aktywne infekcje skórne i choroby dermatologiczne w fazie aktywnej,
 • stany zapalne skóry oraz cera naczynkowa, której delikatne naczynia krwionośne mogą być szczególnie podatne na uszkodzenia w wyniku intensywnych manipulacji.

Operacje plastyczne w obszarze twarzy, niedawno wykonane, nie są przeciwwskazaniem do masażu kobido (czasem może on wspomagać regenerację), jednak jego wykonanie zawsze trzeba wcześniej skonsultować z lekarzem.

Czy masaż kobido można wykonać w domu?

Pełny rytuał kobido raczej nie jest możliwy do wykonania samodzielnie. A najlepsze efekty zapewnia sesja u doświadczonego masażysty. Niemniej możemy do swoich codziennych łazienkowych rytuałów wprowadzić pewne elementy kobido, które wykonywane podczas aplikacji kosmetyków pomogą poprawić kondycję skóry. 

Taki masaż twarzy można wykonać z użyciem płytki gua sha. Są to proste, powtarzalne ruchy, które pomogą zrelaksować mięśnie twarzy i poprawić cyrkulację krwi, dotleniając komórki skóry. Możemy do tego celu wykorzystać np. serum naturalnie wygładzające The One, które samo w sobie ma właściwości ujędrniające, wygładzające i poprawiające kondycję skóry. Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykonanie masażu twarzy wymaga pewnej wiedzy i praktyki, aby był on bezpieczny i skuteczny. Dlatego najlepiej poprosić o instrukcję doświadczonego terapeutę kobido.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *