Mydło do rąk. Jakie wybrać? Czym się kierować?

mycie rąk

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem różnego rodzaju mydeł, więc i mnie zdarza się czasem zbyt długie poszukiwanie. Bo tyle jest opcji! W kostce? A może w płynie? Z dodatkiem aloesu czy może z ekstraktem z egzotycznych grzybów? Jeśli też macie z tym czasem problem, mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.

Rodzaje mydeł do rąk

Zacznijmy od podstaw. Jak już wspomniałam, mydło do rąk występuje w różnych postaciach. Jak niemal ze wszystkim, każda z nich ma swoje zalety i wady.

Mydło w kostce

To od niego wszystko się zaczęło. Taka klasyka gatunku, jak mała czarna w szafie każdej kobiety. Mydło w kostce powstaje w procesie zmydlania (saponifikacji), który jest reakcją tłuszczów lub olejów (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego) z silną zasadą, najczęściej jest to wodorotlenek sodu (NaOH). Głównym składnikiem mydła w kostce są więc sole sodowe kwasów tłuszczowych. I to właśnie one odpowiadają za jego właściwości myjące.

Zalety 

Mydła w kostce są wydajne i często zapakowane w papier, który możemy poddać recyklingowi. Zatem mamy już dwa plusy. Ponieważ takie mydła nie zawierają wody, mają też dłuższy termin ważności niż mydła w płynie i nie tracą z upływem czasu swoich właściwości. Zwykle mają naturalny skład, choć warto uważnie przeczytać etykietę, bo czasem możemy znaleźć w nich siarczany, takie jak SLS, konserwanty, syntetyczne substancje zapachowe i barwniki czy alkohole. I tak przechodzimy do minusów. 

Wady 

Wadą mydeł w kostce jest to, że są mniej higieniczne, zwłaszcza gdy korzysta z nich kilka osób lub kiedy nie zapewnimy im możliwości wyschnięcia po użyciu. Jednak najczęściej wymienianym minusem tego rodzaju mydeł jest ich zasadowe pH. Jak wiemy, współczynnik pH ludzkiej skóry jest kwaśny, zatem mydła w kostce mogą ją wysuszać. Producenci, zwłaszcza małe manufaktury, często niwelują tę wadę dodaniem różnych substancji natłuszczających, jak choćby oleje.

Mydło w płynie

Jest wygodne i higieniczne, dlatego odkąd jest zostało wymyślone niemal całkowicie wyparło mydło w kostce z przestrzeni publicznej. Zazwyczaj pakowane jest w plastikowe butelki z odpowiednim, bezpiecznym zamknięciem, co ułatwia jego transport, gdy zabieramy je ze sobą na przykład na urlop.

Zalety 

Na początek, wspomniana już higiena – mydło w płynie jest uważane za bardziej higieniczne, dlatego że dozujemy je z zamkniętego pojemnika. Dzięki temu także kontakt produktu z powietrzem i rękami innych jego użytkowników jest minimalny. To z kolei redukuje ryzyko przenoszenia bakterii. Ponadto takie mydło jest łatwe w aplikacji i nie wyślizguje się z rąk, jak to się może dziać w przypadku mydła w kostce. 

Mydła w płynie często zawierają więcej niż tylko składniki myjące. Mogą dodatkowo nawilżać, działać antybakteryjnie czy przeciwalergicznie. Inaczej niż mydła w kostce, to płynne nie pozostawia osadu ani resztek na umywalce czy mydelniczce, a to ułatwia utrzymanie czystości w łazience. Zastosowanie opakowania ze specjalnym dozownikiem sprawia, że mydło w płynie może mieć formę piany, co jest i przyjemne w użyciu, i zwiększa jego wydajność.

Wady

Mydła w płynie są zwykle droższe niż te w kostce i mam tu na myśli zarówno ich jednorazowy zakup, jak też kwestię wydajności, czyli są również tańsze w przeliczeniu na ilość użyć. Często są to także produkty zwierające wiele nieprzyjaznych dla skóry substancji chemicznych, takich jak SLS, parabeny, substancje zapachowe itd., które mogą podrażniać skórę.

Składniki aktywne w mydłach do rąk

Trochę już wspomniałam o składnikach, ale warto im poświęcić więcej miejsca. Zajmę się jednak w tym miejscu tylko naturalnymi mydłami, które coraz częściej goszczą na sklepowych i domowych półkach. I bardzo dobrze! Jakich składników najlepiej w nich szukać?

  • Oleje roślinne

Oleje, takie jak kokosowy, migdałowy, masło shea czy oliwa z oliwek, są bogate w ansyoksydanty oraz składniki nawilżające i odżywcze, a dodatkowo łagodzą podrażnienia i zapewniają skórze ochronę.

  • Gliceryna roślinna

Pozyskiwana z olejów roślinnych gliceryna działa jako humektant, czyli przyciąga wilgoć i zatrzymuje ją w skórze.

  • Ekstrakty ziołowe i roślinne

Wyciągi z roślin takich, jak aloes, rumianek, nagietek czy lawenda mają właściwości łagodzące, a często także antyseptyczne i przeciwzapalne. 

W tym miejscu chcę wspomnieć o ekstrakcie, który jest naszym najnowszym odkryciem. To ekstrakt z grzybów reishi (łac. Ganoderma lucidum). Brzmi egzotycznie? Nic dziwnego – pochodzi z Chin o jest od tysiącleci stosowany w tradycyjnej medycynie. Nic dziwnego. Ma ono właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i łagodzące, wspomaga nawilżenie skóry, poprawiając jej elastyczność i miękkość, wzmacnia barierę ochronną i naturalną odporność, a także działanie przeciwstarzeniowo. A przecież skóra naszych rąk starzeje się najszybciej.

  • Naturalne olejki eteryczne:

Są chętnie dodawane do mydeł, ponieważ oprócz właściwości zapachowych, mają również działanie antybakteryjne, antyseptyczne i tonizujące. Olejek z drzewa herbacianego pomaga dodatkowo utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, ponieważ działa przeciwgrzybiczo.

  • Prebiotyki i postbiotyki

Okazuje się, że nie tylko nasz brzuch je lubi, ale także skóra. Występując w mydłach prebiotyki i postbiotyki pomagają utrzymać naturalną równowagę mikrobiomu skóry, co jest bardzo ważne dla jej zdrowia.

Właściwości pielęgnacyjne mydła do rąk

Choć mycie rąk jest bardzo ważne dla higieny całego naszego organizmu, to jednak dobre mydło do rąk powinno również pielęgnować skórę. Jak? Powinno nawilżać, chronić i zapewniać jej odpowiednie pH.

Jeśli więc Wasze dłonie po myciu są suche jak Sahara, to znak, że czas zmienić mydło. Szukajcie wówczas produktów z gliceryną, aloesem czy olejkami roślinnymi. Mydło do rąk dla skóry wrażliwej powinno być delikatne, nie zawierać silnych detergentów i mieć właściwości kojące. Optymalne pH takiego kosmetyku to około 5,5. Wówczas jest zbliżone do naturalnego pH naszej skóry. 

Praktyczne porady przy zakupie mydła do rąk

Jak widać, sporo tych informacji, więc jak w tym wszystkim się nie pogubić? Oto kilka wskazówek:

  • Czytajmy etykiety

Brzmi może banalnie i kto z nas ma dzisiaj na to czas, ale to podstawa. Składniki są zawsze wypisane od tych, których jest najwięcej. Woda to w mydłach w płynie norma. Ale jeśli na początku składu widzicie SLS, a olejek arganowy na samym końcu, to wiecie, co to oznacza. 

  • Testujmy zapach

Mydło stosujemy codziennie, i to co najmniej kilka razy dziennie. Byłoby słabo, gdyby nie odpowiadał nam jego zapach. Dlatego jeśli mamy możliwość, warto sprawdzić, czy zapach bam odpowiada. 

  • Cena vs. jakość

Nie zawsze najdroższe znaczy najlepsze, niemniej zbyt tanie mydła raczej nie będą zawierać dobrych składników, choć oczywiście, zdarzają się wyjątki. 

  • Uniwersalność

Jeśli kupujemy mydła dla całej rodziny, najlepiej wybierzmy delikatne i o neutralnym zapachu.

Wybór odpowiedniego mydła do rąk to nie tylko kwestia higieny, ale też troski o skórę i środowisko. Dłonie to jedna z naszych wizytówek, dlatego warto o nie dbać. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będzie Wam łatwiej podjąć decyzję przy sklepowej półce. A teraz wybaczcie, idę umyć ręce – oczywiście moim ulubionym, naturalnym mydłem do rąk z ekstraktem z grzybów reishi. Kto by pomyślał, że mycie rąk może być tak ekscytujące!

Nasze tipy

1. Mydło do rąk w płynie to nie tylko czyste ręce. Możesz je też wykorzystać do czyszczenia pędzli i akcesoriów do makijażu.

2. Zabrakło Ci płynu do prania? Użyj mydła w płynie. 

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *