Niacynamid – jak działa na skórę i jak go stosować?

butelka Heyday serum z potrójną witaminą C w kompozycji na żółtym tle

Niacynamid – jak działa ta substancja i z czym nie można jej łączyć?

Niacynamid, znany także jako witamina B3, jest jednym z najbardziej wszechstronnych składników stosowanych w kosmetyce. Dzięki swoim właściwościom ten naturalny składnik zyskał popularność zarówno w branży farmaceutycznej, jak i kosmetycznej. Jak działa na skórę, jak włączyć go do codziennej pielęgnacji oraz z jakimi składnikami nie powinien być łączony? 

Niacynamid – co to za substancja i jak działa na skórę?

Niacynamid to jeden z najbardziej wszechstronnych i skutecznych składników w kosmetologii. same day online loans. Jego działanie na skórę jest złożone, dzięki czemu może być stosowany w niwelowaniu i usuwaniu bardzo różnych problemów skórnych. Właściwości witaminy B3 to m.in.:

 • regulowanie produkcji sebum,
 • działanie przeciwzapalne,
 • zmniejszanie widoczności porów,
 • rozjaśnianie przebarwień i wyrównywanie kolorytu skóry,
 • wzmacnianie bariery skórnej, 
 • zapobieganie nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka (poprawa nawilżenia),
 • redukcja oznak starzenia, takich jak drobne linie i nierówności.

Jak wprowadzić niacynamid do codziennej pielęgnacji?

Wprowadzenie niacynamidu do codziennej pielęgnacji jest stosunkowo proste. Zalecane jest rozpoczynanie od niższych stężeń, szczególnie w przypadku osób z wrażliwą skórą, a następnie stopniowe zwiększanie, czyli wybieranie produktów o wyższym stężeniu witaminy B3. Poniżej podaję kilka wskazówek, jak wprowadzić ten składnik najskuteczniej i najbezpieczniej.

 1. Wybierzmy produkt zawierający niacynamid, ale jednocześnie odpowiedni do potrzeb twojej skóry i rodzaju cery.
 2. Zwróćmy uwagę na stężenie niacynamidu w produkcie. Dla początkujących zaleca się produkty z niższym stężeniem (3-5%), a potem stopniowo można przechodzić na wyższe stężenia.
 3. Przed pełnym włączeniem niacynamidu do pielęgnacji wykonajmy test skórny, aby upewnić się, że nie wystąpią reakcje alergiczne czy podrażnienia.
 4. Zacznijmy od stosowania produktu z niacynamidem raz dziennie, najlepiej wieczorem, a następnie stopniowo, obserwując reakcje skóry, zwiększajmy częstotliwość użycia. Pozwoli to skórze przystosować się do nowego składnika.
 5. Niacynamid dobrze współdziała z większością składników, więc możemy go łatwo zintegrować z naszą obecną rutyną pielęgnacyjną. Stosujmy go po oczyszczeniu skóry, ale przed aplikacją cięższych kremów i olejków.
 6. Podczas stosowania niacynamidu nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej, zwłaszcza jeśli używamy go rano, bowiem składnik ten może zwiększać wrażliwość skóry na słońce.

No i najważniejsze – regularność. To klucz do osiągnięcia najlepszych efektów. Niacynamid może potrzebować kilku tygodni regularnego stosowania, abyśmy mogli zobaczyć efekty jego działania.

Niacynamid – z czym nie można go łączyć?

Jak wspomniałam, niacynamid jest zazwyczaj dobrze tolerowany w połączeniu z większością składników. Ale istnieją pewne wyjątki. Z czym nie łączyć niacynamidu? Oto podpowiedzi:

 • Kwasy LHA/BHA/AHA – alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) lub lipohydroksykwas (LHA) to silne substancje, więc łączenie ich z niacynamidem może nie tylko zmniejszyć jego skuteczność, ale również prowadzić do podrażnienia skóry. Jeśli jednak chcemy używać obu tych składników, zaleca się aplikację niacynamidu rano, a kwasów wieczorem.
 • Retinoidy, ale tylko w niektórych przypadkach – ogólnie stosowanie niacynamidu z retinoidami jest uważane za bezpieczne, ale niektóre osoby mogą doświadczać podrażnień przy ich łączeniu. W takiej sytuacji zalecam wprowadzenie każdego produktu osobno i obserwowanie reakcji skóry, zanim zdecydujemy się zastosować je łącznie.

Niacynamid a witamina C – czy można łączyć te dwie substancje?

Kwestia łączenia niacynamidu z witaminą C jest często dyskutowana, dlatego że wcześniejsze badania sugerowały, że te dwa składniki mogą być nieskuteczne, gdy są używane razem, lub mogą wywoływać podrażnienia. Jednak nowsze badania pokazują, że mogą one być łączone bez obawy o zmniejszenie efektywności czy podrażnianie. 

Jak tłumaczy Dr. Meena Singh, amerykańska dermatolożka i chirurg, powielany często w Internecie mit o tym, jakoby nie można było łączyć tych dwóch substancji, wziął się stąd, że dawne badania skupiały się na stosowaniu czystych postaci niacynamidu i kwasu askorbinowego. Składniki te były łączone w bardzo wysokich temperaturach, co doprowadziło do ustaleń, że mogą one tworzyć kwas nikotynowy, zdolny wywołać podrażnienia skóry[i].

Mimo to niektórzy eksperci zalecają stosowanie ich w różnych porach dnia (niacynamid rano, witamina C wieczorem) dla najlepszych rezultatów. Komu ufać? Myślę, że przede wszystkim własnej skórze. Jeśli łączenie tych substancji nie powoduje podrażnień, nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je łącznie. Wystarczy zrobić wspomniany wyżej test na nieodkrytej części skóry, np. za uchem lub w zgięciu łokcia. 

Niacynamid – komu ten składnik jest polecany?

Niacynamid, ze względu na swoje wszechstronne i delikatne działanie, jest składnikiem polecanym właściwie każdemu, niezależnie od typu skóry. Na włączeniu niacynamidu do swojej pielęgnacji szczególnie skorzystamy, kiedy mamy:

 • cerę tłustą i skłonną do trądziku,
 • skórę dojrzałą i z pierwszymi oznakami starzenia,
 • zaburzenia pigmentacji i przebarwienia,
 • cerę wrażliwą,
 • skórę zmęczoną, odwodnioną, której kondycja wymaga poprawy bariery ochronnej.

Jakich efektów można się spodziewać, stosując regularnie niacynamid?

Niacynamid jest uniwersalnym składnikiem, który daje liczne korzyści różnym typom skóry. Jego łagodność i efektywność czynią go idealnym wyborem zarówno dla osób z konkretnymi problemami skórnymi, jak i tych, którzy po prostu chcą mieć zdrową i promienną skórę.

Regularne stosowanie niacynamidu może znacząco poprawić stan skóry. Możemy oczekiwać zmniejszenia wyprysków, redukcji widoczności porów, poprawy kolorytu skóry, a także wzrostu jej elastyczności oraz nawilżenia. Długotrwałe stosowanie może również przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia. Jak widać – same korzyści!


[i] Coelho S., Can You Use Both Vitamin C and Niacinamide in Your Skin Care Routine?, online: https://www.healthline.com/health/beauty-skincare/niacinamide-and-vitamin-c#takeaway, dostęp: 17.01.2024

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *