Pękające kąciki ust – przyczyny i sposoby leczenia

Pękające kąciki ust – jak temu zapobiegać?

Pękające kąciki ust to częsty problem, który może być nie tylko bolesny, ale także wpływać na nasz wygląd i samopoczucie. Aby skutecznie zaradzić temu problemowi, ważne jest zrozumienie jego przyczyn oraz znajomość odpowiednich metod pielęgnacji i leczenia.

Pękające kąciki ust – jakie mogą być przyczyny?

Rozpoznanie przyczyn pękających kącików ust jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Czynniki, które mogą powodować ten problem, to m.in. niedobory witamin i minerałów czy zakażenia grzybicze. Ich prawidłowe zdiagnozowanie to pierwszy krok do zapewnienia skutecznej i odpowiednio ukierunkowanej pielęgnacji. Ważna informacja jest taka, że wiele tych czynników może współwystępować, np. możemy cierpieć z powodu niedoboru witamin i minerałów, ale kąciki ust zaczną pękać, dopiero gdy zacznie na nie działać mroźne powietrze.

Niedobory witamin

Jedną z głównych przyczyn pękania kącików ust są niedobory witamin, szczególnie tych z grupy B, w tym kwasu foliowego, a także niektórych minerałów, np. cynku oraz żelaza. Te składniki odżywcze są jednymi z ważniejszych niezbędnych dla zdrowia skóry witamin i minerałów. 

Przesuszenie, mróz, wiatr

Inne przyczyny pękania skóry w kącikach ust to ogólny niedobór wody w organizmie, a także nieodpowiednia pielęgnacja oraz wpływ wiatru i mrozu.

Zakażenia grzybicze i bakteryjne

Wśród przyczyn pękających kącików ust są również zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Ponieważ kąciki ust to miejsca, w których łatwo gromadzą się bakterie i grzyby, może to prowadzić do infekcji i pękania skóry.

Jak leczyć pękające kąciki ust?

Leczenie pękających kącików ust należy zacząć się od ustalenia przyczyny problemu, zatem kluczowe są po prostu badania laboratoryjne. Warto najpierw wykluczyć te czynniki, aby szukać dalej. W przypadku niedoborów witamin i minerałów konieczne będzie ich uzupełnienie, czy to poprzez zmianę diety, czy też poprzez ich suplementację preparatami dostępnymi w aptece. Jeśli przyczyną pękania kącików ust są zakażenia grzybicze lub bakteryjne, warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki miejscowe (maści i kremy) lub doustne w postaci tabletek.

Popękane kąciki ust – jak im zapobiegać?

Zapobieganie pękaniu kącików ust jest ważne, aby uniknąć bólu i dyskomfortu. W tym celu należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry wokół ust, unikać ich oblizywania, zwłaszcza na wietrze i mrozie, a także zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały. 

Zapobieganie zakażeniom bakteryjnym czy grzybiczym może być trudniejsze, ponieważ mamy na nie mniejszy wpływ, jednak stosowanie się do kilku ważnych zaleceń, takich jak odpowiednia higiena i mycie rąk, unikanie nadmiernego dotykania ust oraz ich okolicy z pewnością pomogą zmniejszyć ryzyko pojawienia się popękanych kącików ust.

Jakie kosmetyki stosować na pękające kąciki ust?

W pielęgnacji pękających kącików ust ważne jest stosowanie produktów, które nawilżają i regenerują skórę. Skuteczne będą naturalne kosmetyki, takie jak balsamy do ust z witaminami, olejami i woskami roślinnymi, które przyniosą ulgę i zabezpieczą skórę przed pękaniem.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?