Pielęgnacja dłoni. Jak spowolnić proces starzenia się skóry dłoni?

pielęgnacja dłoni krem do rąk resibo happy hands

Dłonie – najbardziej zaniedbana część ciała? Pielęgnacja krok po kroku

Skóra dłoni starzeje się równie szybko co skóra twarzy, ale jest znacznie częściej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i o wiele rzadziej niż w przypadku twarzy dbamy o jej pielęgnację. A jak powinna ona wyglądać?

Dlaczego skóra dłoni szybko się starzeje?

Gdyby jednego dnia zadać każdej przypadkowo spotkanej na ulicy osobie pytanie, jak pielęgnuje swoje dłonie, zapewne większość odpowiedziałaby, że ich pielęgnacja kończy się na… myciu. I tu zaczyna się problem. Bowiem dłonie to ta partia ciała, która – podobnie jak twarz – jest najczęściej wystawiona na działanie szkodliwych czynników, takich jak promieniowanie UV, mróz, upał, wiatr. Jednak ze względów higienicznych myjemy ręce znacznie częściej niż twarz (od kilku do kilkunastu razy dziennie), narażając skórę na działanie detergentów i substancji drażniących, a także zmywając jej naturalny płaszcz hydrolipidowy.

W porównaniu do pozostałych partii ciała inna jest też budowa skóry dłoni. Ma ona bardzo dużo gruczołów potowych, ale brakuje w niej gruczołów łojowych, a podskórna tkanka tłuszczowa jest bardzo cienka, przez co płaszcz hydrolipidowy rąk jest bardzo słaby. 

Z tych wszystkich powodów skóra na dłoniach starzeje się nawet dziesięciokrotnie szybciej niż w przypadku innych partii ciała. Jest jeszcze inny ważny aspekt. O ile pielęgnacja na przykład naszej twarzy – jej odpowiednie oczyszczanie, stosowanie kremów itd. – jest raczej normą, o tyle dbanie o skórę rąk wciąż jest dość rzadkim zwyczajem.

Warto jeszcze dodać, że z wiekiem skóra rąk jest bardziej podatna, niż pozostałe części ciała, na zaburzenia pigmentacji, co można zaobserwować na dłoniach osób starszych (są one pokryte charakterystycznymi plamami).

Jak spowolnić proces starzenia się dłoni?

Procesu naturalnego starzenia się dłoni nie da się zatrzymać, jednak znając czynniki przyspieszające ogólne starzenie się skóry oraz mając wiedzę o budowie skóry naszych rąk, można ten proces skutecznie spowalniać. Mówiąc wprost – z czasem nie wygramy, ale dbając o dłonie tak, jak dbamy o naszą twarz czy ciało, możemy osiągać podobne efekty.

Zanim jednak zajmiemy się pielęgnacją, zwróćmy uwagę na to, by –o ile to możliwe – unikać czynników przyspieszających procesy starzenia się, a więc jak najrzadziej wystawiać ręce na działanie promieni słonecznych oraz detergentów. Pamiętajmy też, by do ich mycia stosować naturalne, łagodne mydła, niezawierające substancji drażniących. I najważniejsze – krem do rąk powinien na stałe zagościć nie tylko w naszej łazience, ale też w torebce czy szufladzie biurka w pracy. Ważne, abyśmy mieli możliwość wmasować go w skórę dłoni po każdym ich umyciu, ponieważ każde mycie, nawet najdelikatniejszymi środkami, zaburza równowagę skóry. Stosując krem do rąk błyskawicznie, odbudujemy płaszcz hydrolipidowy, zapewniając skórze odpowiednią ochronę.

Aby odpowiednio zadbać o dłonie, nie wystarczy tylko krem. Co jeszcze możemy zrobić, aby opóźnić starzenie się skóry rąk?

Peeling skóry dłoni

Podobnie jak w przypadku twarzy i ciała, skóra dłoni również wymaga regularnego złuszczania, aby mogła szybciej i skuteczniej się regenerować. Wbrew pozorom, niepotrzebny jest specjalny peeling do rąk, bo z łatwością możemy wykorzystać do tego celu ten, który stosujemy na ciało lub do twarzy. Co więcej, złuszczyć dłonie możemy „przy okazji” peelingu twarzy lub całego ciała. Wystarczy tylko o nich pamiętać.

Maska na dłonie

Nasze dłonie też zasługują od czasu do czasu na maskę. W tym przypadku również nie trzeba kupować jakiejś specjalnej przeznaczonej do tej partii ciała. Wystarczy grubiej nałożyć krem do rąk lub balsam do ciała, a następnie – wsunąć dłonie w miękkie bawełniane rękawiczki i pozostawić na ok. 20-30 minut (jeśli nam to nie przeszkadza, można i na noc). Następnie rękawiczki zdejmujemy i wrzucamy do prania, a resztę balsamu czy kremu dokładnie wmasowujemy w skórę.

Jaki krem do rąk wybrać w codziennej pielęgnacji?

Krem do rąk przede wszystkim powinien zapewniać ich cienkiej, pozbawionej ochrony skórze odpowiedni poziom nawilżenia i ochrony, a także zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody. To najważniejsze jego funkcje, ale są też inne, bardzo istotne. Ponieważ skóra naszych dłoni jest nieustannie narażona na podrażnienia, szybkie rogowacenie naskórka i przesuszanie, kosmetyk do ich pielęgnacji powinien mieć działanie kojące, łagodzące, zmiękczające i regenerujące.

Dobry krem do rąk powinien zawierać również składniki działające antywolnorodnikowo, takie jak olej marula, witamina E czy ekstrakt z owsa. Dzięki temu nieuniknione procesy starzenia się skóry zostaną spowolnione. Jak w każdej pielęgnacji, najważniejsze jest, aby krem był stosowany regularnie i bezwzględnie po każdym myciu rąk.

Jak zregenerować zniszczone dłonie?

Jeśli regularnie dbamy o skórę dłoni, a krem do rąk towarzyszy nam zawsze i wszędzie, sytuacje, w których musimy ratować zniszczoną skórę, będą rzadkie. Niemniej, gdy mimo wszystko stajemy przed problemem zniszczonej, przesuszonej skóry dłoni, po prostu sięgnijmy po bardziej intensywną pielęgnację, o której pisałam powyżej. Zniszczone dłonie zwykle są szorstkie i suche, więc wymagają solidnego złuszczenia, w czym pomoże peeling. Następnie warto im „zafundować” maskę – można tak, jak pisałam wyżej, nałożyć grubszą warstwę kremu do rąk lub balsamu do ciała. Można też zrobić sobie samemu domową maskę o bardziej intensywnym działaniu regenerującym. Wystarczy do ulubionego kremu dodać kilka kropli oliwy z oliwek, oleju z awokado lub innego zimnotłoczonego oleju, wsmarować taką miksturę w dłonie, a następnie nałożyć bawełniane rękawiczki i pozostawić na 25-30 minut. Wymienione oleje zawierają ogromne ilości antyoksydantów, w tymwitaminę A czy witaminę E, nazywanych witaminami młodości. Ponadto doskonale regenerują i uelastyczniają skórę, a także wzmacniają płaszcz hydrolipidowy i zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?