Pielęgnacja farbowanych włosów – o czym warto pamiętać?

Jak pielęgnować farbowane włosy?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na farbowanie lub rozjaśnianie włosów. Pielęgnacja takich włosów ma kluczowe znaczenie, aby utrzymać ich zdrowy wygląd i uniknąć uszkodzeń. Jak właściwie dbać włosy po takich zabiegach, aby zachować ich zdrowie i piękny wygląd na dłużej?

Jak farbowanie i rozjaśnianie wpływają na strukturę włosów?

Zabiegi chemiczne, takie jak farbowanie czy rozjaśnianie włosów, mają bezpośredni wpływ na ich strukturę. Włos składa się głównie z keratyny, a jego powierzchnia chroniona jest przez łuski. Aby pigmenty lub utleniacze mogły wniknąć do trzonu włosa, musi dojść do otwarcia osłaniających go łusek, co prowadzi do osłabienia bariery ochronnej. 

Szczególnie inwazyjnym procesem jest rozjaśnianie. Polega ono na poddaniu włosów działaniu dwóch substancji chemicznych. Substancja zasadowa ma za zadanie otworzyć łuskę włosa, która chroni jego łodygę przed uszkodzeniami, dzięki czemu utleniacz może wniknąć w trzon włosa i rozpuścić jego naturalny pigment, czyli melaninę.

Choć po farbowaniu i rozjaśnianiu stosuje się specjalne odżywki i kosmetyki nawilżające oraz domykające łuski włosa, to jednak konsekwencją tych zabiegów może być zwiększona podatność włosów na uszkodzenia, ich przesuszenie, łamliwość oraz utrata blasku. Z tego powodu włosy po zabiegach chemicznych wymagają dodatkowej pielęgnacji w postaci głębokiego nawilżania, odżywienia i ochrony. 

Włosy farbowane i rozjaśniane – czego nie wolno robić?

Pielęgnacja włosów farbowanych czy rozjaśnianych nie jest trudna. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwsze mycie włosów – wiele osób zastanawia się, czy po farbowaniu myć włosy szamponem. Zalecane jest to nie wcześniej niż 24 godziny po zabiegu, a optymalny czas to 48 godzin. Dzięki temu kolor utrwali się lepiej. Istotne jest unikanie działań, które mogą dodatkowo niszczyć i osłabiać włosy. Przede wszystkim należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ promienie UV mogą powodować blaknięcie koloru i przesuszenie włosów. Ważne jest też unikanie gorącej wody podczas mycia głowy, ponieważ wysoka temperatura może osłabić i przesuszyć włosy. Podobne zalecenia dotyczą także częstego używania suszarki, prostownicy czy lokówki.

Czego potrzebują włosy farbowane i rozjaśniane?

Włosy farbowane i rozjaśniane wymagają szczególnej pielęgnacji, aby utrzymać ich zdrowy wygląd i blask. Ważne jest, aby dostarczać im odpowiednie składniki odżywcze, które pomogą wzmocnić strukturę włosa oraz zwiększyć jego elastyczność. Włosy farbowane potrzebują również ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV czy zanieczyszczenia środowiska. Właściwie dobrane produkty do pielęgnacji włosów farbowanych w tym przypadku są niezwykle istotne. Kupując kosmetyki do pielęgnacji włosów poddawanych takim zabiegom, warto sięgnąć po te, które są przeznaczone specjalnie do włosów farbowanych lub rozjaśnianych.

Jak pielęgnować włosy farbowane i rozjaśniane?

Właściwa pielęgnacja włosów farbowanych i rozjaśnianych wymaga stosowania się do kilku zaleceń. Oto najważniejsze z nich:

Delikatne mycie

Po farbowaniu ważne jest, aby wybrać odpowiedni szampon do pielęgnacji włosów farbowanych albo szampon głęboko nawilżający, zawierający humektanty. Wybierajmy kosmetyki naturalne, które są delikatne i nie zawierają substancji mogących szybciej wypłukać kolor, np. silnych detergentów. Należy także pamiętać, że włosy farbowane, jeśli to tylko możliwe, powinniśmy myć rzadziej niż naturalne, dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć kolorem.

Nawilżenie i odżywienie

Aby zapewnić odpowiednią kondycję włosów farbowanych i rozjaśnianych, warto regularnie stosować odżywki regenerujące czy olejowe maski. Te produkty dostarczą włosom niezbędne składniki odżywcze, zapewnią nawilżenie i poprawią kondycję, co wpłynie na ich wzmocnienie i blask.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

W przypadku włosów farbowanych i rozjaśnianych warto stosować produkty z filtrem UV, które ochronią je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Unikanie częstego wystawiania włosów farbowanych na słońce również wpłynie pozytywnie na ich kondycję, ponieważ unikniemy dzięki temu przesuszenia czy płowienia koloru.

Jak już wspomniałam wyżej, włosy farbowane należy chronić przed wysokimi temperaturami, należy więc unikać suszenia suszarką do włosów w trybie gorącego powietrza, czy stylizacji za pomocą prostownicy lub lokówki. Nadmierne stosowanie wysokiej temperatury może prowadzić do przesuszenia włosów, zwiększenia ich łamliwości, rozdwajania się końcówek i szybszej utraty koloru.

Czy można olejować włosy farbowane?

Tak, olejowanie włosów farbowanych jest nie tylko możliwe, ale również zalecane, a w przypadku włosów rozjaśnianych to wręcz konieczne. Dlaczego? Oleje to naturalne kosmetyki, które skutecznie regenerują włosy, wygładzają je i wzmacniają, a jednocześnie zapewniają ochronę. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • nie wykonujmy olejowania włosów tuż po koloryzacji, najlepiej odczekać około tygodnia (nie dotyczy to włosów rozjaśnianych, chyba że oprócz ich odbarwiania, był także nakładany jakiś kolor),
  • niektóre oleje mogą wpływać na kolor włosów, np. olej kokosowy czy kakaowy mogą wpływać na płowienie włosów, a olej rycynowy – przyciemnić uzyskany kolor,
  • w przypadku bardzo suchych włosów stosujmy olejowanie na podkładzie, którym może być na przykład żel aloesowy czy hydrolat,
  • dobierzmy olej do porowatości naszych włosów – instrukcję, jak prawidłowo wykonać zabieg olejowania włosów, znajdziesz na naszym blogu. 

Odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych i rozjaśnianych ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu ich zdrowego wyglądu i piękna. Właściwie dobrane produkty do pielęgnacji, unikanie szkodliwych czynników oraz regularne odżywianie włosów pozwolą nam cieszyć się ich pięknym kolorem i blaskiem przez dłuższy czas.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?