Przebarwienia na skórze. Skąd się biorą i jak im zapobiec?

kobieta ciało z przebarwieniami cienie

Jak dbać o skórę z przebarwieniami?

Przebarwienia na skórze ma wielu z nas. Zwykle są to mało estetyczne plamy o różnej wielkości i kształcie, które powstają na odsłoniętych miejscach skóry, przez co chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Czy to możliwe? Jak powstają? I jak dbać o skórę z zaburzeniami pigmentacji? Wyjaśniamy.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Przebarwienia są skutkiem zaburzeń w pigmentacji skóry i nieprawidłowej oraz nadmiernej produkcji melaniny, barwnika występującego w skórze. Wielkość i kształt zmian może być bardzo różna – od drobnych nieregularnych plamek w formie piegów, poprzez regularne zmiany na twarzy, szyi i ramionach, aż po duże plamy pojawiające się w tych samych częściach ciała.

„Sprawcą” przebarwień jest promieniowanie słoneczne, dlatego to właśnie latem, gdy wystawiamy skórę na długotrwałe działanie słońca, przebarwień pojawia się na niej najwięcej. Niemniej są czynniki współodpowiedzialne za te zmiany. Są to:

·      intensywne zmiany hormonalne, szczególnie u kobiet (najczęściej w czasie ciąży i menopauzy),

·      przyjmowanie leków o właściwościach fotouczulających, np. niektórych antybiotyków, leków hormonalnych (środków antykoncepcyjnych), 

·      istniejące na skórze zmiany zapalne, np. blizny potrądzikowe, 

·      zmiany po przebytych chorobach skóry, np. ospa wietrzna,

·      choroby tarczycy, 

·      schorzenia wątroby,

·      stosowanie perfum zawierających w składzie np. bergamotkę,

·      wrodzone predyspozycje (dotyczy to najczęściej osób mających piegi).

Istnieją także różne typy przebarwień.

Przebarwienia wrodzone (piegi)

Okrągłe, niewielkie plamy o brunatnym zabarwieniu, najczęściej występują na odsłoniętych partiach ciała, takich jak twarz, dekolt, przedramiona. Powstają one bez przyczyny u osób, które mają do tego predyspozycje genetyczne.

Ostuda

Zwana też melasmą. To brązowe plamy na ciele, które mogą pojawić się na policzkach, czole lub na karku. Zwykle pojawiają się u kobiet, a ich przyczyny to ciąża, menopauza, stosowanie antykoncepcji, a także przewlekła choroba wątroby (ostuda wywołana tym schorzeniem występuje także u mężczyzn).

Przebarwienia soczewicowate 

Są to brunatne, występujące mnogo przebarwienia, których przyczyny są dwie: nadmierna ekspozycja na słońce (przebarwienia słoneczne) oraz naturalny proces starzenia skóry i wynikające z tego zmiany pigmentacyjne (przebarwienia starcze). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że intensywność przebarwień starczych będzie tym większa, im intensywniejsza była ekspozycja na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej w młodszych latach.

Przebarwienia potrądzikowe

Ich przyczyną są stany zapalne w skórze będące skutkiem zmian trądzikowych (czasem łuszczycy). Zapalenia sprawiają, że w procesie gojenia skóra miejscowo nadmiernie produkuje melaninę. Takie zmiany to plamy na skórze, które początkowo są czerwone, a z czasem zmieniają kolor na beżowy.

Bielactwo i inne zaburzenia autoimmunologiczne

Białe plamy na skórze, które są wynikiem zaburzeń pigmentacji polegających na zbyt małej produkcji melaniny w skórze. Ich przyczyny mogą być różne, m.in. grzybica, łupież, alergia, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta.

Przebarwienia na skórze – jak im zapobiec?

Zapobieganie to kluczowa kwestia. Skoro wiemy, że jednym z czynników stymulujących pojawianie się przebarwień jest ekspozycja na słońce, odpowiedź na pytanie, jak temu zapobiec, jest prosta: ochrona przeciwsłoneczna. Regularne stosowanie kremów z filtrem minimum SPF30 może nie da pełnej gwarancji, że przebarwienia nie wystąpią (pamiętajmy o innych czynnikach, które mogą je wywołać), ale z pewnością pomoże ograniczyć ich pojawienie się, a jeśli nie ma innych przyczyn – nawet całkowicie wyeliminować.

Ponadto unikajmy kosmetyków i produktów o działaniu fotouczulajacym, np. zawierających dziegieć czy dziurawiec, a także niestabilne postacie witaminy C.

WAŻNE! PAMIĘTAJMY, ŻE STOSOWANIE OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ NIE POWINNO OGRANICZAĆ SIĘ DO OKRESU LETNIEGO. PROMIENIE UVA DZIAŁAJĄ NA SKÓRĘ PRZEZ CAŁY ROK.

Jak pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Jeśli już na naszej skórze pojawią się przebarwienia, nie martwmy się. Zarówno kosmetologia, jak i medycyna dysponują wieloma metodami pielęgnacji tego typu zmian. Co więcej, wiele z tych sposobów pozwala co najmniej zniwelować, jeśli nie całkowicie wyeliminować przebarwienia. Oto kilka z nich:

Regularne złuszczanie martwego naskórka

Przebarwienia powstają w naskórku, dlatego jego regularne złuszczanie wspomaga niwelowanie tych zmian. Przy małych zmianach i samodyscyplinie (stosowanie peelingu minimum raz w tygodniu) możemy się pozbyć przebarwień w zaciszu domowym. Przy zmianach większych i bardziej rozległych oraz ciemniejszych warto rozważyć wizytę w salonie kosmetycznym, gdzie zastosowane zostaną peelingi działające głębiej i bardziej intensywnie.

Stosowanie kosmetyków rozjaśniających

Warto poszukać kosmetyków, które zawierają składniki rozjaśniające skórę, np. witaminę C. Sprawdźmy jednak przed zakupem, jaka postać tej witaminy występuje w składzie danego produktu, gdyż niektóre z nich mają działanie fotouczulające i mogą paradoksalnie przyczyniać się do powstawania przebarwień. Produktem o sprawdzonym działaniu rozjaśniającym, które zawiera bardzo stabilną postać witaminy C, jest serum naturalnie wygładzające. Dzięki doskonale skomponowanemu składowi nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też hamuje procesy starzenia się skóry i działa antyoksydacyjnie.

Stosowanie kosmetyków działających na tyrozynazę

W pielęgnacji skóry z przebarwieniami stosuje się preparaty hamujące aktywność lub degradujące tyrozynazę. Jest to enzym wspomagający syntezę melaniny. Zahamowanie jego wydzielania sprawia, że zmniejsza się produkcja melaniny (naturalnego barwnika skóry). Tego rodzaju preparaty mają także działanie wybielające i odbudowujące komórki skóry. Jednym z takich kosmetyków jest Super Star Body Balm. Balsam zawiera ekstrakt z jarmużu, który hamuje wydzielanie tyrozynazy, a w rezultacie zmniejsza ogólną zawartość melaniny w melanocytach. Dodatkowo jest to kosmetyk o działaniu upiększającym, więc po jego zastosowaniu nawet duże przebarwienia są mocno zniwelowane, a skóra wygląda zdrowo i lśni naturalnym blaskiem.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?