Retinol, bakuchiol czy algi? Poznaj ich działanie na skórę

uśmiechnięta kobieta z kręconymi włosami prezentuje krem z retinolem w szklanym słoiczku

Retinol, wyciąg z alg czy bakuchiol?

Składniki aktywne to te, które odpowiadają za działanie regenerujące, odmładzające, ujędrniające, przeciwstarzeniowe, nawilżające itp. kosmetyku. Mogą to być witaminy, wyciągi roślinne, oleje czy minerały. Niniejszy artykuł poświęcony jest składnikom aktywnym intensywnie stymulującym odnowę komórek skóry. Są to retinol oraz jego roślinne odpowiedniki – ekstrakt z niebieskozielonej algi i bakuchiol.

Retinol: jak działa ten składnik?

Retinol to nic innego jak pierwotna postać witaminy A. W kosmetyce pojawił się w latach 70. XX wieku i od tamtej pory jest jednym z najchętniej wybieranych składników aktywnych. Witamina A jest wytwarzana przez organizm w wyniku syntezy beta karotenu. Jej funkcja w skórze to stymulacja i regulowanie wzrostu komórek, inaczej mówiąc – utrzymywanie młodości i dobrej kondycji cery. Retinol podawany na skórę w pierwszej kolejności działa normalizująco i złuszczająco. Dzięki temu redukuje zniszczoną, zrogowaciałą warstwę naskórka, sprawiając, że cera staje się bardziej jednorodna zdrowsza. W drugiej kolejności retinol przenika do głębszych warstw skóry, stymulując wzrost liczby fibroblastów. To powoduje zwiększanie produkcji kolagenu i elastyny. Efekty to odnowa struktury skóry, wzrost elastyczności i poprawa sprężystości, wygładzenie i wyraźnie lepsza kondycja.

Ze względu na swoje właściwości retinol jest stosowany nie tylko w kuracjach przeciwstarzeniowych, ale też przeznaczonych dla skóry tłustej i trądzikowej. Wynika to z jego działania normalizującego i złuszczającego, przy jednoczesnych funkcjach regenerujących.

Kuracje retinolem czy kosmetykami, które go zawierają, nie są obojętne dla skóry, zwłaszcza jeśli stosowane są do tego celu surowce starszej generacji. W tym czasie mogą pojawić się podrażnienia i należy unikać wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne. Dlatego na ten czas warto zaopatrzyć się w kosmetyki o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia i niwelującym przykre skutki, a także stosować filtry. Doskonale sprawdzi się w tym krem ratunkowy SOS, który wzmacnia na naturalną barierę skóry i skutecznie chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych, a do tego błyskawicznie łagodzi wszelkie podrażnienia.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest kuracja kosmetykami, zawierającymi uwodorniony retinol, w którym zniwelowano właściwości drażniące. Dzięki czemu działa on o wiele delikatniej, ale równie skutecznie. Znajdziemy go w naszej nowości – naturalnym kremie z retinolem Game Changer. Zastosowana w nim dawka jest na tyle mocna, by efekty działania były widoczne, ale sam składnik jest na tyle łagodny, aby nie podrażniać skóry u osób, które wcześniej nie stosowały preparatów z retinolem.

Idealnym uzupełnieniem takiej kuracji i jednocześnie wsparciem dla skóry jest lekka emulsja łagodząca Peace Maker. Łączy w sobie regenerujące właściwości ceramidów oraz substancji głęboko nawilżających i łagodzących. Dzięki temu stanowi błyskawiczny ratunek dla skóry podrażnionej, dając jej natychmiastowe ukojenie i uzupełnienie naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Bakuchiol: co to jest?

To ekstrakt pozyskiwany z rośliny Psoralea corylifolia. Ten składnik aktywny zyskał popularność, gdy badania dowiodły, że działa na skórę podobnie jak retinol, jednak w odróżnieniu od niego nie powoduje podrażnień. Bakuchiol stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu wpływa na jej odnowę , poprawia jędrność i zmniejsza głębokość zmarszczek. Doskonale normalizuje skórę i działa złuszczająco. Dodatkowo powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów, a tym samym – ogranicza produkcję melaniny. Efektem jest redukcja przebarwień i poprawa kolorytu cery.

Bakuchiol wzmacnia działanie uwodornionego retinolu w kremie Game Changer. M.in. stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przez co znacząco wpływa na zmniejszenie głębokości zmarszczek. Ponadto powoduje zmniejszenie rozmiarów melanocytów, a tym samym – ograniczenie produkcji melaniny i redukcję przebarwień oraz poprawę kolorytu skóry. Bakuchiol jest bardzo delikatny dla skóry, nie wywołuje żadnych podrażnień. 

Poznaj właściwości ekstraktu z niebieskozielonej algi

Wyciąg z alg to również częsty składnik aktywny. Jednak alga aldze nie równa i każdy jej rodzaj ma nieco inne właściwości. Zielone algi morskie mają przede wszystkim działanie oczyszczające, zaś czerwone – oczyszczające, nawilżające, łagodzące. Algi słodowodne, takie jak np. spirulina i chlorella, regenerują, odmładzają i łagodzą. Na tym tle szczególnie wyróżnia się endemiczna, niebieskozielona alga rosnąca w warunkach w wulkanicznym jeziorze Klamath (Oregon, USA).

Wyciąg z alg to również częsty składnik aktywny. Jednak alga aldze nie równa i każdy jej rodzaj ma nieco inne właściwości. Zielone algi morskie mają przede wszystkim działanie oczyszczające, zaś czerwone – oczyszczające, nawilżające, łagodzące. Algi słodowodne, takie jak np. spirulina i chlorella, regenerują, odmładzają i łagodzą. Na tym tle szczególnie wyróżnia się endemiczna, niebieskozielona alga rosnąca w warunkach w wulkanicznym jeziorze Klamath (Oregon, USA).

Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz aminokwasów, działa jak naturalny retinoid. Przyspiesza produkcję kolagenu, zmniejsza widoczność zmarszczek i wygładza skórę. Stymuluje ją od wewnątrz do odnowy, wygładza i zagęszcza jej strukturę, nie wywołując – podobnie jak bakuchiol –  efektów ubocznych.

Krem odżywczy Resibo zawiera ekstrakt z tej algi (Lanablue), który zyskał uznanie klientek nie tylko dzięki właściwościom przeciwstarzeniowym, ale też łagodzącym. Co ciekawe, mimo że wyciąg z alg jest w tym produkcie pro składnikiem, a więc najważniejszym składnikiem aktywnym, działa tak, że mimo podobieństwa do retinolu, wykorzystywany jest jako wsparcie w kuracji retinoidami.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *