Siemię lniane w kosmetyce. Jak działa na skórę i włosy?

Siemię lniane w pielęgnacji – jak ono działa na skórę i włosy?

Siemię lniane jest bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych, w tym błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, lignanów, witaminy E i niektórych minerałów. To sprawia, że jest nie tylko wartościowym produktem spożywczym, ale też cenionym składnikiem kosmetycznym.

H2: Siemię lniane – jakie ma właściwości?

Siemię lniane to po prostu nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), rośliny, która jest uprawiana na całym świecie ze względu na jej właściwości oleiste, włókniste i lecznicze. Ziarna siemienia zawierają dwa rodzaje błonnika (rozpuszczalny i nierozpuszczalny), które usprawniają proces trawienia i zmniejszają ryzyko zaparć. Ponadto, dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, siemię obniża poziom cholesterolu i łagodzi stany zapalne, przez co wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Przeciwzapalne działanie lignanów sprawia, że nasiona lnu obniżają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroba wieńcowa, cukrzyca typu 2 czy niektóre rodzaje nowotworów, a w przypadku kobiet – łagodzą objawy menopauzy i zmniejszają ryzyko raka piersi. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 mogą ponadto wspierać funkcje mózgu, zmniejszając ryzyko chorób neurologicznych, np. choroby Alzheimera.

H2: Dlaczego warto stosować siemię lniane w pielęgnacji?

Ze względu na swój bogaty skład siemię lniane jest często wykorzystywane w pielęgnacji. Znane i przebadane są jego liczne właściwości korzystne dla skóry i włosów.

  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 wspierają proces nawilżenia skóry i chronią ją przed utratą wilgoci, ponadto kwas omega-6 wzmacnia strukturę włosów i poprawia ich elastyczność.
  • Działające przeciwzapalnie lignany łagodzą stany zapalne skóry w schorzeniach, takich jak trądzik, łuszczyca czy egzema.
  • Lignany i witamina E to bardzo silne antyoksydanty, które pomagają chronić skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, smog czy inne zanieczyszczenia środowiska.
  • Właściwości kojące siemienia lnianego sprawiają, że szybko łagodzi on podrażnienia skóry i związany z nimi świąd czy pieczenie.

H2: Siemię lniane na twarz – czy wygładza zmarszczki?

Według dzisiejszej wiedzy naukowej brak jest wystarczających dowodów na to, by stwierdzić, że siemię lniane wygładza zmarszczki. Warto jednak stosować kosmetyki z siemieniem lnianym, ponieważ – wraz z innymi składnikami kosmetyku – pomaga on utrzymać w dobrej kondycji skórę twarzy. Sprawia, że wygląda ona zdrowiej, jest dobrze nawilżona i skutecznie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Siemię lniane, poprawiając poziom nawodnienia oraz napięcia skóry, przyczynia się tym samym do wygładzenia zmarszczek.

H2: Czy siemię lniane pomaga na trądzik?

Przyczyną trądziku często jest stan zapalny skóry, który może być spowodowany wysokim poziomem hormonów androgenowych albo reakcją skóry na niektóre czynniki, np. niewłaściwą dietę czy stres. Przeciwzapalne i antyoksydacyjne działanie kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz lignanów może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu jego przykrych objawów.

Co ciekawe, siemię lniane działa nie tylko od zewnątrz (w postaci kosmetyków), ale i od wewnątrz. W 2014 roku na Wydziale Kosmetologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku przeprowadzono badanie (we współpracy z Instytutem Dermatologii w Warszawie) z udziałem osób z łagodnym lub umiarkowanym trądzikiem młodzieńczym. 56 uczestników, biorących udział w tym badaniu, podzielono na dwie grupy, z których jedna przez 12 tygodni przyjmowała placebo, a druga otrzymywała suplement zawierający 2,2 g siemienia lnianego. Po tym czasie zauważono, że u osób, które otrzymywały suplement, znacząco zmniejszyła się liczba zaskórników, a stan zapalny został mocno złagodzony w porównaniu z osobami, które otrzymywały placebo[i].

H2: Siemię lniane na włosy – jak to działa?

Nasiona lnu ze względu na swoje właściwości odżywcze i ochronne, a także antyoksydacyjne mają pozytywny wpływ nie tylko na skórę, ale też i na włosy. Oprócz wymienionych wyżej składników, siemię lniane zawiera także witaminy i minerały, w tym witaminę E, biotynę i miedź, które działają dobroczynnie na włosy. Witamina E, biotyna i miedź wzmacniają włosy i poprawiają ich elastyczność.

Zawarte w siemieniu kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 pomagają z kolei w utrzymaniu zdrowej skóry głowy, a to istota zdrowych włosów, ponadto wzmacniają strukturę włosa i zapobiegają jego łamliwości, chroniąc go przed utratą wilgoci. Z kolei właściwości przeciwzapalne lignanów wspomagają łagodzenie stanów zapalnych skóry głowy, zapobiegając lub ograniczając powstawanie łupieżu i innych problemówskórnych.


[i] Zasada M., Budzisz E., Rotsztejn H. “The effect of dietary supplementation with flaxseed oil on skin condition in healthy young adults: a randomized, placebo-controlled clinical trial”, Journal of Cosmetic Dermatology, 2014; 13(2): 138-143.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?