Sorbitol – co to za substancja i jak działa w kosmetykach?

sorbitol w kosmetykach zdjęcie moreli na drzewie wśród liści

Sorbitol w kosmetykach. Jakie ma działanie i właściwości?

Sorbitol to związek, który coraz częściej pojawia się na etykietach kosmetyków oraz produktów do pielęgnacji, mających pozytywny wpływ na skórę i włosy. Jakie właściwości ma sorbitol i w jakich kosmetykach warto go szukać?

Sorbitol – co to za substancja i czy jest zdrowa?

Sorbitol to wielowartościowy alkohol cukrowy, który występuje naturalnie w wielu owocach, takich jak śliwki, czereśnie czy morele. Jest substancją bezbarwną o przyjemnym, słodkim smaku, co sprawia, że jest również używany jako substytut cukru w produktach spożywczych o obniżonej zawartości kalorii. Pozyskuje się go w wyniku redukcji glukozy. Sorbitol jest uważany za bezpieczny składnik, który jest dobrze tolerowany przez ludzi[i]. Stosowany w kosmetykach pełni funkcję humektantu, czyli substancji zatrzymującej wodę, dzięki czemu pomaga zachować odpowiednie nawilżenie skóry.

Jakie właściwości ma sorbitol?

Sorbitol pozytywnie oddziałuje na kondycję skóry, co sprawia, że jest on pożądanym składnikiem kosmetyków. Najważniejsze właściwości sorbitolu to:

  • zdolność do wiązania wody – sorbitol jako naturalny humektant przyciąga i zatrzymuje wilgoć w naskórku, pomagając tym samym utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry,
  • działanie łagodzące i przeciwzapalne – substancja ta pomaga łagodzić podrażnienia i dlatego jest wsparciem dla cery wrażliwej lub podrażnionej,
  • zmiękczanie i wygładzanie – jest to szczególnie istotne w przypadku skóry suchej lub narażonej na szorstkość; sorbitol zastosowany w kosmetykach daje uczucie jedwabistości.

W jakich kosmetykach można znaleźć sorbitol?

Sorbitol jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków, szczególnie tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz włosów, zwłaszcza tych wrażliwych i wymagających głębokiego nawilżenia. Możemy znaleźć go w produktach, takich jak kremy nawilżające, balsamy do ciała, szampony, odżywki nawilżające, płyny do kąpieli itp. 

Jeśli mamy cerę wrażliwą, skłonną do przesuszeń, wymagającą łagodnej pielęgnacji, warto szukać kosmetyków, które mają w swoim składzie sorbitol. Substancja ta w naturalny sposób pomoże przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia.

Czy sorbitol jest bezpieczny?

Sorbitol, jak już wspomniałam wcześniej, to bezpieczny składnik. Kosmetyki zawierające go mogą stosować nawet dzieci, pod warunkiem że inne składniki występujące w nich są równie bezpieczne i dopuszczone do aplikacji na skórę naszych pociech. Do użycia kosmetycznego można kupić sorbitol w formie m.in. roztworu wodnego, niemniej nie zaleca się stosować go w czystej postaci. 

Dawka skutecznie zapewniająca działanie nawilżające produktu z tym składnikiem wynosi od 1 do 10%. Pamiętajmy jednak, że sorbitol to cukier, więc już w stężeniu powyżej 5% może sprawiać, że krem czy tonik będzie pozostawiał uczucie lepkości na skórze. Optymalne stężenie to 2-5%.

Sorbitol a kosmetyki do higieny jamy ustnej?

Ze względu na swoje nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne działanie, a także słodki smak, sorbitol jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej. W produktach, takich jak pasty do zębów, stosowana jest jego sproszkowana forma, która dodatkowo ma właściwości czyszczące i polerujące. 


[i] Źródło: https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/sorbitol/, dostęp: 31.10.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?