Wcierka do skóry głowy – kiedy po nią sięgnąć i jak stosować?

Kiedy warto sięgnąć po wcierkę do skóry głowy?

Wcierka to szybki i skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry głowy i włosów, a także na przyspieszenie ich porostu. Dowiedz się, w jakich sytuacjach najlepiej po nią sięgnąć, jak ją prawidłowo aplikować i czy każdy może stosować wcierki?

Wcierka do skóry głowy – kto powinien po nią sięgnąć?

Wcierka to kosmetyk do włosów, po który może sięgnąć każdy z nas. To produkt zarówno dla osób, które borykają się z chorobami skóry głowy (np. łupież czy łojotok), jak i dla tych, których skóra na głowie jest mocno przesuszona. Wcierki powinny włączyć do swojej pielęgnacji osoby z włosami osłabionymi, cienkimi, a także mające problemy z wypadaniem włosów.

Wcierki do skóry głowy sprawdzą się również wtedy, gdy chcemy zwiększyć objętość swoich włosów czy przywrócić im blask. 

Wcierki do skóry głowy – działanie

Działanie wcierek opiera się z jednej strony na zawartych w nich składnikach, a z drugiej – na pracy naszych dłoni, za pomocą których wcieramy kosmetyk w skórę głowy, wykonując przy tym masaż. Efekt to odżywienie cebulek włosowych oraz poprawa ukrwienia skóry głowy. Regularny masaż z wykorzystaniem wcierki przyspiesza porost włosów, stymuluje mieszki włosowe do produkcji nowych cebulek i sprawia, że stają się one mocniejsze. W zależności od rodzaju wcierki możemy także uzyskać inne rezultaty, takie jak:

 • leczenie łupieżu,
 • regulacja produkcji sebum,
 • nawilżenie suchej skóry głowy,
 • złagodzenie stanów zapalnych i podrażnień.

Po jakim czasie widać efekty stosowania wcierki?

Podobnie jak w przypadku wszystkich kosmetyków czas, w którym widoczne są efekty masowania głowy wcierką, w dużej mierze zależy od: 

 • naszych indywidualnych predyspozycji, 
 • problemu, z jakim się zmagamy, 
 • składu wybranego produktu, 
 • regularności stosowania.

Niektóre osoby dostrzegą pierwsze efekty już po jednym zastosowaniu, jest to jednak rzadkość. Aby zobaczyć znaczącą poprawę, należy stosować wcierkę regularnie i co najmniej kilka tygodni. Skóra głowy, mimo że dostarczamy jej substancje odżywcze, potrzebuje czasu na regenerację i poprawę swojego metabolizmu. Po około 4-6 tygodniach efekty zarówno na naszym skalpie, jak i na włosach, z pewnością będą widoczne gołym okiem. Jednak, gdy włosy są mocno osłabione czy przerzedzone, czas, w którym doczekamy się upragnionych rezultatów może być dłuższy, nawet do kilku miesięcy.

Warto przy tym pamiętać, że wcierka – jakkolwiek jest bardzo skutecznym kosmetykiem – może nie wystarczyć, jeśli przyczyny naszych problemów leżą gdzie indziej, np. w niewykrytych chorobach, genach lub niezdrowym stylu życia. Dlatego jeśli mimo regularnego i długiego stosowania wcierki nie zauważmy efektów lub są one niewielkie, zasięgnijmy porady dermatologa lub trychologa.

Jak wybrać tę najlepszą dla nas wcierkę ze sklepowej półki?

Wybór wcierki powinien być podyktowany przede wszystkim celem, jaki nam przyświeca. Jeśli naszym problemem jest łojotok lub łupież, poszukajmy kosmetyku, który będzie regulował wydzielanie sebum w skórze, łagodził stany zapalne i nawilżał, a także pobudzał skórę do regeneracji. Gdy mamy włosy osłabione i wypadające albo kiedy są w dobrej kondycji, ale chcemy je wzmocnić, zagęścić i dodać blasku, naturalnym wyborem będzie wcierka pobudzająca porost włosów.

Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych wskazówek, które mogą być pomocne przy wyborze wcierki:

 1. Przeczytajmy skład – najlepsze wcierki do włosów zawierają naturalne składniki, takie jak ekstrakty roślinne, witaminy i substancje mineralne, substancje nawilżające, wzmacniające i poprawiające kondycję płaszcza hydrolipidowego.
 2. Dopasujmy wcierkę do rodzaju skóry głowy lub poszukajmy produktu o wielofunkcyjnym działaniu, który jest przeznaczony do każdego rodzaju skóry.
 3. W przypadku poważniejszych problemów skórnych przed zakupem wcierki skonsultujmy się z dermatologiem. Być może zaleci nam produkt medyczny o silniejszym działaniu. Pamiętajmy wówczas o tym, by wcierkę stosować ściśle według wskazań lekarza.

Wcierka – jak prawidłowo stosować?

Stosowanie wcierki nie jest skomplikowane. W pierwszej kolejności kierujmy się zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Niektóre wcierki stosuje się na mokrą skórę głowy, inne na suchą. Istnieją wcierki, które po aplikacji i odczekaniu wyznaczonego czasu należy spłukać, inne natomiast można stosować nawet rano, przed wyjściem, bez obaw, że włosy będą obciążone czy tłuste. 

WAŻNE! Wcierkę aplikujemy na skórę głowy, nie na włosy, choć oczywiście te najbliższej nasady również zostaną pokryte produktem.

Chcąc równomiernie rozprowadzić wcierkę, za pomocą grzebienia rozdzielajmy włosy na mniejsze partie, a po aplikacji zacznijmy kilkominutowy masaż całej skóry głowy. Wykonujmy go delikatnymi, okrężnymi ruchami palców, uważając, aby nie splątać włosów, co mogłoby uszkodzić ich łodygi.

Stosujmy wcierki regularnie, a częstotliwość ich stosowania powinna być zgodna z zaleceniami producenta. Efekty prawidłowego i systematycznego używania tego kosmetyku mogą być naprawdę spektakularne.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?