Wieczorna pielęgnacja twarzy. Jakie kosmetyki należy stosować?

Wieczorna pielęgnacja – o jakich elementach nie wolno zapomnieć?

Wieczorna pielęgnacja to bardzo ważny element dbania o siebie. Od tego, jak przygotujemy skórę do snu, jakie kosmetyki zaaplikujemy na noc, zależy, w jakim stanie nasza skóra będzie o poranku. Warto przy tym pamiętać, że są kosmetyki, które możemy stosować tylko na noc, a które zwykle mają wyjątkowe działanie na naszą cerę.

Jak powinna wyglądać wieczorna pielęgnacja?

W pielęgnacji cery wieczorem bardzo duży nacisk należy położyć na jej gruntowne oczyszczenie. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie nosimy makijażu, w ciągu dnia na skórze gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Jeśli się ich nie pozbędziemy, zmieszane z sebum będą zalegać w porach skóry, stanowiąc pożywkę dla bakterii i innych drobnoustrojów. Konsekwencją mogą być nieestetyczne wykwity, wypryski, a nawet stany zapalne. Co więcej, niedokładnie oczyszczona cera gorzej wchłania składniki aktywne kosmetyków. A to właśnie nocą, w trakcie snu, jest najlepszy czas na jej regenerację i dostarczenie substancji odżywczych.

Oczyszczanie

Skuteczne oczyszczanie skóry powinno składać się z co najmniej dwóch kroków, a jeśli stosujemy makijaż, nawet trzech i więcej. Do demakijażu warto wybrać oleje lub balsamy, które mają nieco cięższą konsystencję. Rozpuszczą one zmieszane z naszym sebum i zanieczyszczeniami kosmetyki do makijażu, dzięki czemu łatwiej da się je usunąć. Tym samym produktem do demakijażu możemy umyć twarz po raz drugi, by skuteczniej pozbyć się zanieczyszczeń. Następnie sięgnijmy po łagodny żel, piankę albo mleczko, którymi domyjemy skórę do czysta, pozbędziemy się resztek olejów czy balsamów, a jednocześnie złagodzimy działanie tych cięższych produktów na skórę.

Tonizowanie

Aplikacja toniku na skórę to jeden z ważniejszych elementów pielęgnacji zarówno wieczornej, jak i porannej. Warto podkreślić, że każde oczyszczanie, nawet jeśli stosujemy do tego celu najdelikatniejsze kosmetyki, w jakimś stopniu narusza naszą naturalną barierę hydrolipidową. Właściwości toniku, który z miejsca przywraca skórze jej naturalny, kwaśny odczyn, sprawiają, że płaszcz hydrolipidowy odbudowuje się bardzo szybko. Ponadto tonik zastosowany przed nałożeniem kremów czy serum sprawia, że zawarte w nich składniki odżywcze są niesione do głębszych warstw skóry.

Nawilżanie i odżywianie

Oczyszczona i stonizowana skóra jest gotowa na aplikację kosmetyków nawilżających i odżywczych. Wybierając krem na noc, dobierajmy go pod kątem nie tylko rodzaju naszej cery, wieku, ale też jej aktualnych potrzeb, które w zależności od wielu czynników (m.in. pory roku) mogą się różnić. Aplikując kosmetyk pielęgnacyjny na noc, nie zapominajmy o okolicach oczu i dekolcie.

Jakie kosmetyki możemy stosować na noc?

Wieczór to dobry moment na głębsze oczyszczanie skóry, czyli wykonanie peelingu. Choć nie ma przeciwwskazań do stosowania większości domowych peelingów rano, warto pamiętać, że złuszczanie na noc to wstęp do głębszej i szybszej regeneracji skóry podczas snu.

Inne kosmetyki, które lepiej stosować na noc niż na dzień, to serum – szczególnie te o cięższej, olejowej konsystencji. Serum zaaplikowane na noc, na dobrze oczyszczoną i złuszczoną skórę, zadziała o wiele skuteczniej niż w dzień. Wyjątek stanowią lekkie sera czy esencje przeznaczone na dzień, które też mają intensywne, choć nieco inne działanie.

Istnieją także kosmetyki, które powinniśmy stosować wyłącznie na noc. Są to produkty zawierające silniej działające składniki, takie jak retinol czy kwasy, które zaaplikowane na dzień mogą podrażniać skórę, a także działać fotouczulająco. Z tego też powodu, jeśli stosujemy krem z retinolem na noc, powinniśmy pamiętać o nakładaniu na dzień – w trakcie trwania kuracji – kremu z wysokim filtrem UV (minimum SPF30) . Podobne środki ostrożności należy zachować w przypadku produktów z kwasami.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?