Włosy i skóra głowy. Jak o nie dbać, by były zdrowe?

włosy i skóra głowy jak dbać resibo blog

Jak dbać o włosy i skórę głowy, by były zdrowe?

Jeśli chcemy, aby nasze włosy były zdrowe, lśniące, sprężyste, po prostu zadbane, warto zapewnić odpowiednią pielęgnację nie tylko włosów, ale też skóry głowy. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jakie kosmetyki stosować, jak je dobierać?

Jaką funkcję pełni skóra głowy?

Skóra głowy zasadniczo spełnia takie same funkcje co skóra całego ciała. Jej podstawowe zadania to:

·      ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – zarówno mechaniczna (sama skóra), jak i chemiczna (płaszcz hydrolipidowy), 

·      regulacja temperatury ciała,

·      amortyzacja sił działających z zewnątrz,

·      ochrona przed drobnoustrojami,

·      udział w metabolizmie białek, tłuszczów, witamin i hormonów,

·      regulacja równowagi hydrolipidowej,

·      produkcja melaniny,

·      udział w syntezie witaminy D,

·      resorpcja niektórych substancji, np. witamin, leków, składników kosmetycznych.

Ta ostatnia funkcja jest ważna, ponieważ o ile w przypadku pozostałych części ciała większość z nas (szczególnie kobiety) raczej chce się pozbywać owłosienia, o tyle w przypadku głowy  chcemy mieć jak najwięcej włosów. To z kolei sprawia, że pielęgnacja skóry głowy jest ściśle powiązana z dbaniem o włosy. Właśnie w skórze (w mieszku włosowym) rośnie cebulka włosa, w której zakorzeniona jest jego łodyga i z której czerpie ona substancje odżywcze oraz wodę.

Warto jeszcze dodać, że budowa skóry głowy jest nieco inna w stosunku do reszty ciała. Występuje na niej duża liczba gęsto rozlokowanych mieszków włosowych (200-300 na 1 cm2), bardzo duża liczba gruczołów łojowych (do 400 na cm2) i duża liczba receptorów nerwowych (230 na 1 cm2).

Z tego powodu pielęgnacja skóry głowy różni się od pielęgnacji reszty ciała.

W jaki sposób pielęgnować skórę głowy, by mieć zdrowe włosy?

Kluczem do właściwej pielęgnacji jest:

·      zapewnienie skórze głowy, a co za tym idzie mieszkom włosowym i cebulkom, odpowiedniego poziomu składników odżywczych i wody, 

·      ochrona płaszcza hydrolipidowego, 

·      utrzymanie prawidłowego pH,

·      regularne złuszczanie martwego naskórka. 

A więc dokładnie tak jak to jest w przypadku skóry całego ciała.

Właściwa pielęgnacja powinna być dobrana do rodzaju skóry głowy. Dotyczy to przede wszystkim szamponu, którym tę skórę myjemy. Nawet jeśli włosy mamy suche, skalp może mieć tendencje do przetłuszczania. Dlatego bardzo ważna jest właściwa ocena, z jakim rodzajem skóry na głowie mamy do czynienia, i odpowiedni dobór szamponu. Warto zapamiętać zasadę, że za pielęgnację skóry głowy odpowiada szampon i peeling, a za pielęgnację łodygi włosa – odżywka. I tak właśnie je dobieramy.

Dlaczego ochrona łodygi włosów jest tak ważna?

Mimo że włosy mają ograniczoną żywotność, po której po prostu wypadają, aktywna faza wzrostu włosa trwa od 4 do 6 lat (u kobiet nawet do 8 lat). Oczywiście, na naszej głowie rosną włosy w różnych fazach wzrostu i nie jest tak, że po 4, 6, czy 8 latach wszystkie wypadną i trzeba będzie czekać, aż wyrosną nowe. Porost włosów to proces, który przez większość życia trwa nieprzerwanie, tak jak proces wymiany komórek. Z tego powodu pielęgnacja włosów również  powinna być procesem i jeśli chcemy, aby były zdrowe, powinniśmy o nie stale dbać.

Ponadto warto pamiętać, że łodyga włosa, mimo że prędzej czy później wypadnie wraz z cebulką, jest  najbardziej narażoną na różnego rodzaju uszkodzenia czy czynniki zewnętrzne częścią włosa. Tym bardziej wymaga odpowiedniej ochrony.

Co szkodzi skórze głowy i włosom?

Czynników, które szkodzą skórze głowy i włosom, nie brakuje. Oto kilka z nich:

·      ekstremalne warunki – zarówno skóra głowy, jak i włosy nie lubią żadnych warunków skrajnych; szkodzi im, gdy jest zbyt gorąco (upał, słońce, strumień suszarki), jak też nadmierne zimno (mróz, wiatr, zimna i lodowata woda),

·      niewłaściwa dieta,

·      nieodpowiednie nawilżenie organizmu,

·      ciasne nakrycia głowy – sprawiają, że skóra głowy trudniej oddycha, a włosy ulegają uszkodzeniom.

Jeśli chodzi o same włosy, o tym, co im szkodzi, napisałam osobny artykuł, w którym dokładnie omawiam, co niszczy włosy, zatem tutaj pokrótce wyjaśnię. Łodygi włosa nie lubią niczego, co rozchyla ich łuskę. Są to zarówno czynności mechaniczne, np. tarcie ręcznikiem, spanie z mokrymi włosami, ciągnięcie i szarpanie podczas czesania, tarcie włosów o ubrania, czynności chemiczne, np. farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, jak również czynności fizyczne, np. używanie prostownicy i lokówki czy niewłaściwa pielęgnacja.

Jak zabezpieczyć włosy i skórę głowy przed czynnikami zewnętrznymi?

Ochrona włosów i skóry przed czynnikami zewnętrznymi nie jest łatwa, bo są na nie stale narażone (chyba że chronimy je pod jakimś nakryciem). O zabezpieczeniu zatem trudno mówić, ale o zapobieganiu potencjalnym skutkom już łatwiej. I tutaj kluczem jest właściwa pielęgnacja dobrze dobranymi pod kątem skóry głowy i włosów kosmetykami. 

Jak już wspomniałam powyżej, szampony dobieramy pod kątem skóry głowy, a odżywki – pod kątem włosów. W przypadku skóry głowy bardzo istotne jest jej odpowiednie oczyszczenie. Dla skóry tłustej świetnym wyborem będzie szampon mocno oczyszczający, który usunie nadmiar sebum, zanieczyszczeń́ i środków do stylizacji oraz przywróci skórze głowy odpowiedni balans. Przy skórze suchej i mieszanej, a także wrażliwej – sięgnijmy po codzienny szampon oczyszczający, który wycisza, łagodzi podrażnienia i nawilża skórę głowy, uelastycznia i ułatwia układanie włosów, a jednocześnie jest bardzo delikatny i może być stosowany codziennie.

Szukając kosmetyków do skóry głowy, wybierajmy naturalny szampon. Mycie włosów produktem zawierającym roślinne ekstrakty i oleje, to pielęgnacja o przedłużonym działaniu, której efekty może nie będą natychmiastowe, ale na pewno długotrwałe. Również naturalna odżywka do włosów to produkt, który będzie wspierał wrodzone mechanizmy regeneracji łodygi włosa, dając trwały efekt, a nie krótkotrwale maskujący problemy.

Warto pamiętać, że pielęgnacja włosów i skóry głowy jest tak samo ważna jak pielęgnacja twarzy i ciała. Nie tylko dostarcza im niezbędnych składników odżywczych, ale też nawilża, regeneruje i wzmacnia. A mocniejsze włosy i skóra głowy są mniej podatne na uszkodzenia, i nawet jeśli im ulegną, to wrócą do odpowiedniej formy znacznie szybciej.

Share on facebook
Udostępnij
Share on pinterest
Przypnij
Share on twitter
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?