Zniszczone włosy – jak je pielęgnować?

Czy da się uratować zniszczone włosy?

Dążąc do idealnego wyglądu włosów, sięgamy po różne zabiegi i kosmetyki, które nie zawsze im służą. Czasami, niestety, winny jest czynnik ludzki, czyli na przykład niedoświadczony fryzjer. Czy zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu, rozjaśnianiu, czy nawet codziennym używaniu prostownicy, mogą zostać uratowane? Odpowiedź brzmi: tak. Ale zacznijmy od początku.

Co niszczy włosy?

Jest wiele czynników, które niszczą nasze włosy. Począwszy od tarcia włosów o ubrania i naszą skórę (dotyczy włosów długich), aż po zabiegi, które mają poprawić ich stan, ale – źle wykonane – tylko go pogarszają. Poniżej zebrałam kilka częstych przyczyn niszczenia włosów.

Zabiegi chemiczne

Farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja to częste zabiegi kosmetyczne, które mogą negatywnie wpłynąć na strukturę włosa. Chemikalia używane w tych procesach mogą osłabić pasma, prowadząc do ich łamliwości, suchości oraz zniszczenia. Rzadziej słyszymy o zniszczeniu włosów po keratynowym prostowaniu. W teorii ten zabieg nie tylko prostuje, ale też regeneruje i wzmacnia włosy. W praktyce, jeśli mamy pecha i trafimy na niedoświadczonego (lub kiepskiego) fryzjera, może się okazać, że rezultat będzie przeciwny do oczekiwań.

Ciepło

Włosy nie lubią ciepła, a gorąca prostownica to jeden z najważniejszych elementów keratynowego prostowania. Zbyt wysoka temperatura może zniszczyć włosy. Z tego powodu stosowanie narzędzi do stylizacji na ciepło, takich jak suszarki, prostownice czy lokówki, jest odradzane. Mogą one bowiem prowadzić do przesuszenia włosów, utraty ich naturalnego blasku oraz zwiększonej łamliwości. Zniszczone włosy od prostownicy, czy innych urządzeń termicznych, to częsty problem.

Uszkodzenia mechaniczne

Wspomniałam o tarciu włosów o ubrania. To zalicza się do mechanicznych uszkodzeń włosów, podobnie jak szczotkowanie mokrych włosów, zbyt mocne ich wiązanie, czy ciągłe noszenie ciasnych fryzur.  Działania te mechanicznie uszkadzają włosy i prowadzą do ich zniszczenia. Szczególnie narażone na takie uszkodzenia są końcówki włosów, które łatwo się rozdwajają.

Niewłaściwa pielęgnacja

Uszkadzać włosy mogą także nieodpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji, np. szampony zawierające silne detergenty, które pozbawiają włosy naturalnej ochrony i nawilżenia. Do podatności na zniszczenia może prowadzić także brak regularnego nawilżania i odżywiania włosów.

Czynniki środowiskowe

Włosy nie są obojętne na czynniki, takie jak słońce, wiatr, zanieczyszczenia środowiska, czy chlorowana woda w basenach. Promieniowanie UV może na przykład prowadzić do wyblaknięcia koloru, suchości oraz zniszczenia struktury włosa.

Dieta i stan zdrowia

Często się słyszy rady dawne osobom, które narzekają na problemy z włosami, by zadbały o swoją dietę. To bardzo ważne rady. Dieta uboga w niezbędne witaminy i minerały ma bardzo silny związek ze stanem naszej skóry i włosów. Podobnie nasze problemy zdrowotne, jeśli osłabiają organizm, to z dużym prawdopodobieństwem mogą również osłabić włosy.

Jak uratować zniszczone włosy?

Na szczęście zniszczone włosy nie są wyrokiem, a odpowiednia pielęgnacja może przynieść zaskakująco pozytywne efekty. Tylko w skrajnych przypadkach konieczne będzie ich ścięcie. Zanim jednak do tego dojdzie, warto skorzystać ze sprawdzonych metod ratowania włosów, które pomogą przywrócić im zdrowie i siłę.

Domowe sposoby na zniszczone włosy

 • Olejowanie włosów

Regularne stosowanie naturalnych olejów, takich jak kokosowy, arganowy, czy jojoba, a nawet dostępne w każdym domu olej rzepakowy i oliwa z oliwek, głęboko nawilżają włosy, poprawiają ich elastyczność oraz chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ważne jednak, aby dobrać olej do stopnia porowatości naszych włosów. 

 • Maski z naturalnych składników

Produkty z naszej lodówki, takie jak awokado czy banan, dostarczają włosom niezbędnych składników odżywczych, pomagając w ich regeneracji. Są bogate w witaminy, minerały i tłuszcze, które są niezbędne do odbudowy uszkodzonych włosów.

 • Ograniczenie gorącego powietrza i ciepła

Unikajmy stosowania suszarek, prostownic i lokówek na wysokich temperaturach. Jeśli już musimy ich używać, zawsze aplikujmy produkty termoochronne i ustawiajmy możliwie jak najniższe temperatury.

Zabiegi w salonie fryzjerskim

 • Keratynowe odbudowywanie włosów

To profesjonalny zabieg, który wypełnia ubytki w strukturze włosów, przywracając im gładkość i blask. Jest szczególnie polecany dla włosów zniszczonych, puszących się i trudnych do ułożenia. Dlaczego więc zdarza się, że rezultaty takiego zabiegu są odwrotne do obiecywanych i oczekiwanych?

Cóż, warto w tym miejscu dodać, że jak w przypadku wielu zawodów, także i fryzjer fryzjerowi nierówny. Jeśli keratynowe prostowanie włosów zostanie wykonane nieprawidłowo, np. z użyciem zbyt wysokiej temperatury prostownicy, zamiast poprawić ich wygląd, może je uszkodzić. 

Co zrobić, gdy mamy zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu? Oczywiście, najpierw złożyć reklamację, choć nie polecam ratowania włosów u tego samego specjalisty. Poszukajmy fryzjera, który oferuje zabiegi odbudowujące włosy. 

 • Głębokie odżywianie włosów

Pisząc o głębokim odżywianiu włosów, mam na myśli zabieg stosujący silnie skoncentrowane naturalne składniki, takie jak kolagen, keratyna, kwas hialuronowy i nierzadko olej arganowy do głębokiego odżywiania i odbudowy włosów. Preparaty takie najpierw otwierają łuski włosa, aby składniki odżywcze mogły wniknąć w jego strukturę, a następnie je domykają. Nie chcę wymieniać nazwy tego zabiegu, ze względu na zmianę przepisów prawnych. Jest ona często kojarzona z medycyną estetyczną, ale w rzeczywistości nie ma z nią nic wspólnego.

 • Saunowanie włosów

Sauna w salonie fryzjerskim? Tak, to możliwe. Specjalne urządzenia emitują parę wodną tylko na włosy i skórę głowy. Dzięki temu, po uprzednim ich umyciu i aplikacji regenerujących oraz odżywczych kosmetyków, za pomocą podwyższonej temperatury i pary wodnej, umożliwiamy ich wniknięcie w strukturę włosa. W temperaturze około 40 stopni Celsjusza łuski włosa otwierają się, co umożliwia głębsze przeniknięcie składników odżywczych. Po spłukaniu chłodną wodą łuski zamykają się, a aktywne składniki wnikają w strukturę włosów, co wzmacnia i przedłuża ich działanie na uszkodzone pasma.

 • Pielęgnica

Nie, tu nie chodzi o uroczą rybkę akwariową. Pielęgnica do włosów to urządzenie przypominające wyglądem i sposobem stosowania prostownicę, które jednak zamiast ciepła emituje ultradźwięki i podczerwień. Umożliwia ona dogłębne wprowadzenie nałożonych uprzednio kosmetyków w głąb włosa. Zabiegi z użyciem pielęgnicy są często rekomendowane przez fryzjerów jako metoda odbudowy włosów z użyciem wysokiej jakości produktów regeneracyjnych. Można ją również stosować w domu.

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Zniszczone włosy wymagają cierpliwości i systematycznej pielęgnacji, ale dzięki determinacji można osiągnąć znaczącą poprawę ich kondycji. Pamiętajmy o bardzo ważnym aspekcie – zdrowe włosy zaczynają się od środka, dlatego ważna jest również zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, wspierająca ich wzrost i regenerację. Oprócz tego zwracajmy uwagę na elementy, takie jak:

 • delikatne mycie naturalnymi kosmetykami,
 • regularne podcinanie końcówek,
 • ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

Kosmetyki na zniszczone włosy – co się przyda?

Jeśli nasze włosy mają łatwość ulegania różnego rodzaju uszkodzeniom, są przesuszone albo osłabione, warto mieć w łazience kilka kosmetyków, które pomogą je wzmocnić i odbudować. Oto kilka propozycji:

 • odżywki i maski regenerujące, szczególnie odżywki zawierające proteiny i maski, które stanowią gotowe preparaty do olejowania włosów,
 • serum na końcówki, które pomaga zapobiegać rozdwajaniu się końcówek i chroni przed dalszymi uszkodzeniami,
 • spreje termoochronne – warto je mieć pod ręką, jeśli regularnie używamy narzędzi do stylizacji na ciepło.

Czy zniszczone włosy odrastają? Zdecydowanie tak, ale nasza cierpliwość i konsekwencja w dbaniu o nie to klucz do sukcesu. Podpowiedziałam wiele różnych pomysłów, warto jednak pamiętać, że każde włosy są inne, więc czasem trzeba eksperymentować z różnymi metodami, aby znaleźć rozwiązanie najlepsze dla siebie. A bywa i tak, że trzeba skapitulować i udać się po pomoc do profesjonalisty, czyli do trychologa.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *