Maska do twarzy – czym się kierować w jej wyborze?

żółta maska do twarzy wyciśnięta na białe wieczko tubka

Czym się kierować w wyborze maski do twarzy?

Maska do twarzy to jeden z ważnych, choć często pomijanych, elementów domowej pielęgnacji. To nie tylko sposób na poprawę kondycji skóry, ale też szybkie i dostępne od ręki zastępstwo wizyty w salonie kosmetycznym. Ważne, aby maska była dobrana odpowiednio do naszej cery i jej aktualnych potrzeb.

Maski do twarzy – czym są i jakie są ich rodzaje?

Maska do twarzy, taka, którą możemy samodzielnie nałożyć w domu, to ważne uzupełnienie naszej codziennej pielęgnacji. Maski, w zależności od zawartych w nich składników, mają różne zadania. Łączy je to, że w swoich recepturach zawierają mocne koncentraty tych substancji, których skórze brakuje. Dzięki temu wpływają na natychmiastową poprawę ogólnego stanu i wyglądu naszej cery. 

Istnieje wiele rodzajów masek, a ich podział może być różny – nie tylko ze względu na właściwości i działanie, ale też ze względu na konsystencję czy stopień zasychania na skórze.

Podział masek do twarzy ze względu na działanie

Jeśli chodzi o działanie, maski możemy podzielić na:

·      nawilżające,

·      odżywcze,

·      regenerujące,

·      kojące,

·      łagodzące,

·      chłodzące,

·      oczyszczające (często w połączeniu z peelingiem, ale nie tylko),

·      ściągające,

·      wygładzające,

·      ujędrniające/liftingujące.

Możemy także spotkać ich połączenia, np. maska wygładzająco-ujędrniająca, chłodząco-nawilżająca, kojąco-łagodząca.

Podział masek do twarzy ze względu na stopień zasychania

Po nałożeniu na twarz maska może:

·      tylko lekko stężeć (maska miękka), 

·      mocno stężeć, tworząc jednolitą całość, jednak nie powodując unieruchomienia mięśni twarzy (np. maski algowe),

·      całkowicie zaschnąć, tworząc skorupę, którą zmywa się dużą ilością wody (maska stała). 

Istnieją także gotowe maski w płachcie, które stanowią połączenie maski miękkiej i średniej. Ciekawy typ maski to tzw. peel-off, który nakłada się na skórę cienką warstwą i czeka aż do wysychnięcia. Następnie ściągamy ją ze skóry jednym lub kilkoma ruchami – wraz z martwym naskórkiem.

Podział masek do twarzy ze względu na konsystencję

Maski mają różne konsystencje i pod tym kątem również możemy dokonać ich podziału na:

·      kremy (także emulsje),

·      żele,

·      pianki,

·      pasty (często sporządzane z proszku w połączeniu z wodą, np. maski z glinek).

Jak dobrać rodzaj maski do potrzeb cery?

Maski dobieramy do potrzeb cery, kierując się ich działaniem. Jeśli mamy cerę suchą, z pewnością potrzebuje ona odżywienia i nawilżenia. Jeśli tłustą i łojotokową – oczyszczenia. Jeśli naczynkową lub wrażliwą – ukojenia i schłodzenia. Cera dojrzała będzie potrzebować nie tylko nawilżenia, ale też regeneracji, wygładzenia i ujędrnienia.

Powyższe kryteria mogą się na siebie nakładać. Na przykład cera tłusta, oprócz oczyszczenia, może wymagać także nawilżenia i odżywienia. A cera dojrzała może być równocześnie łojotokowa i potrzebować oczyszczenia. Warto więc dobrać kilka masek, które nasza skóra dobrze toleruje, i w trakcie domowych zabiegów pielęgnacyjnych stosować je wymiennie. 

Nasza porada

Większość masek z glinek jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów cery. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniej maski dla siebie, śmiało możemy sięgnąćpo te naturalne produkty. Można je kupić w proszku, do samodzielnego zmieszania, lub jako gotowe kosmetyki.

Jak poprawnie nakładać maskę na twarz?

Nakładanie maski na twarz w większości przypadków nie jest procesem trudnym. Wyjątek może stanowić maska algowa, której konsystencja po zmieszaniu z aktywatorem jest dość rzadka i aby nie spłynęła nam z twarzy, powinna być nakładana, gdy leżymy. W pozostałych przypadkach maskę możemy nałożyć samodzielnie, jednak pamiętajmy, aby odpowiednio przygotować skórę. Co należy zrobić w tym celu?

Demakijaż i oczyszczanie

Przed nałożeniem maski skórę należy dokładnie oczyścić – zmyć makijaż, najlepiej w co najmniej dwóch etapach. Wykorzystajmy do tego olejek do demakijażu lub balsam, a następnie lżejszą piankę, emulsję lub żel.

Złuszczanie martwego naskórka

Aby działanie maski było szybkie i głębokie, powinniśmy pozbyć się martwego naskórka. Zanim więc nałożymy maskę, wykonajmy peeling. W zależności od odporności naszej cery może to być peeling enzymatyczny, który sam w sobie również jest rodzajem maski (zawarte w niej enzymy rozpuszczają martwy naskórek), albo peeling mechaniczny, który złuszcza poprzez pocieranie.

Aplikacja maski

Po oczyszczeniu i złuszczeniu skóry czas na nałożenie maski. Ważne, aby czas jej trzymania na skórze był zgodny z zalecanym przez producenta. Pamiętajmy, że maski to kosmetyki o silnie skoncentrowanych składnikach aktywnych – jeśli zbyt długo pozwolimy im działać na skórze, skutek może być odwrotny od oczekiwanego.

Tonizowanie

Po upływie wskazanego czasu maskę zmywamy i koniecznie przemywamy twarz tonikiem. To ważne, bo kosmetyk ten przywraca skórze jej naturalny, kwaśny odczyn, sprawiając, że szybciej dochodzi do siebie po wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych. Ponadto przygotowuje skórę na przyjęcie kremów i wspiera wchłanianie składników odżywczych. 

Krem do twarzy

Stosowanie maski nie zwalnia nas z aplikacji kremu (maskę przecież zmywamy). Najczęściej będzie to krem na noc, bo zabiegi takie, jak nakładanie maski, zwykle wykonujemy wieczorem. Po toniku wklepujemy więc krem, a najlepiej – krem pod oczy na okolice oczu oraz krem na noc na twarz, szyję i dekolt. 

Maska do twarzy na noc – czy maskę można zostawić na skórze? Raczej nie i zdecydowanie powinniśmy się tutaj kierować zaleceniami producentów. Jeśli na opakowaniu przeczytamy, że maskę można zostawić na noc – skorzystajmy z tego i sprawdźmy, jak będzie rano wyglądać nasza cera oraz czy czujemy się komfortowo, śpiąc w masce. Jeśli cerze to służy, a nam nie przeszkadza – róbmy to częściej? Bo czemu nie?

Jak często można stosować maskę do twarzy?

Najbezpieczniej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli zaleca stosowanie maski 2-3 razy w tygodniu, nie przekraczajmy tej liczby. Nie znaczy to jednak, że w pozostałe dni nie możemy zastosować masek o innym działaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby aplikować jakąś maskę codziennie. Szczególnie gdy nasza cera wymaga wielowymiarowej interwencji – warto jej zapewnić różnoraką stymulację. Natomiast stosowanie maski dwa razy dziennie to już przesada.

No i najważniejsze – systematyczność! Regularne zabiegi z użyciem dobranej do naszych potrzeb maski to klucz w osiągnięciu celu.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?