Glinki kosmetyczne: rodzaje, właściwości. Maska z glinki

Glinki kosmetyczne – rodzaje i zastosowanie

Glinki kosmetyczne to wyjątkowy kosmetyk, nie tylko dlatego, że jest wydobywany z wnętrza Ziemi, ale też ze względu na wszystko, co z niej czerpie i oddaje naszej skórze. Przyjrzyjmy się im uważniej.

Czym są glinki kosmetyczne?

Glinka (kaolin) to minerał ilasty występujący naturalnie w złożach w głębi Ziemi, na głębokościach od 20 do 70 m. Powstaje w wyniku procesów geologicznych, chemicznych i biologicznych, zachodzących najczęściej w skałach krzemionkowo-aluminiowych. Dzięki swojemu pochodzeniu glinki zawierają mnóstwo łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów, takich jak cynk, fosfor, krzem, magnez, miedź, potas, selen, wapń czy żelazo, stąd ich powszechne i szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Choć glinki występują na całym świecie, te najwyższej jakości wydobywane są we Francji. Najlepsze są te, w których zawartość minerałów wynosi między 95 a 98%. Surowce te są wolne od zanieczyszczeń, a ich pH jest neutralne lub lekko zasadowe, dzięki czemu są kosmetykami bardzo uniwersalnymi.

Glinki kosmetyczne – rodzaje i ich właściwości

Istnieje wiele rodzajów glinek kosmetycznych, a ich właściwości różnią się właśnie pod względem rodzaju. Niemniej są pewne wspólne cechy wszystkich tego typu surowców. To m.in. wspomniana wysoka zawartość łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów, która zapewnia działanie mineralizujące. Ponadto glinki mają bardzo silne właściwości absorpcyjne, łagodnie i skutecznie oczyszczają skórę, łatwo usuwają martwe komórki naskórka, wygładzają i ujędrniają oraz działają antyseptycznie.

Glinki kosmetyczne dzielimy ze względu na ich kolor lub endemiczne pochodzenie, które zwykle łączą się z określonymi specyficznymi właściwościami:

Biała glinka

Biała glinka nazywana jest również porcelanową lub chińską, bo służy również do wyrobu porcelany. Wydobywana jest m.in. w kopalniach zlokalizowanych w Brazylii, we Francji czy w Pakistanie. Biała glinka jest niezwykle łagodna, dlatego polecana jest szczególnie do cery suchej i wrażliwej. Oprócz cech wspólnych dla wszystkich glinek, działa ściągająco, łagodząco oraz przyspiesza gojenie się ran. Ze względu na tę ostatnią cechę często dodawana jest do produktów leczniczych, np. pudrów i zasypek.

Oprócz głównej glinki białej, istnieją jej dwie odmiany o specyficznych cechach. Są to:

  • biała glinka jordańska, wydobywana na wybrzeżu Morza Martwego, która jest polecana do cery tłustej, a ponadto jest bardzo skuteczna w walce z cellulitem,
  • biała glinka anapska, wydobywana na brzegach Morza Czarnego, bardzo bogata w minerały, ma właściwości stymulujące komórki skóry do produkcji kolagenu, a ponadto łagodnie złuszcza martwy naskórek i redukuje drobne zmarszczki.

Zielona glinka

Najpowszechniej występująca (złoża są także w Polsce w okolicach Koszalina), a zarazem najpopularniejsza jest glinka zielona. Jej kolor to efekt obecności jonów żelaza dwuwartościowego. Podobnie jak inne, jest bogata w sole mineralne, przede wszystkim krzem, magnez, potas i wapń, a także w mikroelementy, takie jak cynk i selen. Ze względu na swoje właściwości, m.in. antybakteryjne, antyseptyczne, regulujące produkcję sebum, a także hamujące namnażanie się bakterii fermentacyjnych i gnilnych, jest przeznaczona szczególnie do cery trądzikowej i łojotokowej.

Czerwona glinka

Czerwona glinka, oprócz charakterystycznych dla glinek właściwości oczyszczających, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, a dodatkowo zamyka rozszerzone pory i poprawia koloryt skóry. Jest polecana osobom z cerą naczynkową, wrażliwą i ze skłonnościami do zaczerwienień. Zaleca się ją także w leczeniu trądziku różowatego.

Błękitna glinka

Glinka błękitna działa ujędrniająco i przeciwzmarszczkowo, a ponadto ma wyjątkowe właściwości dotleniające i odżywiające skórę, a także lekko ją rozjaśnia. Nazywana jest także glinką bentonitową, ponieważ ma wysoką zawartość pochodzącego ze skał wulkanicznych bentonitu. Zalecana jest osobom z cerą suchą, zmęczoną i dojrzałą.

Żółta glinka

Glinka żółta ma właściwości glinki zielonej, ale jest od niej łagodniejsza, zaś jej kolor to efekt innej zawartości żelaza niż w glinkach zielonej czy czerwonej. Zaleca się ją osobom z cerą tłustą, ale jednocześnie wrażliwą.

Różowa glinka

Glinka różowa to połączenie glinki białej i czerwonej, skupiające cechy obu tych surowców, dzięki czemu przeznaczona jest do cery suchej, wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień, nadreaktywnej itp.

Czarna glinka

Glinka czarna jest wydobywana z Morza Martwego i ma właściwości oczyszczające i zmniejszające pory. Działa podobnie jak glinka zielona, a więc przeznaczona jest do cery tłustej, trądzikowej, szczególnie z rozszerzonymi porami.

Fioletowa glinka

Glinka fioletowa ma właściwości podobne do czerwonej, przeznaczona jest do cery suchej i normalnej . Zmiękcza i wygładza skórę, przywraca jej naturalny blask. Ze względu na swoją wyjątkową barwę stosowana jest często w chromoterapii (terapii kolorami).

Glinka ghassoul (marokańska)

Wydobywana w jaskiniach na terenie Maroka glinka ghassoul oczyszcza, koi i odpręża cerę, jednocześnie pobudzając krążenie i poprawiając elastyczność. Doskonale sprawdza się także jako kosmetyk do włosów, ponieważ skutecznie zapobiega ich wypadaniu. Może być stosowana przy każdym rodzaju cery.

Czym się kierować w wyborze glinki kosmetycznej?

Wybierając glinkę kosmetyczną dla siebie, powinniśmy kierować się nie tylko jej działaniem i rodzajem skóry, do której jest zalecana. Ważne są także inne czynniki, takie jak poziom substancji aktywnych. Jak już wspomniałam wyżej, najlepsze (a zarazem najskuteczniejsze) glinki zawierają od 95 do 98% minerałów. Ponadto warto sprawdzić, czy w składzie glinki jest… sama glinka (na liście INCI będzie wówczas tylko Kaolin), czy też inne substancje. Zdarza się bowiem, że producenci „ulepszają” glinki, dodając do nich substancje zapachowe, przeciwzbrylające czy emulgatory. Niestety, traci na tym jakość i efekt działania głównego surowca. Pochodzenie też jest ważne, bo często tańsze glinki wydobywa się w mocno zanieczyszczonych rejonach świata. Zwróćmy na to uwagę przy wyborze produktu dla siebie.

Jak stosować glinki kosmetyczne?

Glinkę zwykle kupujemy w formie sypkiej, którą trzeba rozrobić z wodą, uzyskując w ten sposób pastę do nałożenia na twarz jako maskę, ale też – nie zapominajmy o tym – na włosy, jako dodatek do kąpiel czy nawet jako pastę do zębów. Mając cerę suchą, do mieszanki glinki i wody możemy również dodać oliwę z oliwek lub inny, odpowiedni dla naszej skóry, olej zimnotłoczony.

Po nałożeniu i wyschnięciu maski z glinki zmywamy twarz ciepłą wodą, najlepiej za pomocą naturalnej gąbki lub delikatnej ściereczki, np. z mikrowłókna.

Glinka jest bardzo czystym i życzliwym naszej skórze surowcem naturalnym, dlatego możemy stosować ją nawet 3-4 razy w tygodniu, bez obaw o jakieś przykre efekty uboczne.

Jak zrobić maskę z glinki kosmetycznej?

Na początek trzy bardzo ważna informacje:

  1. Pamiętajmy o tym, że glinki nie powinny mieć kontaktu z metalem, ponieważ działa on dezaktywująco na zawarte w nich składniki aktywne. Dlatego mieszając je wybierajmy pojemniki z plastiku, szkła lub drewna.
  2. Po nałożeniu maski nie dopuszczajmy do jej całkowitego zastygnięcia na skórze, bo może to spowodować podrażnienie skóry. Spryskujmy co jakiś czas twarz hydrolatem, wodą termalną lub lekkim tonikiem-mgiełką, można także dodać do glinki olejek lub jogurt, co sprawi, że będzie wolniej wysychała.
  3. Po zmyciu maski ciepłą wodą należy natychmiast stonizować skórę, by przywrócić jej kwaśne pH, a następnie jak najszybciej zaaplikować, jeszcze na wilgotną twarz, krem nawilżający.

Samodzielne zrobienie maski z glinki kosmetycznej jest bardzo proste. Oprócz głównego składnika, przygotujmy tylko hydrolat lub wodę termalną/mineralną, a jeśli mamy cerę suchą – także odpowiedni olejek. Glinkę z wodą lub hydrolatem mieszamy w proporcjach 1:1, a następnie dodajemy olejek (można także poeksperymentować z olejkami eterycznymi) lub inny składnik zapobiegający szybkiemu wysychaniu. Odczekajmy chwilę, aby glinka napęczniała, a potem mieszajmy ponownie. Ewentualnie, aby poprawić konsystencję, możemy dodać wody lub glinki. Następnie maskę nakładamy na twarz, pamiętając, aby omijać okolice oczu i ust.

Czas trzymania glinki to ok. 15 minut. Po tym czasie zmywamy maskę, tonizujemy i nakładamy krem nawilżający.

Jeśli jesteś osobą wiecznie zabieganą i na nic nie masz czasu, zaufaj sprawdzonym producentom. W sklepach dostępne są gotowe maski, zawierające oprócz glinki, także wysokiej jakości składniki aktywne uzupełniające jej działanie, np. ALL CLEAN oczyszczająca maska z glinką. To kosmetyk, który możesz od razu nakładać na skórę, w którym właściwości oczyszczające różowej glinki uzupełnia m.in. pro składnik – ekstrakt z granatu, regulujący pracę gruczołów łojowych, normalizujący proces wydzielania sebum, łagodzący stany zapalne, neutralizujący rumień i skracający czas trwania stanu zapalnego, a także podnoszący poziom fotoochrony i hamujący procesy starzenia się skóry.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?