Pielęgnacja włosów latem i po lecie. Najważniejsze zasady
Lato, przynajmniej to „pogodowe” już prawie za nami. Kochamy tę porę roku, ale nasza skóra i włosy niekoniecznie. Mocne słońce, wiatr, słona morska woda, chlorowana woda w basenach – wszystko to negatywnie wpływa na ich kondycję.
Co osłabia włosy latem i dlaczego?
Czynników, które osłabiają włosy latem, jest wiele. Przede wszystkim o tej porze roku na naszą skórę i włosy oddziałują czynniki, które wyjątkowo źle znosimy. Włosy nie lubią wysokich temperatur, suchego powietrza, słonej i chlorowanej wody, a szczególnie promieniowania UV, które utlenia obecną w nich melaninę, niszczy białka i rozszczelnia łuski włosa, odsłaniając jego korę. W efekcie włosy są nie tylko osłabione, ale też mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. To właśnie z tych przyczyn, jeśli narażamy nieosłonięte i niezabezpieczone włosy na długotrwałe działanie promieni słonecznych, z czasem staną się one suche, łamliwe, stracą blask i będą płowieć.
Nie tylko letnie słońce, nadmorski wiatr czy woda w akwenach, w których zażywamy kąpieli, mają negatywny wpływ na nasze włosy. Także w mieście są czynniki, które działają na nie negatywnie. Oprócz słońca i wiatru, są to smog, pył i inne zanieczyszczenia. Cząsteczki metali ciężkich obecne w smogu osiadają na włosach i skórze głowy, a niektóre mogą przenikać przez mieszki włosowe do organizmu. Jeśli dodamy do tego palące również w mieście słońce i promieniowanie UV – mamy mieszankę, która jest dla włosów jest tak samo destrukcyjna, jak zestaw słona/chlorowana woda i słońce + UV.
Warto dodać, że latem nasze pukle muszą zmagać się także z częstymi zmianami czynników zewnętrznych – np. wyjście z basenu z chlorowaną wodą wprost pod palące promienie słońca albo wejście z gorącej ulicy do mocno klimatyzowanego pomieszczenia.
To wszystko może osłabiać włosy, szczególnie jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczamy. Mowa nie tylko o ochronnej i regenerującej pielęgnacji. Większość z nas nie używa latem okryć głowy tak chętnie jak robimy to zimą. Tymczasem czapka, chustka czy kapelusz mogą chronić włosy przed wpływem niektórych niekorzystnych czynników.
Czego brakuje włosom po lecie?
Można śmiało powiedzieć, że po lecie włosom brakuje przede wszystkim równowagi. Mowa oczywiście o równowadze PEH (Proteiny + Emolienty + Humektanty). Natomiast o tym, co dokładnie jest potrzebne naszym włosom i z której grupy kosmetyki powinniśmy włączyć do pielęgnacji po lecie, decyduje zbyt wiele czynników, aby dać jednoznaczną odpowiedź. Na pewno w bardzo wielu przypadkach włosy będą odwodnione, zatem potrzebne im będą humektanty, ale także emolienty, które pomogą zatrzymać wodę w kosmykach. Jeśli nasze włosy są nie tylko odwodnione, ale też łamliwe i matowe, potrzebna im odbudowa, a tę zapewnią proteiny.
Decyzję o tym, jak przywrócić włosom równowagę i jakie kosmetyki do tego wybrać, powinniśmy podejmować, znając porowatość swoich włosów oraz obserwując ich kondycję po lecie.
Jak zregenerować włosy po lecie?
W większości przypadków po lecie włosy wymagają regeneracji. Oczywiście, można się jej poddać w salonie fryzjerskim, jednak istnieje wiele domowych sposobów, które możemy wykonać samodzielnie. Oto krótki poradnik, jak zrobić to krok po kroku.
Krok 1 – oczyszczanie
W tym przypadku chodzi nie tylko o mycie włosów głęboko oczyszczającym szamponem, ale też peeling skóry głowy, który pomoże złuszczyć i usunąć martwy naskórek, poprawi ukrwienie i pozytywnie wpłynie na porost włosów. Pod warunkiem, oczywiście, że będzie stosowany regularnie.
Warto włączyć peelingi skóry głowy do swojej pielęgnacyjnej rutyny nie tylko po lecie, ale też przez cały rok. Wykonujemy je raz na półtora tygodnia lub co dwa tygodnie.
Krok 2 – nawilżanie
Po lecie nasze włosy są w większości przesuszone. W tej sytuacji potrzebne jest im głębokie nawilżenie. Z pomocą przyjdą odżywki humektantowe, zawierające składniki, które wiążą wodę w strukturze włosa. Będą to m.in.
· alantoina,
· aloes,
· gliceryna roślinna,
· mocznik,
· niacynamid,
· nektar z agawy,
· kwas hialuronowy,
· pantenol.
Aby związana wilgoć pozostała we włosach, konieczne będzie zabezpieczenie ich przed jej utratą. Tu z pomocą przyjdą emolienty, które zapewnią ochronę włosa. W kosmetykach szukajmy więc składników, takich jak:
· masło mango,
· masło kakaowe,
· masło shea,
· oliwa,
· olej z pestek moreli,
· olej konopny,
· olej słonecznikowy,
· olej z wiesiołka,
· olej jojoba,
· olej ze słodkich migdałów,
· olej z pestek winogron,
· alkohol cetylowy.
Krok 3 – odżywianie i wzmacnianie
Jednym z najlepszych sposobów na odżywienie włosów, niezależnie od stopnia ich porowatości, jest olejowanie. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni do naszych włosów olej, aby w stosunkowo krótkim czasie zapewnić włosom dogłębne odżywienie. Olejowanie włosów także doskonale wzmacnia włosy i wspiera ich odbudowę. Ale jeśli widzimy, że potrzebują bardziej intensywnej regeneracji – są zniszczone, matowe, łamliwe, pozbawione życia itd., to znak, że czas sięgnąć po proteiny. Wszystko o proteinowaniu włosów oraz listę naturalnych protein znajdziesz w obszernym artykule na ten temat opublikowanym na naszym blogu: Proteiny do włosów. Na czym polega proteinowanie włosów?
Krok 3 – odżywianie i wzmacnianie
Choć opowieści o tym, że podcięcie końcówek przyspiesza porost włosów to mit, z całą pewnością po lecie włosom przyda się takie odświeżenie. Dzięki podcięciu końcówek poprawi się wygląd włosów, łatwiej je rozczeszemy, a fryzura będzie się lepiej układać.