Kompleksowe odżywienie skóry: od wewnątrz i od zewnątrz
Odżywiona skóra jest napięta, nawilżona, pełna kolorytu i naturalnego blasku – po prostu wygląda zdrowo. Jak o to zadbać? Czy wystarczą tylko dobre kosmetyki?
Dlaczego odżywienie skóry jest tak ważne?
Aby nasza skóra wglądała zdrowo i długo zachowywała młody wygląd, powinna – dokładnie tak jak nasz organizm – regularnie otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Tylko wówczas jej komórki funkcjonują prawidłowo, mają odpowiedni metabolizm, łatwiej się regenerują, a płaszcz hydrolipidowy, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jest mocny i odporny.
Warto zaznaczyć, że właściwy poziom nawilżenia skóry zależy również od jej prawidłowego odżywienia. Właśnie dlatego w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze skórą przesuszoną i odwodnioną, pierwszą pomocą dla niej będzie nie nawilżenie, lecz odżywienie, czyli wpłynięcie na poprawę zachodzących w niej procesów i wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego.
Odżywienie skóry jest ważne, dlatego że jest to nasz największy organ i powłoka chroniąca wszystkie nasze narządy wewnętrzne. Aby to zrozumieć, warto przyjrzeć się budowie skóry.
Jak zbudowana jest skóra?
Skórę człowieka tworzą trzy warstwy:
- tkanka podskórna,
- skóra właściwa,
- naskórek.
Tkanka podskórna, zbudowana z tkanki łącznej i komórek tłuszczowych, znajduje się między mięśniami a skórą właściwą. Jej funkcje to termoregulacja, ochrona narządów wewnętrznych przed urazami, amortyzacja wstrząsów i magazynowanie zapasów dla całego organizmu.
Skóra właściwa jest zbudowana z tkanki łącznej, której zdecydowana większość to włókna kolagenu (75%) powiązane włóknami elastyny (5%). Ważną substancją, obecną w skórze właściwej, która odpowiada za utrzymywanie prawidłowego poziomu jej nawilżenia, jest kwas hialuronowy. W tej warstwie znajdują się wszystkie elementy skóry, czyli:
- naczynia krwionośne,
- zakończenia nerwowe,
- gruczoły łojowe,
- gruczoły potowe,
- mieszki włosowe.
Naskórek składa się z pięciu warstw, z których każda pełni ważną funkcję:
- Warstwa podstawna – jest położona najbliżej skóry właściwej. Tworzą ją przylegające do siebie komórki, które nieustannie dzielą się, produkując nowe. Warstwa ta składa się z keratynocytów, które wytwarzają keratynę, a także melanocytów, które produkują melaninę, oraz komórek Langerhansa, które odpowiadają za procesy immunologiczne, i komórek Merkela, które są elementem układu nerwowego.
- Warstwa kolczysta – najgrubsza warstwa naskórka, której komórki produkują mieszaninę lipidów, chroniącą skórę m.in. przed odparowywaniem wody, a także ceramidów.
- Warstwa ziarnista – ceramidy w tej warstwie wydostają się do przestrzeni międzykomórkowej, tworząc lamelle, które zanurzone są w tzw. naturalnym czynniku nawilżającym (ang. Natural Moisturizing Factor – NMF) i tworzą cement komórkowy, zapewniający prawidłowy poziom nawilżenia wszystkich warstw skóry, a tym samym zapewniają jej miękkość i elastyczność. Między warstwą ziarnistą, a kolejną, warstwą jasną, znajduje się tzw. bariera Reina – cienka błona, która zapobiega przeznaskórkowej utracie wody z organizmu.
- Warstwa jasna – występuje tylko w niektórych częściach ciała, gdzie naskórek jest mocno zrogowaciały (stopy, dłonie). Jest ona zbudowana z kilku warstw rogowaciejących keratynocytów, nie przepuszcza promieni UV.
- Warstwa rogowa – najbardziej zewnętrzna warstwa zbudowana z martwych komórek wypełnionych keratyną Na powierzchni tej warstwy znajduje się wspomniany płaszcz hydrolipidowy, który zabezpiecza warstwy skóry przed bakteriami, grzybami, a także czynnikami szkodliwymi.
Nasza skóra nieustannie żyje, jej komórki obumierają, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Dlatego też tak ważne jest jej odżywianie i stymulowanie zachodzących w niej procesów. Na koniec warto dodać, że zła kondycja skóry, nawracające niedoskonałości, trudności z utrzymaniem jej zdrowego wyglądu, często mają wpływ także na nasze samopoczucie.
Jak widać, powodów, dla których warto dbać o prawidłowe odżywienie skóry, jest bardzo wiele.
Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Zdrowie naszej skóry zaczyna się na poziomie zdrowia naszego organizmu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że na naszej skórze, zwłaszcza na twarzy, najszybciej widać objawy różnego rodzaju chorób, braku snu czy przewlekłego stresu. Dlatego jeśli chcemy, aby nasza cera była odżywiona, zdrowa i promienna, pierwszym krokiem powinna być odpowiednia dieta.
Zdrowa dieta dla skóry
Dieta, która będzie zdrowa także dla skóry, powinna być zbilansowana, tj. zawierać w odpowiednich proporcjach produkty, które dostarczają organizmowi i skórze wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Przede wszystkim należy:
- Odpowiednio nawodnić organizm – wypijać codziennie co najmniej 1,5 litra wody lub innych zdrowych, niesłodzonych napojów (np. zieloną herbatę czy ziołowe napary).
- Zadbać o zdrową dietę. Należy jeść warzywa (w tym warzywa morskie, czyli algi) i owoce w proporcjach 2/3 do 1/3, a także pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ziemniaki. Zalecane jest też jedzenie orzechów i nasion, roślin strączkowych oraz innych roślinnych produktów białkowych. Wskazane są też zamienniki produktów mlecznych (np. jogurty kokosowe czy napój sojowy).
- Stosować zdrowe tłuszcze, czyli oleje roślinne oraz oliwę z oliwek.
- Z umiarem spożywać przekąski, słodycze i alkohol. Tu warto zwrócić uwagę na czerwone wytrawne wino, którego niewielkie ilości są bardzo zdrowe, m.in. dlatego, że zawiera ono resweratrol, który jest jednym z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy.
Więcej na temat zdrowego odżywania, według norm wegańskich, piszemy w artykule Co jeść zimą? Dieta dla skóry.
Jak odżywić skórę od zewnątrz?
Samo aplikowanie odżywczych kosmetyków to jedno, jednak w całym procesie pielęgnacji skóry, ważne są także inne elementy, na przykład:
- regularne złuszczanie – usunięcie martwego naskórka samo w sobie poprawia wygląd i koloryt skóry, a jednocześnie sprawia, że składniki aktywne łatwiej wnikają do głębszych warstw,
- stosowanie masek – najlepiej po każdym peelingu, kiedy cera jest złuszczona i bardziej chłonna, warto nałożyć maskę zawierającą składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe,
- tonizowanie, czyli przywracanie skórze jej naturalnego, kwaśnego pH – to krok często pomijany, a bardzo ważny, ponieważ po każdym zabiegu (demakijażu, myciu, a nawet złuszczaniu i aplikacji maski) płaszcz hydrolipidowy ulega naruszeniu; przywracając skórze odpowiedni odczyn, przyspieszamy jego regenerację, a jednocześnie dzięki tonikowi substancje odżywcze z serum czy kremu wnikają łatwiej i głębiej.
Po jakie kosmetyki odżywiające warto sięgnąć?
Chcąc zapewnić skórze substancje odżywcze, wybierzmy odpowiedni, bogaty w składniki odżywcze, a także wspierający regenerację, krem. Szukajmy w nim składników zawierających witaminy, w szczególności te, które są jednocześnie antyoksydantami, tj. witaminę A (w tym beta-karoten), witaminę C i E, a także kwas hialuronowy, koenzym Q10, oligosacharydy, peptydy czy retinol. Wszystkie te substancje stymulują naturalne procesy odnowy, wspomagają regenerację, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, a także intensywnie odżywiają, nawilżają i zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody.
Oprócz kremu, warto – przynajmniej od czasu do czasu – wesprzeć skórę dodatkową „bombą odżywczą”, jaką będzie serum zawierające skoncentrowane składniki odżywcze. Stosowanie serum nie tylko intensywnie odżywia skórę, ale też poprawia jej kondycję, przyspiesza procesy regeneracji, a także wzmacnia płaszcz hydrolipidowy.