Dieta na lato. Co warto jeść i pić w ciepłe, letnie dni?

kompozycja wegański obiad tofu ryż brokuł pomidorki

Co jeść w lecie, by mieć zdrową cerę? Dieta dla skóry

Okres upałów i częstszego narażenia skóry na działanie promieni słonecznych sprawia, że nasza skóra wymaga wsparcia nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Jak odżywiać się latem, by mieć ładną skórę? Jaka jest zdrowa dieta na lato?

Co jeść i pić w lecie, by mieć ładną skórę?

Latem, kiedy nasza skóra jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury i większą utratę wilgoci, ważne jest, aby odpowiednio o nią dbać. Nie dotyczy to tylko pielęgnacji, ale też tego, jak się odżywiamy. Warto pamiętać, że dieta wpływa na zdrowie i kondycję całego naszego organizmu, a więc także naszej cery.

Co jeść w upały?

W czasie upałów ważne jest, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Istnieją produkty, z których możemy zrobić dania na upalne dni. Będą one nie tylko smaczne, ale i zdrowe dla naszej skóry. Oto z czego powinna się składać dieta na lato:

  • sezonowe owoce i warzywa, zwłaszcza te nieprzetworzone, są bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – latem sięgajmy po truskawki, jagody, arbuzy, szpinak, jarmuż, sałatę i inne dostępne owoce oraz warzywa,
  • pełnoziarniste pieczywo jest bogatym źródłem witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, witaminy A, beta-karotenu, witaminy E, a także żelaza, potasu, magnezu, cynku i miedzi, które są niezbędne dla zdrowia skóry,
  • orzechy i nasiona – to źródło zdrowych tłuszczów, które nie tylko wspierają nawilżenie skóry, ale też dzięki zawartości witaminy E działają antyoksydacyjnie,
  • nabiał,
  • zioła i przyprawy – również mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry latem, np. natka pietruszki jest bogata w witaminę C, która jest istotna w produkcji kolagenu i elastyny, natomiast mięta jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak kwas rozmarynowy i flawonoidy, które wspierają zdrowie skóry, z kolei ostropest plamisty ma silne właściwości ochronne dla wątroby, a poprawa jej funkcji może mieć korzystny wpływ na zdrowie skóry, pomagając w eliminacji toksyn i utrzymaniu jej zdrowego wyglądu.

Pamiętajmy przy okazji, że obiad w gorące dni wcale nie musi być na ciepło. Możemy go zastąpić na przykład pożywną sałatką ze świeżych warzyw, nasion i orzechów, przyprawioną zimnotłoczonym olejem.

Co pić w upały?

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jego funkcjonowania, ale też dla zdrowia skóry. Dlatego zwłaszcza w okresie upałów ważne jest regularne nawadnianie. Co najlepiej pić latem?

  • Woda – to najważniejszy napój, który powinien być spożywany w lecie w zwiększonych ilościach (co najmniej 2 l dziennie, a w czasie dużych upałów nawet litr więcej). Woda nie tylko nawadnia organizm, ale też wspomaga prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry i utrzymuje jej elastyczność.
  • Zielona herbata –jest ona bogata w antyoksydanty, wspierające ochronę skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Woda kokosowa to naturalne źródło elektrolitów, jej picie może zatem pomóc w nawodnieniu skóry, zwłaszcza gdy jest ona odwodniona, oraz w utrzymaniu jej elastyczności.
  • Koktajle i owocowe świeżo wyciskane soki – są nie tylko smaczne, ale też mogą wesprzeć nawodnienie organizmu, a jednocześnie dostarczyć mu, a także naszej cerze, wielu ważnych składników odżywczych.

Jakie witaminy i minerały korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci?

Regularne dostarczanie organizmowi witamin i minerałów, najlepiej dzięki zdrowej, urozmaiconej diecie, jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli chodzi o skórę, włosy i paznokcie, najkorzystniejsze dla nich są następujące witaminy i minerały.

Witaminy dla zdrowia skóry, włosów i paznokci

Najważniejsze dla skóry witaminy to A, C, E, beta-karoten, witaminy z grupy B oraz witamina D. Jak one działają? Witamina A stymuluje wytwarzanie włókien kolagenowych oraz przyspiesza odnowę komórkową, a jednocześnie poprawia nawilżenie i jędrność skóry oraz przyspiesza proces złuszczania naskórka. Witaminy z grupy B mają różnorodny wpływ na skórę, np. witamina B3 (niacyna) złuszcza i działa przeciwzapalnie, witamina B5 (D-pantenol) łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie ran, witamina B2 z kolei m.in. kontroluje proces rogowacenia i odnowy naskórka.

Witaminy C i E są silnymi przeciwutleniaczami. Witamina C pełni ważną funkcję w procesie syntezy kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje przebarwienia. Witamina E działa intensywnie antywolnorodnikowo, a także odpowiada za zdrowy wygląd skóry, ponadto wspiera walkę z trądzikiem. Witamina D, której synteza zachodzi w skórze, pomaga zmniejszać produkcję sebum i łagodzi przebieg łuszczycy.

Minerały na zdrowe włosy, skórę i paznokcie

Aby mieć zdrową cerę, sięgajmy po produkty bogate w cynk, krzem, magnez, miedź, potas, selen i żelazo. Cynk pomaga w regeneracji tkanek, wspiera proces gojenia się ran, redukuje stan zapalny skóry i stymuluje na produkcję kolagenu. Krzem również wspiera produkcję kolagenu, a także elastyny i keratyny. Magnez wspomaga procesy regeneracyjne, a także działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Miedź jest niezbędna w procesie produkcji kolagenu i elastyny, które utrzymują elastyczność skóry, a także wpływają na pigmentację skóry, pomagając utrzymać jej zdrowy wygląd. Potas pomaga utrzymać nawilżenie skóry i reguluje równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Z kolei selen jest silnym przeciwutleniaczem, zatem chroni skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Żelazo jest ważne dla utrzymania zdrowej cery ze względu na to, że wpływa na transport tlenu do komórek skóry. 

Jakich produktów lepiej unikać (nie tylko latem)?

Jeśli chcemy mieć zdrową cerę, nie tylko latem, ale przez cały rok, unikajmy przetworzonej żywności, która zawiera duże ilości sztucznych dodatków, konserwantów i cukrów. Mogą one prowadzić do stanów zapalnych skóry. Usuńmy ponadto z naszej diety tłuszcze trans, które są szkodliwe dla zdrowia całego organizmu. Mogą prowadzić do stanów zapalnych i przyspieszać procesy starzenia się skóry. Gdzie znajdziemy takie tłuszcze? Są one między innymi w margarynach, chipsach, frytkach i niezdrowych przekąskach. A skoro o przekąskach mowa, również słodycze, zwłaszcza w dużych ilościach, mogą prowadzić do pogorszenia się stanu skóry. Nadmiar cukru może być przyczyną zwiększonej produkcji sebum i powstawania trądziku czy stanów zapalnych skóry, dlatego zamiast napojów słodzonych cukrem, wybierajmy wodę czy świeżo wyciskane soki. Również alkohol wpływa niekorzystnie na naszą cerę. Jego spożywanie może prowadzić do odwodnienia organizmu, co ma również negatywny wpływ na stan skóry. Dodatkowo alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co może prowadzić do zaczerwienienia skóry.

Sól także nie jest zbyt zdrowa, zwłaszcza w nadmiarze, ponieważ może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, wywołując m.in. obrzęki.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?