Plastry hydrokoloidowe na wypryski – czy są skuteczne?

listek zawierający plastry hydrokoloidowe

Jak działają plasterki na wypryski?

Chociaż wypryski na skórze są często kojarzone z okresem dojrzewania, mogą wystąpić w każdym wieku. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi, a jednym z nowszych rozwiązań są plasterki hydrokoloidowe.

Wypryski – dlaczego się pojawiają?

Wypryski są powszechnym problemem skórnym, który może dotyczyć osób w różnym wieku i o różnych typach skóry. Są reakcją zapalną wywołaną działaniem czynników zewnętrznych, ale też wewnętrznych. Ich pojawienie się może mieć różne przyczyny. Najczęstsze to:

  • nadmierne wydzielanie sebum – wzmożona produkcja sebum, czyli naturalnego łoju skórnego, może prowadzić do zatykania porów, a w rezultacie powstawania zaskórników, które mogą przekształcić się w wypryski,
  • zablokowane pory – zanieczyszczenia, martwe komórki skóry i sebum mogą prowadzić do zablokowania porów, co stwarza idealne środowisko dla namnażania się bakterii i powstawania wyprysków,
  • hormony – zmiany hormonalne, takie jak te zachodzące w okresie dojrzewania, menstruacji, ciąży czy menopauzy, mogą wpływać na nadprodukcję sebum i powstawanie wyprysków,
  • zanieczyszczenia środowiska – czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy kontakt skóry z brudnymi rękoma, mogą sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych na skórze.

Wypryski na twarzy – przyczyny  

Wypryski na twarzy (w tym wypryski na brodzie, wypryski na szyi, wypryski na czole czy czerwone wypryski na nosie) są często spowodowane nadmierną produkcją sebum, zablokowanymi porami, obecnością bakterii oraz zmianami hormonalnymi. Na ich powstawanie mogą również wpływać czynniki, takie jak stres, dieta czy nieprawidłowo dobrane produkty kosmetyczne. U niektórych osób mogą pojawiać się wypryski przed okresem, jest to związane ze zmianami hormonalnymi w organizmie.

Wypryski na ciele – przyczyny  

Wypryski na dekolcie, wypryski łojotokowe czy wypryski na żuchwie często wynikają z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych w połączeniu z przegrzaniem, poceniem się i tarciem skóry o odzież. Przyczyną wyprysków na ciele mogą też być problemy zdrowotne, takie jak choroby tarczycy.

Jak pielęgnować skórę z wypryskami?  

Pielęgnacja skóry z wypryskami jest sporym wyzwaniem. Wypryski mogą być wynikiem różnych czynników, które powinny zostać zdiagnozowane i wyeliminowane. Dodatkowo odpowiednia pielęgnacja może znacząco poprawić stan skóry. Oto kilka wskazówek, jak powinna ona wyglądać:

Dokładne oczyszczanie

Regularne i delikatne oczyszczanie skóry skłonnej do wyprysków jest niezwykle ważne dla przywrócenia jej zdrowia. Używajmy do tego celu łagodnych środków myjących, które nie zawierają alkoholu ani innych składników wysuszających. Unikajmy też mycia twarzy zbyt często, ponieważ może to prowadzić do nadmiernej produkcji sebum.

Sebum pod kontrolą

Stosujmy kosmetyki zawierające składniki pomagające regulować wydzielanie sebum, takie jak kwas azelainowy, oczar wirginijski czy glinki, oraz składniki działające przeciwzapalnie, np. d-Panthenol, ekstrakt z rumianku, czy oleje i masła roślinne. Wybierajmy też produkty niekomedogenne, czyli niezatykające porów. Dzięki temu nie obciążymy porów skóry i zapobiegniemy ich zatykaniu, co mogłoby prowadzić do powstawania wyprysków.

Delikatne złuszczanie 

Regularny peeling może pomóc w usunięciu martwych komórek skóry i oczyszczeniu porów. Jednak nie przesadzajmy z tym zabiegiem, aby nie podrażnić skóry. Nie stosujmy też peelingów mechanicznych, gdy na skórze mamy już wypryski. W takich sytuacjach warto sięgnąć po peelingi enzymatyczne.

Nawilżanie

Nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia. Do tego celu wybierajmy lekkie, beztłuszczowe nawilżacze, które nie obciążą skóry.

Nie wyciskajmy wyprysków!

Wyciskanie wyprysków może prowadzić do powstawania blizn oraz rozprzestrzeniania się bakterii. Jeśli stan zapalny jest bardzo silny, skorzystajmy z pomocy w gabinecie dermatologa lub doświadczonego kosmetologa.

Co zrobić, by wypryski zniknęły?  

Przede wszystkim poznajmy przyczynę pojawiania się wyprysków. Obserwujmy swoją skórę i zwróćmy uwagę na to, jakie okoliczności sprzyjają ich powstawaniu. Kolejny krok to wyeliminowanie przyczyny, oczywiście, o ile to możliwe. Następnie zadbajmy o odpowiednią pielęgnację, o której napisałam powyżej. Warto też profilaktycznie stosować kosmetyki zawierające składniki antybakteryjne i antyseptyczne, które pomogą w walce z wypryskami. W przypadku poważniejszych problemów skórnych skonsultujmy się z dermatologiem.

Czy i jak działają plastry na wypryski?  

Plasterki hydrokoloidowe są coraz popularniejszym sposobem na walkę z wypryskami. Choć pierwotnie były stosowane jako opatrunek na mokre rany, dziś są szeroko używane w leczeniu wyprysków. Jak działają? Główną funkcją hydrokoloidu jest zdolność do absorpcji płynów. Kiedy plaster jest nakładany na pryszcz lub otwarty wyprysk, absorbuje wilgoć i wydzieliny z rany, tworząc żelową substancję. Dzięki temu rana jest izolowana od zewnętrznego środowiska, co zmniejsza ryzyko infekcji. Utrzymując wilgoć wokół wyprysku plastry hydrokoloidowe zapewniają optymalne środowisko dla gojenia się rany. Badania wykazały, że mokre środowisko sprzyja szybszemu gojeniu się ran w porównaniu z suchymi opatrunkami[i].

Plastry hydrokoloidowe działają jako bariera ochronna przed bakteriami i zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Chronią wyprysk przed dodatkowym podrażnieniem oraz zanieczyszczeniami, które mogłyby pogorszyć stan skóry. Co więcej, stosowanie takich plasterków zmniejsza ryzyko blizn, a także redukuje zaczerwienienia i obrzęk. No i najważniejsze, plastry na wypryski ograniczają pokusę ich wyciskania, a do tego są łatwe w użyciu, dyskretne i mogą być noszone przez całą dobę lub noc. Są one szczególnie przydatne w przypadku głębokich, bolesnych wyprysków, które są trudne do leczenia tradycyjnymi środkami. Dzięki swym właściwościom przyspieszają proces gojenia i pomagają zachować skórę w lepszym stanie.

Jak stosować plastry na pryszcze?  

Po oczyszczeniu skóry, należy nałożyć plaster na wyprysk, upewniając się, że dobrze przylega. Plasterki można nosić przez kilka godzin lub całą noc, a po ich usunięciu wyprysk powinien być mniej widoczny i mniej bolesny. Jak widać, plastry na wypryski są prostym i skutecznym sposobem na zniwelowanie, a najczęściej – całkowite wyleczenie wyprysków. 


[i] David McColl, Brian Cartlidge, Patricia Connolly, Real-time monitoring of moisture levels in wound dressings in vitro: An experimental study, (online: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1743919107000350?via%3Dihub), dostęp: 20.08.2023

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?