Wydzielanie sebum. Jak sobie poradzić z jego nadmiarem?

Co wzmaga wydzielanie sebum?

Sebum, choć jest bardzo ważnym składnikiem naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, może być też utrapieniem. Gdy nasze gruczoły łojowe wytwarzają go za mało lub za dużo, zaczynamy mówić o problemach skórnych.

Sebum – co to znaczy?

Sebum, inaczej łój skórny, jest naturalnym tłuszczem produkowanym przez gruczoły łojowe znajdujące w skórze człowieka. Składa się ono m.in. z kwasów tłuszczowych, cholesterolu i jego estrów, a także trójglicerydów, estrów wosku czy skwalenu.

Sebum chroni naszą skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, mechanicznym uszkodzeniem czy infekcją, a także pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oraz regulować temperaturę ciała. Łój skórny jest głównym składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry, zatem jego brak lub niski poziom oznacza poważne zaburzenia w jej funkcjonowaniu. Problemem jest również jego nadmiar, dlatego zachowanie odpowiedniego balansu w pracy gruczołów łojowych jest kluczowe dla zdrowia skóry.

Co wzmaga wydzielanie sebum?

Skłonność do nadmiernego wydzielania sebum jest często związana z poziomem hormonów, wiekiem oraz predyspozycjami genetycznymi. Wpływ na poziom sebum mogą mieć też styl życia, używane przez nas kosmetyki czy otaczające nas środowisko. Oto czynniki, które mogą wzmagać wydzielanie łoju skórnego:

 • hormony – zwiększony poziom męskich hormonów płciowych, głównie testosteronu, może wpływać na nadmierne wydzielanie sebum, stąd m.in. trądzik często pojawia się w okresie dojrzewania, gdy następuje nagły wzrost poziomu hormonów płciowych,
 • geny – osoby, w których rodzinach występowały problemy z łojotokiem czy trądzikiem, mogą mieć większe skłonności do pojawiania się tych schorzeń,
 • wiek – z wiekiem poziom sebum spada, najwięcej jest go w skórze noworodków oraz u nastolatków w okresie pokwitania, a najmniej u osób w podeszłym wieku,
 • styl życia – brak snu, przewlekły stres czy niewłaściwa dieta (m.in. spożywanie dużej ilości tłustych, wysoko przetworzonych pokarmów, czy przekąsek, takich jak chipsy) również mogą przyczynić się do zwiększonej produkcji sebum,
 • niewłaściwie dobrane kosmetyki – w prawidłowo pracujących gruczołach łojowych sebum wydzielane jest w odpowiedzi na brak ochrony czy zmniejszenie poziomu nawilżenia, dlatego kosmetyki zatykające pory (np. oleje mineralne) lub zawierające niezdrowe alkohole (np. etanol), które przesuszają skórę, mogą przyczyniać się do zaburzeń w produkcji sebum,
 • środowisko – wysoka wilgotność powietrza, bardzo wysokie temperatury, zanieczyszczenia powietrza,
 • niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste mycie skóry może prowadzić do uszkodzenia płaszcza lipidowego skóry, który będzie się bronił, nadmiernie wydzielając sebum.

Nadmierne wydzielanie sebum – jak sobie z tym poradzić?

Jeśli zmagamy się z nadmiernym wydzielaniem sebum, najważniejsze, abyśmy określili, co jest tego przyczyną. Na niektóre przyczyny, takie jak niewłaściwa pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki czy niezdrowy styl życia, mamy wpływ i możemy je wyeliminować. Jeśli jednak nasz problem wynika z genów czy hormonów, wówczas powinniśmy całą naszą uwagę skoncentrować nie na pozbyciu się nadmiaru sebum, ale na uregulowaniu jego wydzielania przez gruczoły łojowe.

Istnieje kilka zasad, których warto się trzymać, chcąc cieszyć się zdrową, nawilżoną i odpowiednio chronioną skórą. Oto one: 

 • odpowiednia pielęgnacja – skuteczne oczyszczanie skóry, najlepiej kilkuetapowe, to podstawa pielęgnacji, pamiętajmy, by używać do tego łagodnych, naturalnych kosmetyków, dotyczy to również toników i kremów, które w przypadku cery łojotokowej powinny być lekkie, nietłuste i niekomedogenne (więcej na ten temat piszę w dalszej części artykułu),
 • stosowanie kosmetyków regulujących wydzielanie sebum,
 • zbilansowana dieta, pozbawiona niezdrowych, wysoko przetworzonych produktów,
 • regularna aktywność fizyczna –nasza cera też lubi aktywność fizyczną, ponieważ jest dzięki temu lepiej dotleniona i ukrwiona, ponadto ruch pomaga utrzymać równowagę hormonalną i obniża stres, który również może być przyczyną nadmiernej produkcji sebum.

Pielęgnacja skóry z nadmiarem sebum. Krok po kroku

Nadmiar sebum na skórze wymaga od nas szczególnego podejścia do pielęgnacji. Kluczowy jest dobór odpowiednich kosmetyków. Niestety, nie ma tu jednego złotego środka, ponieważ każda cera, nawet tłusta, jest inna. Podaję zatem najważniejsze punkty pielęgnacyjne, krok po kroku:

Delikatne oczyszczanie i demakijaż

Tłusta skóra wymaga oczyszczania łagodnymi, niedrażniącymi kosmetykami. Wybierajmy do tego celu żele, pianki czy emulsje, ale nie bójmy się olejów, zwłaszcza mieszanek przeznaczonych – zgodnie z deklaracją producenta – do każdego rodzaju cery. Warto pamiętać, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, więc naturalny olejek do demakijażu może nie tylko umyć skórę, ale też pomóc w pielęgnacji i regulacji wydzielania sebum.

Peeling 

Raz, dwa razy w tygodniu złuszczajmy skórę, aby usunąć zrogowaciały naskórek i pozbyć się zanieczyszczeń. Dzięki temu oczyścimy i odblokujemy gruczoły łojowe, a tym samym łatwiej zapanujemy nad wydzielaniem sebum. 

Tonizowanie

Zachowanie odpowiedniego pH skóry jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego, a zatem w istotny sposób wpływa na regulowanie wydzielania sebum.

Serum regulujące

Jeśli nasza cera wymaga silniejszego wsparcia w utrzymaniu odpowiedniego balansu w produkcji łoju skórnego, włączmy do pielęgnacji serum regulujące jego wydzielanie. Regularne stosowanie takiego kosmetyku pozwoli trwale ujarzmić sebum.

Kremy

Lekki, niekomedogenny, czyli niezapychający porów, naturalny krem do twarzy, a także odpowiednio dobrany krem pod oczy.

Życie z cery mającą skłonności do nadmiernej produkcji sebum nie musi być trudne, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednie kosmetyki, wyrobimy sobie prawidłowe nawyki pielęgnacyjne, zadbamy o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Reszta przyjdzie sama.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?