Czym jest gąbeczka konjac?
Gąbka naturalna, tak wielofunkcyjna, że możemy ją stosować zarówno do pielęgnacji skóry twarzy, jak też do… zrobienia zdrowego makaronu? Konjac! To jeden z najbardziej naturalnych sposobów dbania o cerę zaraz obok kosmetyków naturalnych. Odkryj właściwości tego „kosmetyku w gąbce”.
Konjac: co to jest?
Gąbka konjac wzięła swoją nazwę od Amorphophallus konjac, azjatyckiej byliny, którą Japończycy wykorzystywali w lecznictwie już 1500 lat temu. Nic dziwnego, bowiem jej korzeń zawiera mnóstwo składników odżywczych, witamin i minerałów, m.in.: białko, węglowodany, żelazo, fosfor, miedź, cynk, a także witaminy A, E, D, B1, B6, B12, C i kwas foliowy. Pozyskiwany jest z niego także glukomannan, błonnik rozpuszczalny w wodzie, który obniża poziom cholesterolu, pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi, usuwa toksyny i ma dobroczynny wpływ na jakość trawienia. Dzięki temu jest polecany osobom z cukrzycą typu drugiego, a także chcącym zadbać o prawidłową wagę ciała. Oprócz cennych właściwości zdrowotnych, Japończycy szybko docenili także ciekawe właściwości myjące dziwidła (tak brzmi polska nazwa rośliny). Wytwarzana z korzenia gąbka zawiera bowiem naturalny i bardzo skuteczny środek myjący. Te wszystkie niewątpliwe zalety Amorphophallus konjac spowodowały, że zainteresowały się nią przemysł kosmetyczny i spożywczy,
Do czego służy gąbka naturalna typu konjac?
Gąbka konjac jest obecnie coraz bardziej znanym produktem do oczyszczania twarzy. Jest skuteczna i bardzo łagodna dla skóry, zwłaszcza że nie narusza jej warstwy hydrolipidowej. Jej rosnąca popularność w kosmetyce wynika również z faktu, że:
- odblokowuje pory, pomagając pozbyć się nadmiaru sebum i ułatwiając usuwanie zaskórników,
- usuwa martwe komórki naskórka,
- pobudza krążenie krwi i odświeża cerę,
- utrzymuje właściwy współczynnik pH skóry (ze względu na zasadowy odczyn).
Co więcej, do podstawowego oczyszczania twarzy (gdy nie nosimy makijażu), gąbka nie wymaga stosowania innych kosmetyków myjących — wystarczy woda. W dodatku, jeśli odpowiednio o nią zadbamy, może nam służyć od trzech do nawet sześciu miesięcy.
Jak czyścić gąbkę konjac? Wystarczy wypłukać ją w chłodnej wodzie, delikatnie, aby jej nie uszkodzić, wycisnąć nadmiar wody, a następnie powiesić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Gąbkę można też przekonać w czystym pojemniku w lodówce – wtedy nie trzeba jej suszyć.
Produkt sprawdza się w podstawowej pielęgnacji cery wrażliwej, a także tłustej i mieszanej, szczególnie tej ze skłonnościami do niedoskonałości. Może być więc dobrym pierwszym krokiem wieloetapowego oczyszczania skóry lub sposobem nakładania żelu myjącego do twarzy. Wiele osób, szczególnie borykających się z alergiami, doceni również to, że konjac jest bezzapachowy. Ekologom spodoba się fakt, że zużytą gąbkę można po prostu kompostować, gdyż jest naturalna i biodegradowalna w 100%.
Ciekawostki o konjacu
Konjac to nie tylko produkt ciekawy i skuteczny produkt kosmetyczny. To także bardzo bogate źródło błonnika glukomannan, z którego wytwarza się zdrowy, niskokaloryczny (100 g to zaledwie od 6,4 do 9 kcal) i całkowicie pozbawiony węglowodanów makaron konjac (makaron shirataki). Produkt ten, podobnie jak naturalna gąbka do mycia, również zyskuje coraz większą popularność. Wydaje się żywnością idealną dla chcących zadbać o swoją sylwetkę lub schudnąć, bo nie zawiera tłuszczów ani białek. W dodatku działa na organizm silnie alkalizująco, co oznacza, że pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową. Makaron konjac jest neutralny w smaku, więc świetnie łączy się z pozostałymi składnikami każdego dania. To sprawia, że jest dobry zarówno na słodko, jak też na słono. A jak na produkt o tak niezwykłych właściwościach, można go kupić stosunkowo tanio – za 1 kg makaronu w formie spaghetti w Inte