Dlaczego warto wykonywać peeling ust?
O peelingach mówimy najczęściej w kontekście ciała czy twarzy. A przecież usta również pokrywa naskórek podlegający takim samym procesom. Dlatego – podobnie jak w przypadku reszty ciała – także ustom warto regularnie pomagać pozbyć się martwych komórek, aby mogły się zregenerować, nawilżyć, odżywić i być bardziej „całuśne”.
Peeling do ust – dlaczego warto go robić?
Skóra ust jest cienka, pozbawiona warstwy rogowej, która w pozostałych częściach ciała zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznym, a także pozbawiona gruczołów łojowych, a tym samym płaszcza hydrolipidowego, który zapobiega utracie wilgoci. Jedynym źródłem wilgoci dla ust jest ślina, co niestety sprawia, że jest to część ciała szczególnie wrażliwa na niskie temperatury, zwłaszcza mróz, silny wiatr, słońce, a także suche powietrze. Usta łatwo się wysuszają, pierzchną, a nawet boleśnie pękają. Dlatego tak ważne jest jej stałe nawilżanie i natłuszczanie, najlepiej przy użyciu naturalnych, zdrowych kosmetyków, a także regularne złuszczanie.
Regularne złuszczanie ust sprawi, że nie tylko będą one wyglądać lepiej (zregenerowane, gładkie, elastyczne, odżywione i nawilżone), ale też szminka będzie się trzymać dłużej.
Z czego można zrobić peeling do ust?
Samodzielne wykonanie peelingu do ust nie jest trudne i można go zrobić, wykorzystując składniki, które mamy w naszej kuchni.
Najprostszy peeling do ust
Najprostszy peeling do ust to miękka szczoteczka do zębów i odrobina środka natłuszczającego, np. masła shea albo karite.
Cukrowy peeling do ust
Składniki:
- łyżeczka cukru,
- łyżeczka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.
Kokosowy peeling do ust
Składniki:
- łyżka cukru,
- łyżeczka oleju kokosowego,
- łyżeczka olejku jojoba.
W przypadku powyższych peelingów wystarczy zmieszać składniki.
Owsiany peeling do ust
Składniki:
- łyżka zmielonych płatków owsianych,
- 2 łyżki wody różanej.
Peelingi do ust ze sklepu – na co zwrócić uwagę?
Kupując gotowy peeling do ust, zwróćmy uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim na składniki. Substancja złuszczająca powinna być naturalna i delikatna. Najpopularniejszym składnikiem peelingującym w produktach do ust jest cukier, ale coraz częściej można także spotkać ksylitol. Warto również sprawdzić, jakie dodatkowe składniki zawiera kosmetyk. Powinny one mieć działanie regenerujące, odżywiające i nawilżające. Prawdziwą perełką jest np. ekstrakt z brązowej algi Dictyopteris membranacea, zwanej paprocią morską. Wyciąg ten nie tylko odżywia skórę, ale też zwiększa objętość lipidów, przez co usta stają się pełniejsze. Inny ciekawy składnik to ekstrakt z nawrotu lekarskiego, który nadaje ustom piękną, czerwoną barwę. Słowem – stają się one bardziej całuśne.
Jeśli wybieramy peelingi dostępne w sklepach, koniecznie zwróćmy uwagę na obecność w nich składników, takich jak oleje mineralne, wazelina czy parafina płynna. Pamiętajmy, że to produkty do pielęgnacji ust, poprzez które substancje niepożądane, ze znacznie większą łatwością niż w przypadku innych części ciała, mogą trafić do naszego organizmu. Warto dodać, że statystyczna kobieta „zjada” w ciągu całego swojego życia aż 3,7 kg szminki.=
Jak poprawnie wykonać peeling na ustach?
Złuszczanie ust jest tak samo proste jak w przypadku np. dłoni. Wystarczy przez kilka minut masować powierzchnię ust okrężnymi ruchami, a następnie zmyć ciepłą wodą. Kolejny krok to tonizowanie – spryskajmy usta odrobiną toniku w sprayu lub wklepmy palcami. Następnie nałóżmy balsam do ust.
Peeling ust powinniśmy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, a w przypadku gotowych produktów – zgodnie z zaleceniami producenta.