Spowolnić starzenie skóry. Czy owoc granatu może nam w tym pomóc?
Świat roślin kryje w sobie mnóstwo składników przyjaznych naszej skórze. Wiele z nich wykorzystujemy na co dzień w kuchni, często nie wiedząc, że mogą czynić cuda również w pielęgnacji skóry. Przykładem jest owoc granatu, który zawiera m.in. kwas punikowy – substancję, którą możemy znaleźć tylko w nim!
Owoc granatu – co zawiera i jakie ma właściwości?
Owoc granatu uznawany jest za jagodę. Rośnie na krzewach granatowca właściwego (łac. Punica granatum), które – wedlug badań – pochodzą z okolic Iranu i północnej Turcji. Stamtąd poprzez kraje śródziemnomorskie rozprzestrzeniły się na południu Europy w krajach, których klimat jest suchy i gorący.
Kwiaty granatowce są równie krwistoczerwone jak jadalne nasiona jego owoców. Same owoce są kuliste, pokryte twardą skórą w kolorze od żółtawego poprzez pomarańczowy aż po czerwony. Pod tą skórą kryje się ogromne bogactwo substancji pozytywnie wpływających na zdrowie zarówno naszego organizmu, jak i cery.
Pozytywny wpływ granatu na nasze zdrowie znany jest od stuleci. Jego spożywanie zalecane jest szczególnie osobom, które borykają się z problemami sercowo-naczyniowymi. Ze względu na bardzo wysoką zawartość polifenoli (wyższą niż zielona herbata czy czerwone wino), co sprawia, że ekstrakt z jego owoców jest jednym z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy. Regularne picie soku z granatu (wystarczy zaledwie 100 ml dziennie) obniża ciśnienie skurczowe krwi i zapobiega miażdżycy, ponieważ wspiera zachowanie odpowiedniego poziomu trójglicerydów i tzw. złego cholesterolu (LDL) we krwi.
Granat przebadano również pod kątem zapobiegania nowotworom. Z racji dużej zawartości flawonoidów oraz kwasów fenolowych, w tym szczególnie kwasu elagowego, a także dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, owoc granatu chroni m.in. przed rakiem piersi, skóry, jelita grubego, płuc i prostaty[i].
Dzięki swoim właściwościom granat zapobiega stanom zapalnym i infekcjom, wspiera zwalczenie grzybów, bakterii i pasożytów, reguluje procesy trawienne i wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto zalecany jest osobom chorym na cukrzycę typu 2 i astmę.
Owoc granatu jest również cennym źródłem kwasów organicznych, antocyjanów oraz garbników roślinnych (tanin), które sprawiają, że sok i ekstrakt z niego działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Krwistoczerwone nasiona tej jagody mają także wiele witamin i minerałów, m.in. witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, cynk, fosfor, potas, krzem, wapń i jod. Są też bogatym źródłem kwasu foliowego, błonnika oraz beta-karotenu.
Największym atutem granatu jest jednak kwasu punikowy (Omega-5), który występuje wyłącznie w tym owocu. Większość jego cudownych – nie bójmy się tego napisać – właściwości zawdzięczamy właśnie tej substancji oraz jednej z tanin – elagotaninie, która uwalnia do organizmu kwas elagowy.
Jakie znaczenie ma owoc granatu w pielęgnacji skóry?
Dzięki bogactwu składników aktywnych, ekstrakt z granatu jest wyjątkowo pożądanym surowcem kosmetycznym, w szczególności w kosmetykach i kuracjach przeciwstarzeniowych. Tak duża ilość przeciwutleniaczy, a także witamin A i E hamuje proces starzenia się skóry oraz przyspiesza regenerację naskórka, wspomaga usuwanie martwych komórek i wzrost nowych. Ponadto stymuluje wytwarzanie kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawia napięcie skóry i sprawia, że staje się ona bardziej jędrna.
Z kolei zawartość kwasu punikowego przyczynia się nie tylko do zwalczania wolnych rodników, ale też wzmacnia naczynia krwionośne oraz działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Ponadto ekstrakt z granatu:
- wygładza zmarszczki,
- nawilża,
- odżywia i odświeża,
- działa przeciwobrzękowo,
- działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwtrądzikowo,
- obkurcza pory.
Jakie kosmetyki mogą zawierać ekstrakt z granatu?
Ekstrakt z granatu, ze względu na jego właściwości, m.in. spowolnienie procesu starzenia skóry, uelastycznienie jej i wygładzenie, znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych dla osób z cerą dojrzałą. Pomaga on także walczyć z przebarwieniami.
Ekstrakt z granatu znajdziemy także w produktach przeznaczonych dla cery naczynkowej oraz trądzikowej(w tym z trądzikiem różowatym), a także w kosmetykach dla osób zmagających się ze schorzeniami skóry, takimi jak łuszczyca, AZS czy inne problemy dermatologiczne.
Czysty olej z pestek granatu to doskonały surowiec do pielęgnacji cery dojrzałej i naczynkowej.
Produkty, które mogą zawierać ekstrakt z granatu, to także te działające przeciwobrzękowo, a więc m.in. kremy pod oczy.
Jest to też częsty składnik kosmetyków do higieny, takich jak żele pod prysznic, produkty myjące do twarzy, szampony i odżywki do włosów, a także pasty do zębów. Ekstrakt z owoców granatu doskonale nawilża, regeneruje i zapewnia uczucie czystości.
[i] Źródło: Justyna Zalega, Dorota Szostak-Węgierek, Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część III. Diety o właściwościach przeciwnowotworowych, s. 67, [on-line] http://phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-1-059.pdf, 18.01.2022