Olej marula w pielęgnacji skóry i włosów. Jak go stosować?

kompozycja oleje w ciemnych butelkach

Olej marula – kto powinien go stosować w pielęgnacji?

Oleje roślinne to bardzo pożądane produkty w pielęgnacji skóry i włosów. Należy do nich olej marula. Dowiedz się, jak prawidłowo stosować olej marula, by jak najlepiej wykorzystać jego właściwości pielęgnacyjne. 

Czym jest olej marula?

Olej marula jest tłoczony na zimno z pestek owoców drzewa Sclerocarya Birrea, nazywanego drzewem marula. Jego owoce mają rozmiar piłeczek golfowych i są słodkie, a ponieważ są jednym z przysmaków słoni, często drzewo marula nazywa się także „drzewem słoni”.

Właściwości oleju są podobne do arganowego, jednak jest on lżejszy i ma przyjemniejszy zapach – bardziej delikatny, orzechowy. Olej marula należy do grupy tzw. olejów suchych, które nie pozostawiają na skórze tłustej warstwy i uczucia lepkości, a do tego szybko się wchłaniają. 

Dlaczego warto stosować olej marula w pielęgnacji? Właściwości

W składzie oleju marula znajdują się m.in. kwasy tłuszczowe omega-9, a także witaminy C i E oraz flawonoidy. To sprawia, że jego właściwości są bardzo korzystne dla naszej cery. Poniżej 5 najważniejszych.

Nawilżanie

Wysoka zawartość kwasu oleinowego (wyższa niż w przypadku oleju arganowego) sprawia, że olej marula łatwo przenika do głębszych warstw skóry i do wnętrza włosa. Dzięki temu sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i wspiera zatrzymywanie wilgoci w skórze. 

Regeneracja i antyoksydacja

Wysoka zawartość witamin C i E sprawia, że olej marula działa na skórę i włosy regenerująco. Przy regularnym stosowaniu możemy szybciej pozbyć się drobnych ran czy wygoić blizny, np. po trądziku. Witamina E, zwana witaminą młodości, to silny antyoksydant, który neutralizując wolne rodniki niweluje oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, suchość skóry, utrata jędrności itp. Z kolei witamina C nie tylko jest antyoksydantem, ale też sprzyja rozjaśnianiu skóry i pomaga niwelować przebarwienia. 

Działanie przeciwzapalne

Olej marula, podobnie jak wiele olejów, działa na skórę przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a ponadto łagodzi powstające na niej zmiany. Jest więc polecany dla cery trądzikowej, z AZS, łuszczycą czy egzemą. W przypadku włosów olej marula, dzięki tym właściwościom, pomaga w pozbyciu się łupieżu.

Wzmacnianie płaszcza hydrolipidowego

Dzięki swoim właściwościom, olej marula wzmacnia płaszcz hydrolipidowy, a co za tym idzie – ochronę skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Ujędrnianie

Dzięki dużej zawartości witaminy E i kwasu oleinowego olej marula wykazuje działanie wygładzające i zmiękczające, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.

Kiedy warto sięgnąć po olej marula?

Olej marula jest surowcem dla każdego, jednak szczególnie powinny na niego zwrócić uwagę osoby, które zmagają się ze stanami zapalnymi skóry i przebarwieniami, a także z rozstępami i cellulitem. Jego regularne stosowanie pomoże pozbyć się niedoskonałości, ujędrni, rozjaśni i przyspieszy proces regeneracji. To składnik, który pokochają także osoby z cerą dojrzałą. Ze względu na działanie przeciwstarzeniowe i regenerujące jest często stosowany w kosmetykach anti-aging. Pamiętajmy, że możemy stosować również czysty olej.

Po olej marula powinny też sięgnąć osoby narzekające na cienkie, łamliwe włosy. Ma on zdolność wnikania w głąb łuski włosa, a przy tym nie obciąża go. Dzięki temu podnosi poziom nawilżenia włosów, poprawiając ich kondycję. Podobnie jeśli chodzi o paznokcie – regularne wcieranie w nie oleju z „drzewa słoni” wzmocni je i poprawi wygląd.

Jak prawidłowo stosować olej marula w pielęgnacji?  

Stosowanie oleju marula nie jest skomplikowane, a on sam jest bezpieczny dla skóry, włosów i paznokci. Możemy go używać w czystej postaci lub dodawać do ulubionych kosmetyków, by wzmocnić ich działanie.

Jak stosować olej marula na skórę?

Olej marula można wmasowywać bezpośrednio w skórę, także twarzy. Stosuj go w następujący sposób:

  • Czysty olej wmasuj tuż po kąpieli w jeszcze wilgotną skórę. Taka pielęgnacja daje natychmiastowy efekt nawilżający i lekko natłuszczający, ale bez efektu tłustego filmu.
  • Wykorzystaj olej marula jako kosmetyk do masażu – wcierany w skórę pięknie ją zregeneruje i ujędrni. Po ten surowiec warto sięgnąć w ciąży, by zadbać o skórę brzucha, ud i pośladków. Olej wzmocni ją, nawilży i uelastyczni, dzięki czemu będzie łatwiej znosić zmiany w tym okresie.
  • Stosuj olej marula jako kosmetyk, silnie nawilżający i przeciwzmarszczkowy – zwilż skórę hydrolatem lub zmieszaj olej z humektantem (np. kwasem hialuronowym, aloesem), dzięki temu nawodnisz cerę, zmniejszysz widoczność zmarszczek i zapewnisz jej ochronę.
  • Użyj oleju jako dodatku do kremu lub balsamu do ciała – kilka kropel wzmocni działanie każdego tego typu produktu. Najlepiej zmieszać oba produkty na dłoni, a następnie nanieść na skórę.

Jak stosować olej marula na włosy i paznokcie?

Podobnie jak w przypadku skóry, możemy używać czystego oleju marula lub mieszać go z innymi składnikami czy gotowymi kosmetykami. Ważne jest to, że surowiec jest bardzo lekki, dlatego w niewielkich ilościach możemy go stosować nawet bez spłukiwania. Oto kilka sposobów wykorzystania oleju marula do pielęgnacji włosów i paznokci:

  • Stosuj olej marula, aby wzmocnić końcówki włosów – wystarczy jego niewielką ilość wmasować w wilgotne włosy, a następnie je po prostu wysuszyć.
  • To surowiec doskonały w pielęgnacji skóry głowy ze skłonnościami do łupieżu i łuszczenia się – regularne, kilkominutowe wmasowywanie go w skórę głowy przed ich umyciem z pewnością wspomoże regenerację i zmniejszy przykre skutki tych przypadłości.
  • Olej marula świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów suchych jako szybki środek do ich nawilżenia i wygładzenia, ale też jako surowiec do olejowania włosów. Wystarczy go nałożyć na wilgotne, lekko osuszone włosy, owinąć je ręcznikiem i pozostawić na 30-45 minut. Następnie zmyć szamponem. 
  • Z pomocą oleju marula możemy także wzmocnić paznokcie – wystarczy regularnie wcierać go w skórki wokół paznokcia i w płytkę. Dla wzmocnienia efektu możemy na 15 minut nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki. 
Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?