Alantoina w kosmetyce – jakie ten składnik ma właściwości?

Alantoina – dlaczego warto jej szukać w kosmetykach?

Alantoina to substancja bardzo często stosowana w kosmetykach, bo doskonale stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Ma też wiele innych właściwości, które sprawiają, że jest wysoko ceniona przez przemysł kosmetyczny.

Alantoina – co to za substancja?

Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną mocznika, otrzymywaną z roślin, takich jak żywokost lekarski, kasztanowiec, soja czy miodunka plamista. Jest to naturalny humektant, który zapewnia odpowiedni poziom wilgotności w skórze.

Składnik ten jest powszechnie stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, na przykład w kremach, balsamach, maskach i żelach. Zdarza się też, że jest używana w produktach do pielęgnacji włosów i paznokci. Właściwości łagodzące, kojące i przeciwzapalne tej substancji sprawiają, że często jest stosowana w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej, podrażnionej lub uszkodzonej, w tym w produktach dla niemowląt, a także w kosmetykach do skóry trądzikowej.

Jakie właściwości ma alantoina?

Alantoina pobudza procesy regeneracyjne skóry, przyspiesza jej procesy naprawcze, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Ponadto przyspiesza gojenie się ran, blizn i łagodzi podrażnienia. Jako humektant alantoina utrzymuje wilgoć w skórze i pomaga w zatrzymywaniu wody w naskórku, co przeciwdziała nadmiernemu wysuszaniu.

Łagodzące i kojące działanie alantoiny na skórę sprawia, że redukuje ona zaczerwienienia i zmniejsza pieczenie oraz świąd skóry, pomagając w złagodzeniu podrażnień wywołanych działaniem czynników zewnętrznych. Alantoina ma także właściwości keratolityczne, czyli złuszczające martwy naskórek. Dzięki temu przyspiesza naturalny proces odnowy komórek skóry i utrzymanie jej zdrowego wyglądu.

Alantoina stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co sprawia, że jest ona substancją wspierającą utrzymanie, poprawę elastyczności i jędrności skóry. Dodatkowo może przeciwdziałać powstawaniu nowych zmarszczek i linii mimicznych.

Czy alantoina jest bezpieczna dla każdego?

Alantoina jest bardzo bezpieczna dla skóry i nie istnieją ograniczenia jej stosowania. Nie podrażnia oczu ani skóry, nie wykazuje też właściwości fototoksycznych. Niemniej, jak w przypadku każdego składnika kosmetycznego, może się okazać, że dana osoba może mieć uczulenie na tę właśnie substancję, choć będą to wyjątkowe przypadki.

Kosmetyki z alantoiną – jak należy je stosować?

Ponieważ alantoina jest bezpieczna dla skóry, stosowanie kosmetyków, które ją zawierają, nie różni się niczym od stosowania większości tego typu produktów. Po pierwsze, zapoznajmy się z etykietą i zaleceniami producenta. Po drugie, przed zastosowaniem kosmetyków z alantoiną, oczyśćmy skórę. Kosmetyk aplikujmy zgodnie z zaleceniami producenta. 

Bardzo ważna rzecz to przeczytanie składu kosmetyku, ponieważ – mimo że alantoina jest bardzo bezpieczna – inne substancje obecne w produkcie mogą być problematyczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób ze skórą skłonną do podrażnień albo uczulonych na jakiś składnik.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?