Powrót

Bańka chińska na cellulit. Sposób na gładką skórę – Blog – Resibo

masażysta wykonuje masaż pleców bańką chińską

Bańka chińska na cellulit. Sprawdź, jak to działa!

Choć wielu z nas już się z nią spotkało, wokół tematu używania bańki chińskiej nadal jest wiele niejasności. Czemu służy i w jakich sytuacjach powinno się jej używać? Czy można korzystać z niej samodzielnie w domu, czy raczej w specjalistycznym gabinecie? Jakich efektów się spodziewać?

Czym jest bańka chińska?

Bańka chińska to jedna z odmian bańki próżniowej, której stosowanie, w odróżnieniu od tradycyjnych, szklanych baniek lekarskich, nie wymaga ogrzewania. Metoda tradycyjna polega na ogrzewaniu szkła od wewnątrz podpalonym wacikiem, zanurzonym wcześniej w alkoholu, w wyniku czego powstaje próżnia i bańka przysysana jest do skóry.

Wersja chińska jest wykonana z gumy lub silikonu, a jej działanie polega na wytworzeniu podciśnienia poprzez dociśnięcie do ciała i zassanie tkanki skórnej. W ten sposób można z jej pomocą wykonywać masaż, który bardzo pozytywnie oddziałuje, m.in.:

 • redukuje cellulit i ujędrnia,
 • poprawia ukrwienie,
 • działa jak drenaż limfatyczny – wspomaga pozbywanie się toksyn z organizmu, zmniejsza obrzęki i przyspiesza przemianę materii,
 • redukuje bóle kręgosłupa,
 • zmniejsza napięcie mięśniowe.

Regularnie wykonywany masaż bańką chińską pomaga w widoczny sposób zwalczać cellulit i wyraźnie wymodelować sylwetkę. Spektakularne efekty daje w połączeniu ze zdrową dietą i treningami, jest więc świetnym uzupełnieniem procesu odchudzania.

W przypadku masażu twarzy, szyi i dekoltu możemy się spodziewać takich efektów, jak:

 • redukcja zmarszczek,
 • uelastycznienie i ujędrnienie skóry,
 • pobudzenie krążenia krwi,
 • oczyszczanie porów i usuwanie toksyn,
 • wspomaganie usuwania opuchlizny z twarzy,
 • rozluźnienie napięcie mięśniowego, dzięki czemu twarz wygląda na zrelaksowaną.

Bańka chińska: do masażu jakich partii ciała się nadaje?

W zależności od rozmiaru baniek, stosuje się je do różnych partii ciała. Większe, o średnicy 5-6 cm, są przeznaczone do masażu brzucha, ud, pośladków oraz pleców. Mniejszych, o średnicy od 2,5 do 4 cm, używa się do masowania łydek, ramion oraz barków. Z kolei do masażu twarzy, szyi i dekoltu produkowane są jeszcze mniejsze bańki o wydłużonym, stożkowatym kształcie. Bańka chińska do twarzy ma średnicę od 0,5 do 0,7 cm.

Bańka chińska: jak używać tego akcesorium?

Bańkę chińską możemy stosować zarówno w gabinecie masażu, u kosmetologa, jak też samodzielnie, w zaciszu domowym. Ważne, aby pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, skóra przed takim zabiegiem musi być oczyszczona i wysuszona. Po drugie, należy wetrzeć w nią olej, który da poślizg i sprawi, że przyssaną bańkę łatwiej będzie przesuwać po skórze, wykonując masaż.

Warto w tym celu skorzystać z olejów, mających dodatkowe działanie antycellulitowe, jak np. makadamia, jojoba czy kokosowy. Ale jeśli nie mamy żadnego pod ręką, sięgnijmy po prostu o oliwę z oliwek albo weźmy ze swojej kosmetycznej półki olejek do demakijażu Resibo. Zawiera m.in. olej z pestek winogron, który zmiękcza i ujędrnia skórę oraz wzmacnia naczynia krwionośne, a także olej awokado, mający działanie uelastyczniające, regenerujące i nawilżające.

Bańka powinna być przytwierdzona do ciała, tak aby tkanka skórna została zassana do jej wnętrza. Wystarczy przyłożyć końcówkę do nasmarowanej olejkiem skóry, docisnąć górną część, a następnie puścić.

Pamiętajmy o tym, aby masaż – podobnie jak w przypadku szczotki do ciała – wykonywać zawsze w kierunku serca. W tym celu bańkę umieszczamy w najniższym miejscu masowanej partii ciała (np. w okolicach kości ogonowej, masując plecy czy tuż nad kolanem, masując udo i biodro).

Masaż bańką chińską można wykonywać zarówno prostymi, długimi ruchami w kierunku serca (np. od kolana do biodra), jak też łagodniejszymi ruchami okrężnymi.

Bańka chińska: przeciwskazania zdrowotne

Ponieważ bańka chińska działa m.in. na układ krwionośny i limfatyczny, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Nie należy takiego masażu wykonywać u osób z chorobami onkologicznymi i zakaźnymi, u kobiet w ciąży, a także u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia (ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry) oraz u osób w podeszłym wieku (zmniejszona elastyczność skóry). Ponadto przeciwwskazaniami są menstruacja, żylaki, a także choroby przebiegające z upośledzeniem krzepnięcia krwi (np. hemofilia, skłonność do krwiaków i żylaków). Nie należy masażu bańką chińską wykonywać także u osób z niektórymi chorobami skóry (np. łuszczyca), a także u osób z cerą naczynkową.

W razie wątpliwości i aby uniknąć przykrych konsekwencji, warto każdorazowo skonsultować się z lekarzem.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.