Cera wrażliwa czy też podrażniona to prawdziwe pielęgnacyjne wyzwanie. Taka skóra więcej troski niż jakakolwiek inna, przede wszystkim dlatego, że najczęściej bardzo trudne jest zidentyfikowanie, co tak naprawdę jej szkodzi i podrażnia ją. Dermatolodzy mówią w takich przypadkach o cerze nadreaktywnej, a właściciele takiego rodzaju skóry często mają w pakiecie także atopowe zapalenie skóry. Jak sobie radzić z takimi wyzwaniami?
Natura kontra apteka
Skoro mowa o dermatologach, to zacznijmy właśnie od nich. Często polecają do takiej skóry hipoalergiczne kosmetyki apteczne, które są oczywiście przebadane pod kątem bezpieczeństwa, jednak nie są produktami naturalnymi. W tej sytuacji osoby z cerą wrażliwą, nawet te, które stosowały dotychczas kosmetyki naturalne, porzucają je na korzyść tych z apteki. Tymczasem warto dać szansę produktom bez chemii, bo odpowiednio dobrane świetnie sobie radzą zarówno z suchością i łuszczeniem, jak też podrażnieniami i zaczerwienieniami czy kłuciem i pieczeniem, a dodatkowo nie obciążają skóry substancjami chemicznymi.
Cera wrażliwa, czyli jaka?
Osoby z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą mogą mieć różne objawy, w zależności od indywidualnych predyspozycji, a także ewentualnych chorób skóry, które są przyczyną tych objawów. Wspomniane we wstępie atopowe zapalenie skóry to jedna z nich. Należy też odróżnić cerę wrażliwą od alergicznej. Pierwsza to taka, która w uciążliwy sposób reaguje na zmienne temperatury, wodę w różnych miejscach, czasem też na kosmetyki, co jednak nie znaczy, że jest alergiczna.
Z czym zmagają się wrażliwcy?
Klasyfikację typów cery wrażliwej, opartą na przyczynach reakcji skóry, stworzyło centrum badań skóry i reakcji sensorycznych prowadzone przez CHANEL.
Typ 1
Objawy: rumień
Przyczyny: stres lub inne emocje, nagła zmiana temperatury, nieodpowiednia dieta albo spożywanie alkoholu
Typ 2
Objawy: rumień, uczucie ściągnięcia i łuszczenie się skóry
Przyczyny: niekorzystne warunki klimatyczne, w tym klimatyzacja
Typ 3
Objawy: nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie napiętej skóry
Przyczyny: użycie niektórych kosmetyków
Typ 4
Objawy: zaczerwienienie skóry
Przyczyny: miesiączka
Podrażnienia skóry w przypadków wrażliwców może wywołać także na przykład pocieranie skóry, dlatego takie osoby zdecydowanie powinny unikać kosmetyków, które wymagają ścierania, np. za pomocą płatków kosmetycznych.
Jak pielęgnować wrażliwą cerę naturalnie?
Wspomniałam już, że naturalna pielęgnacja, odpowiednio dobrana, doskonale poradzi sobie z problemami skóry wrażliwej. W tym przypadku ważny jest umiar, a więc ograniczenie liczby stosowanych kosmetyków do niezbędnego minimum. Skóra wrażliwa nie lubi bowiem także nadmiaru zabiegów pielęgnacyjnych.
Czym zmywać makijaż?
Tu świetnie sprawdzą się dwa nasze kosmetyki – olejek do demakijażu ze specjalną, delikatną ściereczką z mikrowłókna, która nie wymaga pocierania, a jedynie przykładania do skóry, aby zdjąć z niej resztki makijażu i zanieczyszczeń. Sam olejek jest bardzo łagodny i z powodzeniem stosują go osoby nawet z atopowym zapaleniem skóry, alergicy i właśnie wrażliwcy. Drugi kosmetyk to naturalny żel myjący. Jest tak łagodny, że śmiało można myć nim twarz nawet z otwartymi oczami. Skłonna do podrażnień skóra na pewno się z nim polubi.
Co dalej?
Po oczyszczeniu skóry idealnym wyborem będzie nasz Rytuał Ukojenie, przygotowany specjalnie z myślą o osobach z cerą wrażliwą, podrażnioną, zestresowaną. Zestawione w nim kosmetyki koją, odżywiają i regenerują skórę, a co najważniejsze – zapewniają jej właściwą barierę ochronną, co jest niezwykle istotne w przypadku cery wrażliwej.
Cera wrażliwa: pielęgnacja dzienna
Jako pierwszy krok wybierz krem pod oczy. To kosmetyk niezbędny na półce, niezależnie od typu cery. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i wymaga szczególnej uwagi. Należy stale zapewniać jej odpowiedni poziom nawilżenia i składniki przeciwzmarszczkowe.
Drugim krokiem powinien być lekki krem nawilżający. Jest delikatny, bardzo łagodny dla skóry, nie obciąża jej, ale skutecznie nawilża, regeneruje i koi podrażnienia. Polecamy go osobom ze skłonnością do rozszerzonych naczynek, co jest bardzo częstą przypadłością w przypadku skóry wrażliwej. Krem jest świetny pod makijaż.
Cera wrażliwa: pielęgnacja nocna
Składa się z trzech kroków. Pierwszym, tak jak rano, będzie krem pod oczy.
Drugi krok to serum naturalnie wygładzające. To łagodne, olejowe serum, które działa jak naturalna botulina – ujędrnia, uelastycznia skórę, wygładza zmarszczki, a efekty widać już po 24 godzinach od pierwszego zastosowania. Serum zawiera witaminę C w postaci wyjątkowo dobrze tolerowanej przez skórę wrażliwą, co jest jego dodatkowym atutem.
Trzeci krok to krem odżywczy, który doskonale regeneruje naskórek, odżywia, nawilża i wygładza zmarszczki. Co najważniejsze – łagodzi podrażnienia i koi wrażliwą skórę. Jeśli nie lubisz tłustych konsystencji, krem odżywczy możesz zmieszać z serum (wyciśnij krem na dłoń, a następnie dodaj 3-4 krople serum, zmieszaj i wklep w skórę).
O tym, jak dokładnie stosować wszystkie produkty z Rytuału Ukojenie, przeczytasz TUTAJ. Możesz je od razu zakupić.