Cienie pod oczami. Jak je zwalczyć? – Blog – Resibo

resibo blog cienie pod oczami

Jak zwalczyć cienie pod oczami?

Cienie pod oczami bywają powszechną przypadłością. Wystarczy zarwana noc albo choroba osłabiająca organizm. Niektórym sińce pod oczami towarzyszą przez całe życie. Jak sobie z nimi radzić? Czy można je zwalczyć?

Cienie pod oczami — jakie mogą być przyczyny tej przypadłości?

Cienie pod oczami to mało estetyczne, ziemiste lub brązowe przebarwienia skóry, występujące między dolną powieką a kością policzkową, będące najczęściej efektem zastojów krwi i limfy. Ich przyczyny mogą być różne. Wrażenie stale podkrążonych oczu może też być związane ze specyficzną budową anatomiczną twarzy. Dzieje się tak wtedy, kiedy oczodoły są umiejscowione głębiej niż przeciętnie. Takie głębokie osadzenie oczu powoduje, że skóra pod nimi wydaje się ciemniejsza, jakby zasiniona.

W niektórych przypadkach powody zasinienia pod oczami mają podłoże genetyczne. Są związane z bardzo cienką skórą, pod którą bardzo widoczne są naczynia krwionośne, wyglądające jak sińce.

Przypadłość ta może towarzyszyć wielu schorzeniom, m.in.: cukrzycy, anemii, chorobom tarczycy, astmie, chorobom nerek, zaburzeniom krążenia, alergiom czy nadciśnieniu, a zdarza się, że również atopowemu zapaleniu skóry.

Zasinienie pod oczami może też być skutkiem prowadzenia niezdrowego stylu życia. Nieestetyczne przebarwienia sprawiające, że nasza twarz wygląda na zmęczoną, mogą pojawić się w wyniku zbyt małej ilości snu, niewłaściwej diety ubogiej w składniki odżywcze, stresu czy przemęczenia.

Nie można również zapomnieć o tym, że przyczyną powstawania cieni pod oczami jest także starzenie się skóry. Z wiekiem cera stopniowo traci elastyczność, zmniejsza się produkcja kolagenu, warstwa tłuszczowa zaczyna zanikać, skóra staje się bardziej sucha i pojawiają się zmarszczki. Ponadto tkanki zaczynają migrować – policzki tracą objętość, obniżają się, pogłębia się tzw. dolina łez, a pod oczami pojawiają się cienie.

Jak zwalczyć cienie pod oczami? Domowe sposoby, które są skuteczne

Czy cienie pod oczami można zwalczyć? Jeśli przyczyny ich powstania mają swoje źródła w niezdrowym stylu życia lub chorobach, można z nimi walczyć całkiem skutecznie. Przede wszystkim należy się gruntownie przebadać i skonsultować z lekarzem, aby wyeliminować przyczynę. Zmiana stylu życia czy wyleczenie jakiegoś schorzenia, o którym nie wiedzieliśmy, może skutecznie poprawić wygląd skóry wokół naszych oczu.

W większości przypadków zwalczanie cieni pod oczami jest jednak trudne i rzadko daje stuprocentową satysfakcję. Jest tak głównie ze względu na sam fakt starzenia się skóry. Można jednak ten proces znacząco spowolnić, w czym kluczową rolę odgrywa odpowiedni styl życia i właściwie dobrana pielęgnacja tej wymagającej części twarzy.

Należy pamiętać, że skóra pod oczami ma bardzo niewielką liczbę gruczołów łojowych, więc jest cienka, łatwo się przesusza, a jej bariera hydrolipidowa jest nikła. Dlatego do jej pielęgnacji powinniśmy poszukiwać kosmetyków silnie nawilżających i mających zdolność wiązania i zatrzymywania wody. Warto w tym celu wybierać produkty, które zawierają np. ekstrakt z korzenia rabarbaru (Aquaxtrem), olej arganowy czy olej sezamowy. W przypadku skłonności do powstawania cieni pod oczami szukajmy kosmetyków zawierających ekstrakty z ruszczyka kolczastego, ziela nawłoci, czy kofeinę. Wszystkie te składniki znajdziemy w kremie pod oczy Resibo

W wielu przypadkach, gdy nie da się cieni całkowicie pozbyć, można je zakryć za pomocą kosmetyków kolorowych. Wystarczy sięgnąć po korektory albo po prostu kremy rozjaśniające, odbijające światło i poprawiające wygląd skóry wokół oczu. W korygującym kremie pod oczy Bright Now znajdziemy m.in. kofeinę w bardzo wysokim stężeniu, która pomoże zniwelować oznaki zmęczenia, ekstrakt ze śliwki kakadu (Superox C), zwiększający naturalną świetlistość skóry oraz SKINecturę, która skutecznie wygładza zmarszczki. Ten ostatni, to ekstrakt z kwiatu kangurza łapa, który wykazuje nigdzie wcześniej niespotykany mechanizm działania na skórę – stymuluje wydzielanie w niej białka zwanego tenazyną, która jest czymś w rodzaju architektonicznego wsparcia dla innych białek. To sprawia, że stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, poprawiając strukturę skóry, zwiększając jędrność i wygładzając zmarszczki. Krem może z powodzeniem zastępować korektor, będąc jednocześnie doskonałą bazą pod makijaż.

Choć okolice oczu nie lubią ciężkich kosmetyków, warto raz na jakiś czas, przy okazji domowego rytuału spa, zastosować maseczki przeznaczone do tej części twarzy lub płatki kolagenowe, których działanie jest łagodniejsze.

Niezwykle ważne jest, dbać o zdrowy styl życia. Nic nie zastąpi odpowiedniej ilości wody (minimum 1,5 l dziennie), zbilansowanej diety i ruchu na świeżym powietrzu.

Cienie pod oczami: zabiegi, które warto znać

Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi stworzone specjalnie z myślą o skórze wokół oczu, które pozwalają szybko zniwelować sińce i obrzęki. Bardzo skuteczna jest mezoterapia igłowa, podczas której wstrzykuje się składniki aktywne w głębokie warstwy skóry, błyskawicznie poprawiając jej kondycję, podnosząc napięcie i jędrność, a także niwelując zmarszczki. Tym samym mniej widoczne stają się sińce pod oczami.

Innym zabiegiem jest karboksyterapia, która doskonale radzi sobie nie tylko ze zmarszczkami, ale też z cieniami. Polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który rozchodząc się powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Dzięki temu komórki skóry zostają dotlenione i odżywione.

Popularnym zabiegiem jest także laser frakcyjny, za pomocą którego wykonuje się tzw. resurfacing okolicy oka. Jego celem jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny przez komórki skóry właściwej. W rezultacie zostaje ona zagęszczona, bardziej elastyczna i poprawia się jej napięcie, co odzwierciedla się w zmniejszeniu obrzęków, cieni pod oczami, a także ogólnej poprawie wyglądu okolic oczu.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *