микрозайм на карту Powrót

Co niszczy cerę? Najczęstsze błędy związane z makijażem

czy kosmetyki niszcza cere - blog resibo modelka usmiechnieta brunetka zaslania pol twarzy kwiatem

Jak zachować zdrową skórę? 5 najczęstszych błędów związanych z makijażem

Czy kosmetyki do makijażu niszczą cerę? Na co powinniśmy uważać, kupując takie produkty i na co zwracać uwagę stosując je? Jakie kosmetyki mają negatywny wpływ na naszą cerę?

Czy kosmetyki i makijaż niszczą cerę?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakie są to kosmetyki i jak są stosowane. Współczesne, dobre i odpowiednio dobrane oraz właściwie stosowane kosmetyki do makijażu nie powinny mieć negatywnego wpływu na cerę. Niemniej jest parę rzeczy, o których należy pamiętać, aby uniknąć przykrych skutków, takich jak wysuszanie skóry czy pojawienie się niedoskonałości, a nawet zmian trądzikowych.

Najczęstsze błędy związane z makijażem

Stosując kosmetyki do makijażu, szczególnie gdy jest on naszą codziennością, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby nie popełniać błędów, które mogą mieć przykre konsekwencje. Poniżej omawiamy pięć najczęstszych błędów związanych z makijażem.

Niewłaściwa pielęgnacja

Kluczowym elementem pielęgnacji osób, które się malują, jest demakijaż. Gruntowne i dokładne oczyszczenie twarzy m.in. z resztek podkładów, pudrów, cieni, maskar, różów jest niezbędne, by skóra odpowiednio się zregenerowała i odzyskała równowagę. Zalegające w porach pozostałości kosmetyków kolorowych, wymieszane po całym dniu z zanieczyszczeniami i sebum, to gotowa pożywka dla drobnoustrojów, co może skutkować pojawieniem się zaskórników, powstaniem stanów zapalnych, a nawet trądziku. Pamiętajmy ponadto, aby do demakijażu stosować produkty łagodne dla skóry, ponieważ jej nadmierne pocieranie może prowadzić do podrażnień i mikrouszkodzeń.

Szukając produktów do pielęgnacji, np. kosmetyków myjących czy kremów, zwracajmy uwagę na składniki nawilżające i łagodzące oraz przyspieszające regenerację naskórka, gdyż zmywanie makijażu dużo mocniej narusza warstwę hydrolipidową skóry niż umycie nieumalowanej twarzy.

Niewłaściwy dobór kosmetyków do cery

Kosmetyki do makijażu, podobnie jak kosmetyki pielęgnacyjne, należy dobierać pod kątem rodzaju cery. Osoby z cerą tłustą mogą sobie pozwolić na cięższe produkty niż te z cerą suchą, mogą również nałożyć ich grubszą warstwę. Nadmiar podkładu czy pudru u osób z cerą suchą będzie się gromadził w zmarszczkach i załamaniach skóry, co da efekt postarzający. Coraz częściej sami producenci podkładów oraz kosmetyków kolorowych, takich jak cienie czy róże, dostosowują ich składy do poszczególnych typów cery.

Wybierając podkłady i pudry, weźmy również pod uwagę porę roku. O ile zimą możemy bez większych przeszkód stosować podkłady bardziej kryjące, które z natury są cięższe, o tyle latem warto postawić na lekkie konsystencje, a nawet zastąpić podkład kremem BB, np. Self Love, którego ubytki możemy bez przeszkód uzupełnić w ciągu dnia.

Dobierając kosmetyki do makijażu, pamiętajmy również o tym, aby ich kolorystyka pasowała do naszej karnacji i typu urody. Może nie ma to większego wpływu na stan samej cery, ale niewłaściwie dobrane barwy mogą spowodować, że będziemy w makijażu wyglądać gorzej niż bez niego.

Brak ochrony przeciwsłonecznej

W niektórych kręgach wciąż jeszcze pokutuje błędne przekonanie, że makijaż, zwłaszcza ciężki, wielowarstwowy, chroni przed promieniowaniem słonecznym. Niestety, nie jest to prawda. Pamiętajmy, że promienie UVA, stanowiące aż 95% promieniowania słonecznego, docierają do Ziemi nawet w pochmurne dni, a w dodatku przenikają m.in. przez szyby okien czy nasz naskórek. Dlatego stosując makijaż, tak samo musimy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, najlepiej w postaci kremu SPF. Ważne, aby po jego wklepaniu odczekać dłuższą chwilę przed nałożeniem makijażu, tak aby krem dokładnie się wchłonął.

Czym może skutkować brak ochrony przeciwsłonecznej u osób z makijażem? Dokładnie tym samym, czym w każdym innym przypadku – fotostarzeniem skóry, jej przesuszaniem (ten stan mogą wzmagać także gorszej jakości kolorowe kosmetyki), przebarwieniami, nieestetycznymi plamami, a także pojawieniem się opalenizny w różnych odcieniach.

Nadmiar kosmetyków

Jednym z częstszych błędów w makijażu jest stosowanie kosmetyków w nadmiarze, a więc nakładanie na skórę zbyt grubej warstwy podkładu, zbyt dużej ilości pudru, niepotrzebnej warstwy różu itd. Powiedzenie „co za dużo, to niezdrowo” w tym przypadku jest bardzo prawdziwe, ponieważ cera jest wtedy z jednej strony zbytnio obciążona, z drugiej – tworzy się na jej powierzchni nieprzepuszczalna „skorupa”, która utrudnia skórze oddychanie i regulowanie nawodnienia.

Pożyczanie kosmetyków i przyborów od innych osób

Jednym z bardzo dużych, a niestety, często popełnianych błędów jest pożyczanie kosmetyków i akcesoriów do makijażu od innych osób. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, produkty powinny być dobierane pod kątem potrzeb naszej cery, zatem pożyczone mogą być dla nas nieodpowiednie. Po drugie, nawet najbliższe nam osoby mogą się borykać z różnego rodzaju stanami zapalnymi czy schorzeniami skóry, które za pośrednictwem akcesoriów czy kosmetyków łatwo przeniosą się i na naszą cerę.

Co najbardziej niszczy cerę?

Największym niebezpieczeństwem dla naszej skóry są promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyków chroniących przed skutkami jednego i drugiego. Niemniej także niewłaściwa pielęgnacja, szczególnie niedokładne oczyszczanie skóry, może przyczynić się do szybszego niszczenia cery. Istotny jest również styl życia, jaki prowadzimy. Palacze czy osoby nadużywające alkoholu muszą liczyć się z tym, że nieestetyczne efekty w postaci ziemistej, suchej czy zaczerwienionej cery będzie widać najszybciej właśnie na ich twarzy. Odpowiednia, zbilansowana dieta, wypijanie minimum 1,5 l wody dziennie i regularny ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, to w połączeniu z dobrze dobraną pielęgnacją i dbaniem o cerę klucze do tego, aby była ona długo zdrowa, jędrna i piękna, nawet bez makijażu.

Anita

Anita Odachowska Zakochana w Resibo i naturalnej pielęgnacji, ciekawa świata, szanująca przyrodę i doceniająca siłę roślinnych składników, w ciągłym dążeniu do co najmniej less waste.